Yurt Dışında Yapmamanız Gereken 18 Şey

Her ülkenin her kültürün kendine özgü gelenek ve batıl inançları mevcuttur. Gittiğiniz ülkenin geleneklerine saygı duymak bir taraftan da komik duruma düşmemek adına ülkelerin hassas olduğu noktaları bilmek lazım. Bu amaçla sizin için faydalı olacağına inandığım yurtdışında yapmamanız gereken küçük küçük bilgiler derledim.

Fransa’da para konusunda çok konuşmamaya dikkat edin lütfen! Nerede, hangi pozisyonda çalıştığınızı söyleyin, ama asla maaşınızın miktarını söylemeyin. Burada bu mevzu hakkında konuşmak çok büyük kabalık kabul ediliyor.

Fransa’da esasında dikkat etmekten ziyade zorluk çekeceğiniz bir durumdan daha bahsetmek istiyorum. Fransızlar, İngilizce bilseler dahi konuşmazlar diye yanlış bir kanı bulunmaktadır. Esasen bunun nedeni Fransa’nın yabancı dil eğitiminde o kadar da iyi olmamasıdır. Yanii bilerek İngilizce konuşmama gibi bir yaklaşımları yoktur.

Yeni Zelanda’ya gidip de araba kiralarsanız, trafikte başınıza ne gelirse gelsin asla korna çalmayın. Çünkü bu inanılmaz büyük kabalık kabul ediliyor

Hindistan’a sevgiliniz ya da eşinizle gittiyseniz pek temas halinde olmamanızı tavsiye ediyorum. Çünkü Hindistan oldukça muhafazakâr bir ülke.  Eşiniz ya da sevgilinize dışarıda sevginizi gösterirken birazcık dikkat edin derim ben :)

Japonya’da bahşiş bırakırsanız arkanızdan garsonun bahşişi geri getirdiğini göreceksiniz. Bunun dışında bu ülkede tanıştığınız birine hemen sarılmayın, çünkü Japonlar sarılmaktan pek hoşlanmazlar.

Meksika eğlenceli insanların ülkesidir. Bu sebeple size pek çok şaka yapılabilir ya da lakap takılabilir. Bunlara alınmayın, siz de mümkünse onlara uyun ve şakalar, espriler yapın ;)

Norveç’te insanlar dini çok yoğun yaşamıyorlar, hatta çoğu insanın dini inancı bulunmuyor. Bu sebeple Norveçlilere kilise ya da inançlarıyla ilgili soru sormanız garip ve kaba karşılanabilir.

Türkiye’de okey işaretinin ne anlama geldiğini mutlaka herkes biliyordur. O konuyu çok da uzatmasak iyi olur. :)

İngiltere’de paranın mevzu edilmesi inanılmaz kaba bir davranış olarak kabul ediliyor. Bu nedenle Türk damarınızın azizliğine uğrayıp da insanlara ne iş yaptıklarını ve bu işten ne kadar kazandıklarını kesinlikle sormayınız.

İrlanda’ya gittiğinizde, İrlanda aksanını taklit etmemelisiniz. Aksanlarıyla dalga geçilmesini büyük kabalık kabul ediyorlar. İrlandalıların bir diğer hassas noktası da İngiltere’nin anakara olarak kabul edilmesidir. İrlanda’da arkadaş edinmek istiyorsanız İngiltere’yi anakara olarak kabul ettiğinizi söylememelisiniz.

Almanya’da aman ha doğum gününden önce birinin doğum gününü kutlayayım demeyin. Çünkü bu ülkede doğum gününü gününden evvel kutlanmasının kötü şans getireceğine inanılıyor. Bunun dışında bu ülkede sakın Nazi selamı vermeyin ya da Nazi propagandası sayılan kıyafet ve aksesuar kullanmayın.

Kenyalılar ise nedendir bilinmez onlara ilk isimleriyle seslenmelerinden hiç hoşlanmıyorlar. Ya unvanlarıyla doktor, avukat vs. gibi ya da hanımefendi, beyefendi diye seslenmenizi tavsiye ederim.

Kenya’da ilginçlikler bununla sınırlı değil. Bu ülkede inançlara çok büyük bir bağlılık vardır. Biri inancınızı sorduğunda dalga falan geçmeyin ve ciddi ciddi sorusunu cevaplayın. Bir de sakın kalabalık bir ortamda seks hakkında konuşmayın, bir daha o ortama girme şansınız olmayabilir.

Şili’de görgü kurallarına çok dikkat ediliyor. O nedenle önünüze çıtır çıtır kızarmış patates kızartması dahi gelse mutlaka çatal kullanınız.

Singapur adeta bir yasaklar ülkesi. Fakat Singapur’u modern ve tertemiz bir ülke yapan da bu yasaklar aslında. Singapur’da toplu taşıma araçlarında yemek yemenin yasak olması dışında tükürmek, topluma açık alanlarda tuvaletinizi yapmak, sosyal alanlarda sigara içmek, yere çöp atmak, evcil hayvanınızı umumi alanlara sokmak ve kuş beslemek de ülkedeki yasaklardan birkaçıdır.

Amerika’da bir restorana gittiğinizde bahşiş bırakmadan çıkmamanızı tavsiye ederim. Bahşiş bırakmadan çıkarsanız arkanızdan pek hoş bakılmaz. Zaten çoğu restoran adisyona bahşişi de ekliyor.

İtalya’da neden kapuçino sipariş etmeyeyim, dediğinizi duyar gibiyim. İtalya’da tabii ki kapuçino içebilirsiniz, fakat sadece sabah saatlerinde. Çünkü İtalya’da kapuçino sabah içilen bir içecektir. Bu nedenle akşam saat 5 gibi bir restorana gidip de kapuçino sipariş edeyim demeyin.

Macaristan’da kadeh tokuşturmamaya dikkat edin. Bağımsızlık Savaşı zamanında Macar generallerini idam eden Avusturalyalılar zaferlerini kutlamak için günlerce bira bardaklarını tokuşturmuşlar. Bu nedenle işte o zaman Macarlar bir daha kadeh tokuşturmamaya yemin etmişler.

Çin’e giderseniz şayet saat ya da şemsiye hediye etmemenizi tavsiye ederim. Çünkü Çince ‘saat’ kelimesi ‘ölüm’ kelimesini çağrıştırmakta ve şemsiyenin de kısmetleri kapatacağına inanılmaktadır.

Ukrayna’da bir arkadaş edinirseniz aman ha ona bir buket çiçek yollayayım demeyin. Çünkü buket çiçek hatta iki gül yan yana dahi olsa bu mezarlıkları hatırlatmaktadır ve nazik bir davranış olarak görülmemektedir. İlla çiçek vermek istiyorum diyorsanız bir tane gül vermenizi öneririm.

Aman ha İtalya’da kapuçino içeceğiniz zaman saati kontrol edin :)

Sevgiyle kalın…

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Web olmadan yaşayamayan yaratıcı, hayal gücü zengin, yeniliklere açık, araştırmacı ve enerji dolu bir grafik tasarımcıyım. Bunun yanında seyahat etmek ve dijital alandaki yenilikleri takip etmek en büyük zevkim. Tasarımın seyahatle birleştiği bu sayfaya tekrar tekrar göz atmak isteyeceksiniz, benden söylemesi :)

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir