Yılbaşı Gecesini En Şaşaalı Kutlayan Şehirler: Yılbaşında Nereye Gitsek?

Yılbaşı gecesi birçok ülkede büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Kimi ülkelerde günlerce süren yılbaşı kutlamaları, en şaşalı halleri ve kendine özel geleneksel özellikleriyle bir hayli dikkat çekicidir. Bu kültürleri daha yakından tanımak ve belki de o anları yerinde yaşamak istiyorsanız, o zaman sizi birbirinden ilginç ve gösterişli yılbaşı kutlaması yapan şehirlerle baş başa bırakıyoruz.

Yılbaşı Gecesi Hangi Ülke Nasıl Kutlama Yapıyor?

Yılbaşı gecesi birçok farklı ülke görkemli kutlamalara sahne oluyor. Noel pazarlarından, hava fişeklere, kent merkezlerinin süslenmesinden geç saatlere kadar süren eğlencelere kadar birçok farklı kutlama ve gösterilere denk geleceğiniz ülkelerden hangisine gitmek isterdiniz? İşte yılbaşında nereye gitsek diye soranlar için öneriler…

Yeni Yıla İlk Selam: Sydney

Yılbaşı gecesi

Dünya genelinde yeni yıla ilk merhaba diyen ülkelerde 3. sırada yer alan Avustralya’nın başkenti Sydney, her yıl yılbaşı kutlamalarına ilişkin ilk görüntülerin geldiği yerdir. Türkiye saati ile 15.00’da yılbaşı kutlamalarının tavan yaptığı kentteki kuşkusuz en ilgi çeken görüntü yaz mevsiminde Noel baba, geyikler, kar küreleri ve bikinili kızlarıdır. Sydney Limanı kutlamalara ev sahipliği yapsa da kentin tüm ara sokaklarında kendinden geçercesine eğlenen insanlara rastlamak da mümkün. 1937 yılından bu yana sürdürülen gelenekleri ise meydanda toplanan yüz binlerce kişinin ellerinde yanan mumlarla aynı anda ilahi söylemesidir.

 Times Meydanı’na Bağlanıyoruz: New York

Yılbaşı gecesiABD’nin en kalabalık ve en önemli şehri olan New York, dünya üzerinde yeni yıl kutlamalarında en fazla nüfusu kendisine çeken kent. Yılın son gecesi Times Meydanı‘na akın eden insanlar, zaman 00.00’a vurduğunda tepelerinden aşağıya doğru süzülen devasa büyüklükteki küreye odaklanırlar! Yeni yıl kutlamalarının geleneği olan bu küre, aşağı indikçe eski yılın ışıkları söner ve yeni yıl ışıkları yanmaya başlar. Bu seremoniden sonra ünlü müzik grupları ve sanatçılar sahne almaya başlar ve sabahın ilk ışıklarına kadar ne müzik susar, ne de danslar durur.

4 Gün 4 Gece Kutlama: Edinburgh

Yılbaşı gecesi

Şimdiki durağımız İskoçya’nın başkenti Edinburgh. Buradaki yılbaşı eğlenceleri tam 4 gün sürüyor. Hogmanay Şenlikleri adı verilen bu kutlamalar bir nevi karnaval şeklinde gerçekleşiyor: Sokak partileri, geçit törenleri, havai fişek gösterileri, konserler, o güne özel ev ve sokaklarda yapılan süslemeler… İskoçların “First-Foot” ismini verdikleri yeni yıl geleneğine göre, yeni yıla ilk girildiği an evinizin kapısını ilk kim çalarsa o kişinin o seneyi bereketli ve zengin geçireceğine inanılır.

Paris’te Görsel Şölen Coşkusu

Yılbaşı gecesi

Eğlencenin ve coşkunun bir an bile hız kesmediği Paris yeni yıl kutlamalarının öncülerindendir. Günlerce süren hazırlıklar sonrasında yılın son günü için Paris sokakları ve özellikle de kentin meydanındaki önemli binalar, kentin sanatçıları tarafından bir ay öncesinden süslenir. Eyfel Kulesi yılbaşı gecesi 20 bin ampulle donatılır. Kentte görsel bir şölenin yaşandığı yeni yıl gecesi, romantizm ve eğlencenin doruğa çıktığı bir gecedir.

Jolly ile yılbaşında yurt dışı turlarına katılmak için tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir