Yılbaşında Berlin Bir Başka Güzel…

Yeni yıl yaklaşıyor. Nereye gitsek diye düşünüyorsanız, Berlin iyi bir seçenek olabilir. Biz Christmas ve yeni yılı Berlin’de geçirip “iyi ki yapmışız” diyenlerdeniz.

Biz kış tatillerinde gittiğimiz şehrin çok daha fazla tadını çıkarabilmek için en şatafatlı zamanı olan Christmas ve Yeni Yıl haftasında gitmeyi tercih ediyoruz. Christmas Market/yeni yıl panayırları ve yeni yıl kutlamaları, sokak gösterileri, ışıl ışıl süslenmiş caddeler gittiğimiz şehirleri olduğundan çok daha güzel ve eğlenceli hale getiriyor. Şehrin insana verdiği enerji inanılmaz oluyor. O buz gibi havada, normal şartlarda dizlerinde battaniyesi evinde oturan insanları her saat dışarıda görmek mümkün. İşte bu coşkuyu Almanya’nın başkenti Berlin’de tatmak için düştük yollara.

Berlin için tam bir hafta ayırdık. Gezecek pek çok yer olduğu için tek şehre bir hafta gibi uzun bir zaman ayırmak daha uygun olur diye düşündük. Genelde bir şehre en fazla 3-4 gün ayırırız, ama Paris ve Berlin gibi özel ve büyük şehirler bir haftayı hak ettiler bizden :)) Araba kiralamayıp, şehrin tadını doya doya çıkarmak istedik. Çok da güzel oldu. Pek çok insanla sohbet etme imkanını, kaybolmanın dayanılmaz zevkini de tatmış olduk :)

Berlin’de gidilmesi, görülmesi gereken çok önemli yerler var:

Alexanderplatz – Red City Hall – Televizyon Binası (Fernsehtrum) – Eastside Gallery – Checkpoint Charlie – Gendarmenmarket – Postdamer Platz – Brandenburg Tor – Berliner Dom – Pergamon Museum – Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche – Kurfürstendam Caddesi ve KADEWE alışveriş merkezi – Berlin Hayvanat Bahçesi (Zoo)

Tabii Küçük Gezginimizle beraber gidince listemizi yaparken ona yaşından dolayı açıklayamayacağımız Yahudi Müzesi’ni görmeyi çok istememize rağmen listemize ekleyemedik. Müzeler adasındaki pek çok müzeden de sadece bir tanesini seçtik. O da kültürümüzle çok yakından ilgili olan Bergama Müzesi.

Berlin’in merkezi Alexanderplatz. Aslında meydan bence pek çok Avrupa kentinin meydanına göre sönük bir merkez, ama biz gittiğimiz zaman Christmas Market’in kurulu olması, meydanı büyüleyici bir hale getirmişti. Meydanın hemen yanındaki televizyon kulesi ve hemen arkasında kurulmuş olan bir başka Christmas Market Lunaparkıyla, buz paten pistiyle bizi tüm gün buraya bağladı. Ama yazın göbeğinde bu meydanda yapacak ne bulabilirsiniz tartışılır. O mağazadan o mağazaya koşturmak dışında meydanda yapılacak çok bir şey göremedim. Dediğim gibi bizim harika vakit geçirmemizi sağlayan şey Christmas Marketlerdi…

Berlin Lunapark PostdamerPlatz, bizim Alexanderplatz’dan daha çok beğendiğimiz bir meydan oldu aslında. Christmas Market Alexanderplatz’dakine göre çok daha hareketliydi. Sony Center’daki gösteriler insanı Brooklyn’de bir müzikal izliyor hissine sürüklercesine güzeldi. Postdamer Platz’da kurulan buz kaydırağı gece gündüz, büyük küçük herkesi inanılmaz eğlendiren bir yer… Meydanında inanılmaz modern binalar var. Burası bizim gündüz ve gece birkaç kez geldiğimiz ve çok keyif aldığımız bir yer oldu. Muhteşem lego heykellerinden bahsetmiyorum bile :)

Berlin

Berlin Gendarmen Market, bizim bugüne kadar gittiğimiz en farklı Christmas panayırıydı. Çünkü genelde Christmas Marketler/panayırlar ahşaptan, hepsi birbirine benzeyen yapılardan oluşurken burası camekânlı, içeride restorantların da bulunduğu çok modern bir panayır alanı.

Gendarmenmarket Alman Katedrali (Deutscher Dom), Fransız Katedrali (Franzöischer Dom) ve Konser Salonu (Konzerthaus) gibi harika binaların bulunduğu meydana kurulmuş tek kelimeyle “muhteşem” bir panayır. Meydandaki yapıların tarihsel öneminden burası her mevsim gelinmesi gereken bir yer zaten. Ama Christmas zamanı bambaşka bir atmosfere ve görüntüye sahip oluyor elbet. Konser salonunun önüne kurulmuş sahnedeki konserler ve sergilenen şovlar gecenin buz gibi soğuğuna rağmen insanların saatlerce orda vakit geçirmesini sağlıyor. Küçük Gezginimiz hem keman dinletilerini, hem dans gösterilerini, hem de bir tiyatro grubunun komedi şovunu izlemek şansını yakaladı burada ve bu şovları izlerken kahkahalara boğulup inanılmaz zevk aldı. Konserler ve gösteriler o kadar başarılıydı ki, sıcak şarabın da yardımıyla buz gibi havada gece yarılarına kadar çok güzel vakit geçirdik.

Berlin

Berlin Gendarmenmarkete çok yakında bulunan alışveriş caddesi Friedrichstraße her markayı bulabileceğiniz bir cadde. Galeries LaFayette ise bu caddedeki çok ünlü bir alışveriş merkezi. Lüks markaların satıldığı, Fransız esintisini bulabileceğiniz bu merkezin zemin katındaki şarap evi çok hoş bir yer. Ben bu tarz alışveriş merkezlerinden hiç keyif almayan biri olarak şöyle bir göz gezdirmek için girip de, zemin kattaki bu restoranı görünce bayağı şaşırdım! Yemek yemeseniz de içerdeki binlerce çeşit şarabı görmek ve peynir kokusunu içinize çekmek, o ortamı görmek için bile gidilir.

Eastside Gallery şehrin dışında, ama gidilmesi oldukça kolay bir yer. Kesinlikle görülmeye değer!!! Şehrin Doğu yakasında olan bu özgürlük anıtına trenle giderken aslında şehrin değişimine, doğu ile batı yakasının arasındaki farkın yıllar geçse de hala geçmişin izlerini taşıdığına şahit oluyorsun. Dünyanın en büyük Açık Hava Müzesi olan bu yer, aslında 1990’ların başında yıkılan Berlin Duvarı’nın bir parçası. Duvar harika sanatçıların ellerinde sanat eserine dönmüş. Ne var ki duvarların üstündeki o muhteşem resimlerin üstünü karalayıp durmasalar çok daha güzel olabilirmiş. Bu kadar özel ve tarihe tanıklık eden sanat eserlerinin üstünü aşk sözcükleriyle doldurmaktansa duvarın arka tarafını doldurmalarını tercih ederdim doğrusu.

Berlin Duvarı

Checkpoint Charlie (Charlie Kontrol Noktası) çok ilginç bir yer aslında. Modern şehrin ortasında geçmişten kalan bir yer. Burası zamanında Berlin Duvarının en ünlü geçiş noktasıymış. Duvarın tarihini anlatan müze, hemen yanında. Hatta duvarın parçalarını, hediyelik eşya satan dükkânlardan almak da mümkün. Checkpoint Charlie vızır vızır akan trafiğin ortasında insanların pasaportlarına vize bastırdıkları, askerlerle fotoğraf çektirdikleri ufacık bir alan. Ama buranın tarihte pek çok olaya tanıklık etmiş olması bir insanlık ayıbı olan Berlin Duvarının an an hikayesini duvarlarda görmek insanı gerçekten çok etkiliyor.

Berlin

Brandenburg Tor (Brandenburg Kapısı) Berlin’in tüm sokaklarında, hatta trenlerinin camında bile resmini gördüğümüz en önemli simgesi. Burası yılbaşı gecesinde de inanılmaz kutlamaların yapıldığı bir yer aslında. Avrupa’nın her yerinden akın akın gençlerin yılbaşında koştur koştur buraya geldiğini gözlerimizle gördük, ama buna rağmen akşamın 7’sinde polislerin meydana girişleri kapatacak kadar meydanda yoğunluk olacağını tahmin edemedik. Yani kısacası oradaki tıklım tıklım kalabalığın içinde olamadık ve hemen meydanın arkasında kurulan inanılmaz büyük ve harika bir yeni yıl panayırında yeni yıla girdik. O kadar güzel bir yeni yıl panayırı yapmışlar ki, Küçük Gezginimizle Brandenburg Kapısı’nda ezilme ihtimalimizin olduğu geceyi kaçırdığımıza hiç üzülmedik. Panayırda insanın kemiklerini sızlatan soğuğa rağmen harika vakit geçirip yeni yıla çok eğlenerek girdik.

Berlin'de Yeni Yıl

Pergamon Museum (Bergama Müzesi) ünlü müzeler adasında ve Alexanderplatz’dan yürüyerek kolayca gidebileceğiniz bir yer. Biz bir kaç kez bölgeyi ziyaret ettik, çünkü müzelerin dışarıdan görüntülerinin güzelliğinden ve bölgede kurulan ikinci el pazarından dolayı sürekli gidilebilecek bir yer. Berlin’deki bu ikinci el pazarları ya da kısaca “bit pazarları” çok ünlü ve görülmeye değer. Almanca bilenler için pek çok kitap alabilecekleri, çok hoş eşyalar görebilecekleri bir pazar. Antika meraklıları için ise bulunmaz hint kumaşı niteliğinde ürünler var. Biz sadece bakmakla yetindik. Zira ne Almanca biliyor ne de antikadan anlıyoruz :)

Gönül isterdi ki tüm müzeleri gezelim, ama her müze bir günün yarısını alacağından Küçük Gezginimize bunu yapmak istemedik. Dışarıda o kadar görebileceği şey varken her günün yarısını müzelerde geçirmesi ona da haksızlık olacaktı. Sadece Bergama Müzesine gitmeye karar verdik. Yeni yılın ilk gününde açık olduğunu öğrendiğimizde biraz şok geçirdiğimiz Bergama Müzesine gittiğimizde gördüğümüz ziyaretçi kuyruğu bizi tamamen şoka soktu. Bir saatlik bir beklemeden sonra girdiğimiz ve neredeyse 5 saat geçirdiğimiz Bergama Müzesi bizi büyüleyen bir yer oldu. Berlin’e gidip de bu müzeyi ziyaret etmemek Berlin’e tekrar gitmek için başlı başına bir neden bence. Müzenin adının Bergama olmasının nedenini odaya girdiğinde gördüğün kocaman bir yapıdan anlıyorsun zaten. İnanılmaz bir şey ama kocaman bir tarihi yapı olan Zeus Tapınağı müzenin içinde duruyor. Aynı şekilde İştar Kapısı, Milet Market Kapısı, Athena Tapınağı’nın girişi ve Athena Heykeli de çok büyüleyici. Bu müze gerçekten insanın bakmaya doyamayacağı yapılarla dolu.

Bergama Müzesi

Bergama Müzesi Berliner Dom (Berlin Katedrali) Müzeler Adası’nın çok yakınında yer alıyor. Daha önce gördüğümüz katedrallere göre çok daha sade ve küçük olmasına rağmen, içinde hiç psikopos yaşamadığı için aslında katedral sayılmadığını öğrenince şaşırdık. İtiraf etmeliyim ki bu ünlü katedralden daha güzel kiliseler bile gördüğümüz için çok etkilenmedik. İster bayılalım ister burun kıvıralım, gittiğimiz yere özgü tüm yapıları görmek için çırpındığımız gerçektir. Müzeler Adası’na giderken önünden geçilen bir yapı olduğu için içine mutlaka bir girin derim.

Berlin

Kurfürstendam Caddesi ve KADEWE alışveriş merkezi internette çok övgü alan ve gecenin buz gibi ayazında iliklerimizi ısıtacağımız bir merkez olduğu için görmek istediğimiz bir yer oldu, ama üstünde bulunduğu Nişantaşı’na benzeyen caddenin ışıl ışıl güzelliğinin yanında bize pek de keyif vermediğini söylemeliyim. Caddede gezmek bence mağazanın içinde gezmekten daha mantıklı ve eğlenceli.

Kurfürstendam Caddesine gitmek için indiğimiz durağın hemen karşısında çok hoş bir Christmas Market vardı ve tam da Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche (yıkık kilise) nin altında yer alıyordu. Bu yıkık kilise gerçekten çok etkileyici bir yapı. İkinci Dünya Savaşı’nı unutmamak için hasar görmüş haliyle bırakmışlar. İnsan o dönemin yıkıcı yapısıyla yüzleşiyor. KaDeWe’ye gitmek veya bizde de Nişantaşı var deyip Kurfürstendam Caddesini görmek istemeseniz bile bu kiliseyi görmek için bu bölgeye mutlaka gelmelisiniz.

Berlin

Biz Berlin’de çok güzel vakit geçirdik. Christmas-Yeni Yıl zamanı sizin için harika bir seçenek olabilir. Özellikle Bergama Müzesi, Eastside Gallery, Christmas Panayırları ve yeni yıl kutlamaları Küçük Gezginimiz ve bizim için harika zaman geçirdiğimiz yerler oldu. Berlin’e mutlaka gidin ve gezin… Biz doya doya tadını çıkardık, sıra sizde :)

Yılbaşında Berlin turu yapmak isterseniz tıklayınız…

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Paylaşım
Önceki yazıyı okuyun:
Amsterdam’da Gezilecek Yerler

Amsterdam Avrupa'da gezilmesi görülmesi gereken en önemli şehirlerden bir tanesi. Amsterdam'a Türkiye'den birçok havayolu şirketi uçmaktadır. Uçuş fiyatları dönem dönem...

Kapat