Zengin Sporunu Fakir Fiyatına Yapmak: Bansko

Buyrun size ufak bir Bansko Tatil Rehberi :

Kayak sanırım çok keyifli bir spor. Snowboard da öyle tabii ki. Çok zevkli olmalı çünkü hem kayak dersleri, hem kayak ekipmanları öyle pahalı ki takımı tamamlayayım, ders alayım öğreneyim diye onca masraf yapınca ister istemez çok havalı gözüküyor insan o kayarken çektirdiği fotoğraflardalarda. (Ben Bursalı olduğum halde öğrenemedim maalesef, 3 ders bir öğretmen maaşıydı Uludağ‘da.) Yalnız Uludağ’da değil aslında elbette.

Bansko

Kayak sporu oldum olası her yerde pahalı bir spordur, öğrenirken de yaparken de. O yüzden herkese kısmet olmaz, ancak sonunda hem makul fiyatlara, hem de enfes pistlere sahip bir yer var. Hem memlekete yakınlığı hem tertemiz havası, eğlenceli ve ucuz gece hayatıyla bu kış mutlaka gitmeniz gereken ‘görmeden olmaz‘ların liste başı BANSKO…

Bansko

Burada, çok ucuza kayak dersi, kayak malzemeleri almak mümkün. Üstelik (Usta kayakçıların söylediğine göre) sezonun büyük bölümünde Bansko kayak için mükemmel pistlere etaplara sahip. Müthiş çam ormanları arasında çok sayıda zorluk derecesiyle Bulgaristan’ın 1 numaralı Avrupa’nın sayılı pistleri arasında. Ekonomik ve kaliteli kayak merkezleri arasında kesinlikle birinci sırada bu  şirin kasaba.

Kayak yapsanız da, yapmayıp benden geçti çoluk çocuk öğrensin deseniz de, kayakla hiç ilgim yok, ekonomik kış tatili yapmak istiyorum, karda yuvarlanıp kartopu oynarım deseniz de burası size ekonomik harika bir kış tatili sunuyor.

BANSKO’YA NASIL GİDİLİR?

Bansko’ya havayoluyla ulaşmak isterseniz en yakın havaalanı Sofya‘da. Ancak buradan özel transfer ayaralamanız veya araç kiralamanız gerekecek. Toplamda yaklaşık 70 km uzaklıktadır.

Bansko’ya otobüs ile gitmek isterseniz ise Esenler otogarından Sofya’ya ya da Plovdiv’e gidebilir oradan ya da önceden otelinizden ayarladığınız bir serviste otelinize ulaşabilirsiniz.

Bansko

İstanbul’dan kendi aracınızla da Bansko‘ya gayet kolay ulaşabilirsiniz. Kayak ekipmanlarınızı ve diğer eşyaları taşımak için elbette en kolay yol elbette bu. Ancak hava şartlarına dikkat etmek gerek yine.

Tüm bunların dışında özellikle yılbaşı ve sömestrde Bansko‘ya gitmek için bir çok tur firması ister transfer isterseniz paket tur halinde pek çok güzel tur satıyor. İnternetten ufak bir araştırma ile çok hesaplı fiyata güzel turlar bulabilirsiniz.

Bansko

BANSKO’DA NEREDE KALINIR?

İrili ufaklı pek çok otel var elbette bu güzel kayak merkezinde . İster otel ister apart olsun en dikkat edilmesi gereken nokta ‘Gondol’a yani sizi pistlere çıkaracak teleferiğe en yakınını seçmek. Sabahları ve akşamları elinizde ağır ekipmanlarla karlı zeminde teleferik sırasına ulaşmak için yürürken bunun önemini fark edeceksiniz.

Bunun dışında otelinizi spa merkezi olması işin bal kaymağı oluyor. Tüm gün karla buzla boğuşmuşken akşamları sıcak havuzlar insana şifa gibi geliyor.

BANSKO’DA YEME İÇME 

Son yıllarda gitgide Avrupa’da da meşhur olan bu kayak merkezi Bulgaristan’ın diğer yerlerine göre birazcık daha pahalı. Ancak o müthiş Bulgar çorbaları, tavuk ve et yemekleri hatta kuzu çevirme tarzı pek çok restoran var. (Mutlaka denemeniz gereken bir çorbaları var . Piliçka Suppa. Gitmişken bir tabak ta benim yerime için)

 

Akşamları bir çok English Pub tarzı yerlerde aperatif  de alabilirsiniz. Alkolün çok hatta oldukça çook ucuz olduğunu ve gece eğlencelerinde ‘sınırsız’ seçenekler olduğunu da belirtelim ;)

Bansko'da Eğlence

BANSKO’DA ALIŞVERİŞ 

Her yıl gitgide büyüyen bu sevimli kasabada pek çok hediyelik eşya dükkanı var. Ancak daha hesaplı ve yerel şeyler almak isterseniz kayak merkezinden aşağı kasabaya 15 dakikada yürümelisiniz. Burada pek çok orjinal el emeği ürünleri, seramik ürünleri ve meşhur Bulgaristan gül kokulu sabun, kozmetik vb enfes hediyelikleri bulacaksınız. Üzeri geleneksel desenlerle süslü güveçler yıllarca kullanılacak harika hediyelikler olabiliyor.

Ayrıca Bansko’da  hem sıfır hem de 2. el tüm kayak ekipmanlarını da çok hesaplı şekilde bulacağınız dükkanlar var. Mutlaka göz atmalısınız . Pazarlık sünnet tabi ;)

 

BANSKO VİZE İSTİYOR MU?

Evet maalesef  Shengen vizesi almanız gerekiyor. Ancak Shengen vizemiz yok diye üzülmeyin. Çünkü yalnız Bulgaristan vizesi alarak ta Bansko’ya gidebilrsiniz. Bu çok daha kolay ve hesaplıdır.

Ayrıca Bansko Ski Fest‘in de 23 Ocak- 12 Şubat arasında olduğunu , bu dönemde çok sayıda eğlenceli aktivitenin yapıldığını, karın, kayağın ve kış eğlencelerinin en renkli , keyifli ve unutulmaz dönemi olduğunu hatırlatayım.

Bansko

Ufak kayak kazalarından sakınmanız dileğiyle :))

 

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok.(Bir Wikipedia değiliz yani). www.kutubaligi.com. Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da görsün. O görmüş öteki de yazsın, beriki tatsın, onunkisi söylesin. Maksat 'bak balık bile kavağa çıkmış, biz ne duruyoruz' hissi yaratmak, dış mihrakları yakından aratmak. Gaz vermek, haz almak.Slogan neydi? Gezmeyelim de taşa mı dönelim;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir