Yunanistan Vizesi ve Yunanistan Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan vizesi nasıl alınır sorusu özellikle yaz geldi mi seyahat severler tarafından sıkça sorulmaya başlanır. Çünkü yaz demek Yunan adaları demek, yaz demek frappe demek. 2018 yaz tatilini Yunanistan’da geçirmek ya da Yunanistan turları ile adalara yelken açmak isteyenler için güzel bir haberim var. Yunan Adaları’na gitmek için Yunanistan kapı vizesi uygulaması Nisan ayı itibari ile başladı ve 30 Eylül’e kadar geçerli olacak.* Yani böylece hali hazırda geçerli bir pasaportumuz varsa vize işlemlerini kolaylıkla hallederek, Yunanistan’ın Türkiye’ye yakın adalarına seyahat edebileceğiz.

Yunanistan vizesi

Yunanistan Vizesi

Yunanistan Avrupa Birliği üyesi ve Schengen topluluğu üye ülkesi olması nedeniyle T.C. Vatandaşlarına vize uygulayan ülkeler arasında yer alıyor. Eğer Yunanistan turları ile tatile çıkacak ya da Yunanistan gezisi planlayacak olan varsa, Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) sahibi olmaları halinde veya pasaportunda geçerli bir schengen vizesi yok ise Yunanistan vizesi alarak seyahat etmesi gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 ikame günü süreyi ihlal etmeme koşulu ile ülkeler arasında yapılan vize muafiyeti anlaşması nedeni ile Yunanistan vize işlemlerinde muaf tutuluyorlar. Pasaport türleri ve pasaport için gerekli evraklar listesine linkte yer alan yazı ile ulaşabilirsiniz.

Yunanistan Vize Ücreti

Yunanistan vize ücreti Yunanistan Konsolosluğu tarafından belirleniyor. Bu ücretin içerisine harç bedelleri ve vize başvuru merkezi koordinasyon ücretleri ekleniyor ve nihai vize ücreti bizlere sunuluyor. Yunanistan vizesi için 12 yaş ve altı çocuklardan vize ücreti talep edilmiyor.

Yunanistan Kapı Vizesi

Yunanistan vizesiDeğişen uygulamalar nedeniyle her sene Yunanistan kapı vizesi veriyor mu sorusunu sorup dururuz. Yaz tatil planlarına Türkiye’ye yakın Yunan adalarını da dahil etmek isteyenler olarak acaba vizesiz Yunanistan’a gidebilir miyiz, Yunan adalarına kapı vizesi alabilir miyiz gibi sorular sormak artık adetten oldu. Hemen bu konuya bir açıklık getireyim. Vizesiz Yunan adaları turu kapsamında gemi turlarıyla Yunan Adaları’na gitmek mümkün. Onun dışında yapılacak her türlü Yunanistan gezisi için ise vize almak gerekiyor. Bu vizeler içerisinde Yunan adalarında geçerli olan Yunanistan kapı vizesi ise Türk vatandaşları tarafından en çok rağbet edilen vize türü oluyor. Peki Yunanistan kapı vizesi almak için hangi şartları sağlamak gerekiyor? Ve aldığımız kapı vizesi ile hangi Yunan adalarına girebiliyoruz? 

Ayvalık’tan Midilli’ye, Kuşadası’ndan Samos’a ya da Bodrum’dan Kos’a gidip bir saat bir arkadaşa bakıp çıkmak istesek bile vize almak zorundayız. Vize işlemleri, vize evrakları, vize randevusu derken başlı başına bir emek olan vize alma durumu kapı vizesi ile bir nebze hafifliyor. Eğer vizeden muaf olan yeşil pasaportunuz ya da geçerli bir schengen vizeniz yoksa Yunan adaları tatili için kapı vizesi almak gerekiyor. Alınan bu kapı vizesi ile Yunanistan’ın Simi, Samos, Sakız, Rodos, Kos, Midilli, Meis adalarına gidilebiliyor.

Kapı vizesi almak için yine bazı evrakları toparlamak gerekiyor ne yazık ki fakat bu normal vize kadar teferruatlı olmuyor. Kapı vizesi almak için gerekli işlemler ise şöyle;

  1. Yunan adalarına gitmek için gidilecek feribotun bağlı olduğu seyahat acentesi aracılığıyla biletler alınıp  başvuru yapılır.
  2. Seyahatten 4 gün önce istenen evraklar, seyahat acentesine eksiksiz şekilde gönderilir. Bu evraklar vize başvuru formu, en 3 ay geçerli bir pasaportunuzun renkli fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, son 6 ayda çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf, gidiş-dönüş feribot bileti, günübirlik tatil haricinde gidilecekse otel rezervasyonu, son 3 aylık banka hesap dökümü.

Yunanistan Kapı Vizesi Ücreti

Yunanistan kapı vizesi ücreti de elbette önemli bir konu. Özellikle artan euro kuru ile bizleri kara kara düşündürüyor vize ücretleri. Bu nedenle kur ve gelen güncellemeler ile kapı vizesi ücretleri de farklılıklar gösteriyor. Her ne kadar normal vize ücretleri ile benzer aralıklara sahip olsa da acil vize ihtiyaçları için çare kapı vizesi olabilir.

Yunanistan Kapı Vizesi Önemli Bilgiler

Yunanistan vizesiKarar verdik, Yunanistan için kapı vizesi alacağız. Fakat öncesinde bilinmesi gereken önemli birkaç husus var. Bu hususlar, kapı vizesi alımı durumunda vize onayını etkileyecek önemli bilgiler olduğu için Yunanistan vize başvurusu öncesinde mutlaka dikkate alınmalı…

  1. Eğer pasaportta K.K.T.C. vize etiketi bulunuyorsa Yunanistan vize başvurusu kabul edilmiyor.
  2. Kapı vizesi etiketi kapıda pasaporta işleniyor. Vize sonucunun olumsuz olduğu durumlar ise önceden bildiriliyor.
  3. Günübirlik Yunanistan adaları gezisi için de vize almak şart.
  4. Yunanistan kapı vizesi yukarıda yer alan 6 ada dışındaki Yunanistan adaları için geçerli olmuyor. Ayrıca kapı vizesi ile diğer Schengen ülkelerine de seyahat edilemiyor. Şayet Yunanistan kapı vizesi ile birden fazla adaya gitmek isteyen olursa tüm otel ve ulaşım bilgilerini bu plana göre detaylı olarak vize öncesi evraklar içine dahil etmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir