Zamanın Durduğu Şehir Mardin

Mardin mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile zamanın durduğu şiirsel kentlerden biridir. Mardin’de, farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da değeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler görülmeye değer.

Kendine has mimarisi ve kayalıklarla iç içe geçmiş etkileyici görüntüleriyle geleneksel Mardin evleri ve aralarındaki sokaklar oldukça etkileyici. Farklı kültürlerin bir arada uyum içinde yaşamasının ortaya çıkardığı çeşitlilik şehre güzellik katan en önemli unsurdur. Birçok tarihi mekana ev sahipliği yapan şehirde Darülzaferan Manastırı, Zinciriye ve Kasımiye Medreseleri, Latifiye Camii görülmesi gereken yerlerden sadece birkaçı.

Eski Patrikhane Binasında yer alan Mardin Müzesi ve Sabancı Şehir Müzesini gitmişken mutlaka gezmelisiniz. Mezapotamya’da yaşamış eski medeniyetlerin izlerini görmek için şehrin dışında kalan Dara Harabeleri de görülmeye değer. Mardin’e kadar gitmişken  1,5 saat uzaklıktaki Midyat‘ı da ziyaret etmeden dönmeyin. Şehir sahip olduğu kültürel değerleri ve farklı kültürleri ve dinleri içinde harmanlamış-yoğurmuş açık hava müzesi görünümüyle dünyada Venedik ve Kudüs’le birlikte sayılı 3 sit kentten bir tanesidir.

Deyrulzafaran Medresesi

Muftağı

Çok kültürlülüğü mutfağına da yansıyan şehirde etli yemekler çoğunluktadır. Kahvaltısıyla ünlü Türk kültüründen nasibini almıştır ve kahvaltının olmazsa olmazları bal, kaymak, otlu peynir ve tandır ekmeğidir. Kahvaltı sonrası da bir mırra çok iyi gider.

Mardin Lezzetleri1

Şehrin tatlıları da bir efsanedir.  Bu tatlılardan zingil ve harireyi mutlaka tatmalısınız. Diğer efsane lezzetleri Maklube, İrok, Şemburek, Alluciye, Kaburga Dolması, Haşu’nun (Mardin İç pilavı) lezzetine de mutlaka bakmalısınız.

Alışveriş

Bambaşka kültürleri içinde toplamış bu şehirde alışveriş yapmak da çok keyifli. Özellikle semt pazar ve çarşılarına gidip taş ve bakır işçiliğinin en güzel örneklerini sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz. Bakırcılar Çarşısı, Gümüşçüler Çarşısı, Kapalı Çarşı gezebileceğiniz çarşılar arasındadır.

Mardin Bakırcılar Çarşısı

Mardin’de doğal sabun yapımı da çok gelişmiştir. Sabun da çok güzel bir hediyelik olabilir. Özellikle bitkilerden yapılmış doğal sabunları almanızı tavsiye edebiliriz.

Müzik ve Folklor 

Mardin türkülerin yakıldığı, şiir ve efsanelerin söylendiği, sokaklarında özgün reyhani müziğinin çalınıp oynandığı kadim bir kenttir.

Gökyüzüne komşu olan Mardin’de, binlerce yıl öncesine dayanan tarihin akışı içerisinde gezintiye çıkmadan ve leziz mutfağının tadına bakmadan ve reyhani müziğini dinlemeden dönmeyin.

Jolly ile Yöresel Tatlar Gurme Turlarına çıkmak için tıkla! 

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Terapi yöntemi gezmek, okumak, araştırmak ve öğrenmek olan, insana ve doğaya aşık, daha gezeceği uzuuun yolu olan bir kadın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir