Yunanistan Vizesi ve Yunanistan Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan vizesi nasıl alınır sorusu özellikle yaz geldi mi seyahat severler tarafından sıkça sorulmaya başlanır. Çünkü yaz demek Yunan adaları demek, yaz demek frappe demek. 2018 yaz tatilini Yunanistan’da geçirmek ya da Yunanistan turları ile adalara yelken açmak isteyenler için güzel bir haberim var. Yunan Adaları’na gitmek için Yunanistan kapı vizesi uygulaması Nisan ayı itibari ile başladı ve 30 Eylül’e kadar geçerli olacak.* Yani böylece hali hazırda geçerli bir pasaportumuz varsa vize işlemlerini kolaylıkla hallederek, Yunanistan’ın Türkiye’ye yakın adalarına seyahat edebileceğiz.

Yunanistan vizesi

Yunanistan Vizesi

Yunanistan Avrupa Birliği üyesi ve Schengen topluluğu üye ülkesi olması nedeniyle T.C. Vatandaşlarına vize uygulayan ülkeler arasında yer alıyor. Eğer Yunanistan turları ile tatile çıkacak ya da Yunanistan gezisi planlayacak olan varsa, Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) sahibi olmaları halinde veya pasaportunda geçerli bir schengen vizesi yok ise Yunanistan vizesi alarak seyahat etmesi gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 ikame günü süreyi ihlal etmeme koşulu ile ülkeler arasında yapılan vize muafiyeti anlaşması nedeni ile Yunanistan vize işlemlerinde muaf tutuluyorlar. Pasaport türleri ve pasaport için gerekli evraklar listesine linkte yer alan yazı ile ulaşabilirsiniz.

Yunanistan Vize Ücreti

Yunanistan vize ücreti Yunanistan Konsolosluğu tarafından belirleniyor. Bu ücretin içerisine harç bedelleri ve vize başvuru merkezi koordinasyon ücretleri ekleniyor ve nihai vize ücreti bizlere sunuluyor. Yunanistan vizesi için 12 yaş ve altı çocuklardan vize ücreti talep edilmiyor.

Yunanistan Kapı Vizesi

Yunanistan vizesiDeğişen uygulamalar nedeniyle her sene Yunanistan kapı vizesi veriyor mu sorusunu sorup dururuz. Yaz tatil planlarına Türkiye’ye yakın Yunan adalarını da dahil etmek isteyenler olarak acaba vizesiz Yunanistan’a gidebilir miyiz, Yunan adalarına kapı vizesi alabilir miyiz gibi sorular sormak artık adetten oldu. Hemen bu konuya bir açıklık getireyim. Vizesiz Yunan adaları turu kapsamında gemi turlarıyla Yunan Adaları’na gitmek mümkün. Onun dışında yapılacak her türlü Yunanistan gezisi için ise vize almak gerekiyor. Bu vizeler içerisinde Yunan adalarında geçerli olan Yunanistan kapı vizesi ise Türk vatandaşları tarafından en çok rağbet edilen vize türü oluyor. Peki Yunanistan kapı vizesi almak için hangi şartları sağlamak gerekiyor? Ve aldığımız kapı vizesi ile hangi Yunan adalarına girebiliyoruz? 

Ayvalık’tan Midilli’ye, Kuşadası’ndan Samos’a ya da Bodrum’dan Kos’a gidip bir saat bir arkadaşa bakıp çıkmak istesek bile vize almak zorundayız. Vize işlemleri, vize evrakları, vize randevusu derken başlı başına bir emek olan vize alma durumu kapı vizesi ile bir nebze hafifliyor. Eğer vizeden muaf olan yeşil pasaportunuz ya da geçerli bir schengen vizeniz yoksa Yunan adaları tatili için kapı vizesi almak gerekiyor. Alınan bu kapı vizesi ile Yunanistan’ın Simi, Samos, Sakız, Rodos, Kos, Midilli, Meis adalarına gidilebiliyor.

Kapı vizesi almak için yine bazı evrakları toparlamak gerekiyor ne yazık ki fakat bu normal vize kadar teferruatlı olmuyor. Kapı vizesi almak için gerekli işlemler ise şöyle;

  1. Yunan adalarına gitmek için gidilecek feribotun bağlı olduğu seyahat acentesi aracılığıyla biletler alınıp  başvuru yapılır.
  2. Seyahatten 4 gün önce istenen evraklar, seyahat acentesine eksiksiz şekilde gönderilir. Bu evraklar vize başvuru formu, en 3 ay geçerli bir pasaportunuzun renkli fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, son 6 ayda çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf, gidiş-dönüş feribot bileti, günübirlik tatil haricinde gidilecekse otel rezervasyonu, son 3 aylık banka hesap dökümü.

Yunanistan Kapı Vizesi Ücreti

Yunanistan kapı vizesi ücreti de elbette önemli bir konu. Özellikle artan euro kuru ile bizleri kara kara düşündürüyor vize ücretleri. Bu nedenle kur ve gelen güncellemeler ile kapı vizesi ücretleri de farklılıklar gösteriyor. Her ne kadar normal vize ücretleri ile benzer aralıklara sahip olsa da acil vize ihtiyaçları için çare kapı vizesi olabilir.

Yunanistan Kapı Vizesi Önemli Bilgiler

Yunanistan vizesiKarar verdik, Yunanistan için kapı vizesi alacağız. Fakat öncesinde bilinmesi gereken önemli birkaç husus var. Bu hususlar, kapı vizesi alımı durumunda vize onayını etkileyecek önemli bilgiler olduğu için Yunanistan vize başvurusu öncesinde mutlaka dikkate alınmalı…

  1. Eğer pasaportta K.K.T.C. vize etiketi bulunuyorsa Yunanistan vize başvurusu kabul edilmiyor.
  2. Kapı vizesi etiketi kapıda pasaporta işleniyor. Vize sonucunun olumsuz olduğu durumlar ise önceden bildiriliyor.
  3. Günübirlik Yunanistan adaları gezisi için de vize almak şart.
  4. Yunanistan kapı vizesi yukarıda yer alan 6 ada dışındaki Yunanistan adaları için geçerli olmuyor. Ayrıca kapı vizesi ile diğer Schengen ülkelerine de seyahat edilemiyor. Şayet Yunanistan kapı vizesi ile birden fazla adaya gitmek isteyen olursa tüm otel ve ulaşım bilgilerini bu plana göre detaylı olarak vize öncesi evraklar içine dahil etmeli.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir