Yeraltında Yirmi Bin Fersah: Wieliczka Tuz Madenleri

Hani bilir misin bir masal vardır? Kral baba 3 kızını sınamak için sorar beni ne kadar seviyorsunuz diye. İçlerinden en küçüğü TUZ kadar der ve hayal kırıklığına uğratır onu. Oysaki yaşlılığında riyakar diğer kızların elinde perişan olan kral uzak köşelerin birine sürdüğü küçük kızının kapısına gelir bir gün karnını doyurmaya. Kız alır ağırlar yemek çıkarır önüne. Görüntüsü enfes yemeklerin içinde bir gram tuz yoktur. Kral o gün anlar işte ‘tuz’ un önemini. Ve anlar ki aslında gerçek sevgi süslü yalan sözlerde değil, yokluğunda hayatımızın tatsız tuzsuz olacağı ufacık ayrıntılarda gizlidir.

Tuz MadeniTuz Madeni

Polonya Krakow yakınlarında bir tuz madeni var. Ben de kızımın okul gezisiyle gitmiştim bir kaç yıl önce. Muhteşem insanı hayrete düşüren, ürküten devasa bir maden.

Tuz MadeniTuz Madenleri

İçeriye tahta merdivenlerle iniyorsunuz. 378 basamak… Yerin 64 mt altına inerken arada dinlenmeyi ihmal etmeyin, korkunç baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Burası madenin dibi sanmayın, ama aslında tamamı 330 mt derinlikte.

Tuz MadeniTuz Madeni

Tarih öncesi çağlardan beri tuz elde edilen bu maden şimdilerde artık müze. Ama ne müze! Muazzam galerileri, tuzdan yapılmış heykelleri, kabartmaları ve 101. metredeki halen düğün törenlerinin yapıldığı ihtişamlı katedrali insanın aklını alıyor. Dünyanın en derin noktasındaki kilisede evlenmiş olmak nasıl olurdu acaba?

Tuz MadeniTuz Madeni

Tuz MadeniTuz Madeni

İçeride irili ufaklı bir çok şapel de ve kilise de var. Yüzyıllarca ağır şartlar altında gün ışığı görmeden çalışıp burada ölen onca işçiyi düşünüyor insan. Ve her şapelin önünden geçerken kendi inancında dua etmek geliyor ruhlarına içinden.

Tuz MadeniTuz Madeni

Madende yalnız 3.5 km’lık bir kısım gezilebiliyor ki bu aslında bu madenin %1 i bile değil. Yer altında 3.5 km gezmek bile her baba yiğidin de harcı değil tabi. Astım, kalp ve panik atak hastaları için tehlikeli sayılıyor.

Tuz MadeniTuz Madeni

İçeride koca bir tuz gölü, tuzdan sarkıt ve dikitler bile var. Bu göle ölüm gölü de diyorlar. Yanlışlıkla düşer veya içersen tuz yoğunluğundan dolayı ölürmüşsün çünkü. Doğruluğunu denemeye niyet bile etmedim tabi ki bu iddanın. Ben inandım, sen de inan.

Tuz MadeniTuz Madeni

Alt tarafı tuz dersin di mi? Uğruna neden savaşlar yapılsın, neden insanlar ölsün? Öyle değil ama. Eski devirde tuz hayati önem taşıyor. Yiyecek saklamanın tek ve biricik yolu çünkü. Eti, balığı hep tuzlayarak saklıyorlarmış. Yemek varsa hayat da var. Tuz borsaları falan  varmış yani. O yüzden tuzu olan ülke petrol zengini gibi o devirde.

Tuz Madeni

Koridorlar oldukça sağlamdır elbette ama kalın ahşap kütüklerle bir gram metal kullanılmadan destekler yapılmış bir çok yere. Metal kesinlikle yok. Paslanır çürüyüverir mazallah! İçeride her türlü ateş yakmak, sigara içmek kesinlikle yasak elbette. Tuz cinleri var çünkü sigara içenleri kapıp kaçırmak için. Bak bir kaçını yakaladım, kanıtlarım var.

Tuz MadeniTuz Madeni

Tuz Madeni

Yerler, duvarlar, tavanlar, kabartmalar, hatta muhteşem kristal avize bile tuzdan. Nemsiz ve ionize bir hava varmış içeride. (Ne demekse?) Bu iyi bişey sanırım çünkü mağaranın bir kısmında  bronşit olan çocukları tedavi eden bir merkez de bulunuyormuş. Ve burada eğitim yapıp hem eğlenip hem öğrenen öğrenci gurupları geliyor sık sık.

Tuz MadeniTuz Madeni

Bunca mistik şeyden sonra süper hızlı asansörlerle yeryüzüne çıkıvermek bile başlı başına eğlence aslında.

Ya işte böyle. Dünyanın en ilginç yerlerinden biri Wieliczka Tuz Madenleri.

Tuz Madeni

Büyüleniyor hayran oluyor insan tuzun muhteşemliğine. Ve adı bile minnacık olan bu değerli madenin kıymetine. Siz siz olun , tadıyla tuzuyla doya doya yaşayın hayatı. Bu arada Kutubalığınızı’da Tuz kadar sevin olur mu?

Tuz Madeni

 

blank

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok.(Bir Wikipedia değiliz yani). www.kutubaligi.com. Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da görsün. O görmüş öteki de yazsın, beriki tatsın, onunkisi söylesin. Maksat 'bak balık bile kavağa çıkmış, biz ne duruyoruz' hissi yaratmak, dış mihrakları yakından aratmak. Gaz vermek, haz almak.Slogan neydi? Gezmeyelim de taşa mı dönelim;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir