Zengin Sporunu Fakir Fiyatına Yapmak: Bansko

Buyrun size ufak bir Bansko Tatil Rehberi :

Kayak sanırım çok keyifli bir spor. Snowboard da öyle tabii ki. Çok zevkli olmalı çünkü hem kayak dersleri, hem kayak ekipmanları öyle pahalı ki takımı tamamlayayım, ders alayım öğreneyim diye onca masraf yapınca ister istemez çok havalı gözüküyor insan o kayarken çektirdiği fotoğraflardalarda. (Ben Bursalı olduğum halde öğrenemedim maalesef, 3 ders bir öğretmen maaşıydı Uludağ‘da.) Yalnız Uludağ’da değil aslında elbette.

Bansko

Kayak sporu oldum olası her yerde pahalı bir spordur, öğrenirken de yaparken de. O yüzden herkese kısmet olmaz, ancak sonunda hem makul fiyatlara, hem de enfes pistlere sahip bir yer var. Hem memlekete yakınlığı hem tertemiz havası, eğlenceli ve ucuz gece hayatıyla bu kış mutlaka gitmeniz gereken ‘görmeden olmaz‘ların liste başı BANSKO…

Bansko

Burada, çok ucuza kayak dersi, kayak malzemeleri almak mümkün. Üstelik (Usta kayakçıların söylediğine göre) sezonun büyük bölümünde Bansko kayak için mükemmel pistlere etaplara sahip. Müthiş çam ormanları arasında çok sayıda zorluk derecesiyle Bulgaristan’ın 1 numaralı Avrupa’nın sayılı pistleri arasında. Ekonomik ve kaliteli kayak merkezleri arasında kesinlikle birinci sırada bu  şirin kasaba.

Kayak yapsanız da, yapmayıp benden geçti çoluk çocuk öğrensin deseniz de, kayakla hiç ilgim yok, ekonomik kış tatili yapmak istiyorum, karda yuvarlanıp kartopu oynarım deseniz de burası size ekonomik harika bir kış tatili sunuyor.

BANSKO’YA NASIL GİDİLİR?

Bansko’ya havayoluyla ulaşmak isterseniz en yakın havaalanı Sofya‘da. Ancak buradan özel transfer ayaralamanız veya araç kiralamanız gerekecek. Toplamda yaklaşık 70 km uzaklıktadır.

Bansko’ya otobüs ile gitmek isterseniz ise Esenler otogarından Sofya’ya ya da Plovdiv’e gidebilir oradan ya da önceden otelinizden ayarladığınız bir serviste otelinize ulaşabilirsiniz.

Bansko

İstanbul’dan kendi aracınızla da Bansko‘ya gayet kolay ulaşabilirsiniz. Kayak ekipmanlarınızı ve diğer eşyaları taşımak için elbette en kolay yol elbette bu. Ancak hava şartlarına dikkat etmek gerek yine.

Tüm bunların dışında özellikle yılbaşı ve sömestrde Bansko‘ya gitmek için bir çok tur firması ister transfer isterseniz paket tur halinde pek çok güzel tur satıyor. İnternetten ufak bir araştırma ile çok hesaplı fiyata güzel turlar bulabilirsiniz.

Bansko

BANSKO’DA NEREDE KALINIR?

İrili ufaklı pek çok otel var elbette bu güzel kayak merkezinde . İster otel ister apart olsun en dikkat edilmesi gereken nokta ‘Gondol’a yani sizi pistlere çıkaracak teleferiğe en yakınını seçmek. Sabahları ve akşamları elinizde ağır ekipmanlarla karlı zeminde teleferik sırasına ulaşmak için yürürken bunun önemini fark edeceksiniz.

Bunun dışında otelinizi spa merkezi olması işin bal kaymağı oluyor. Tüm gün karla buzla boğuşmuşken akşamları sıcak havuzlar insana şifa gibi geliyor.

BANSKO’DA YEME İÇME 

Son yıllarda gitgide Avrupa’da da meşhur olan bu kayak merkezi Bulgaristan’ın diğer yerlerine göre birazcık daha pahalı. Ancak o müthiş Bulgar çorbaları, tavuk ve et yemekleri hatta kuzu çevirme tarzı pek çok restoran var. (Mutlaka denemeniz gereken bir çorbaları var . Piliçka Suppa. Gitmişken bir tabak ta benim yerime için)

 

Akşamları bir çok English Pub tarzı yerlerde aperatif  de alabilirsiniz. Alkolün çok hatta oldukça çook ucuz olduğunu ve gece eğlencelerinde ‘sınırsız’ seçenekler olduğunu da belirtelim ;)

Bansko'da Eğlence

BANSKO’DA ALIŞVERİŞ 

Her yıl gitgide büyüyen bu sevimli kasabada pek çok hediyelik eşya dükkanı var. Ancak daha hesaplı ve yerel şeyler almak isterseniz kayak merkezinden aşağı kasabaya 15 dakikada yürümelisiniz. Burada pek çok orjinal el emeği ürünleri, seramik ürünleri ve meşhur Bulgaristan gül kokulu sabun, kozmetik vb enfes hediyelikleri bulacaksınız. Üzeri geleneksel desenlerle süslü güveçler yıllarca kullanılacak harika hediyelikler olabiliyor.

Ayrıca Bansko’da  hem sıfır hem de 2. el tüm kayak ekipmanlarını da çok hesaplı şekilde bulacağınız dükkanlar var. Mutlaka göz atmalısınız . Pazarlık sünnet tabi ;)

 

BANSKO VİZE İSTİYOR MU?

Evet maalesef  Shengen vizesi almanız gerekiyor. Ancak Shengen vizemiz yok diye üzülmeyin. Çünkü yalnız Bulgaristan vizesi alarak ta Bansko’ya gidebilrsiniz. Bu çok daha kolay ve hesaplıdır.

Ayrıca Bansko Ski Fest‘in de 23 Ocak- 12 Şubat arasında olduğunu , bu dönemde çok sayıda eğlenceli aktivitenin yapıldığını, karın, kayağın ve kış eğlencelerinin en renkli , keyifli ve unutulmaz dönemi olduğunu hatırlatayım.

Bansko

Ufak kayak kazalarından sakınmanız dileğiyle :))

 

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok.(Bir Wikipedia değiliz yani). www.kutubaligi.com. Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da görsün. O görmüş öteki de yazsın, beriki tatsın, onunkisi söylesin. Maksat 'bak balık bile kavağa çıkmış, biz ne duruyoruz' hissi yaratmak, dış mihrakları yakından aratmak. Gaz vermek, haz almak.Slogan neydi? Gezmeyelim de taşa mı dönelim;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir