Yeni Kimlik Kartları ile Pasaportsuz Ukrayna Turları

Eşsiz doğal güzellikleri, kültürel ve tarihi mirası ile Doğu Avrupa’nın güzide ülkesi Ukrayna… 1 Haziran öncesine kadar vizesiz pasaportla karşılıklı giriş çıkış yapılabilen Ukrayna için Haziran ayı başından itibaren pasaport şartı da kalktı. Çipli kimlik kartına geçiş yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için artık pasaportsuz ve vizesiz Ukrayna tatili yapmak mümkün. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen tatil severler Moldova ve Kişinev Turları hediyeli Baştan Başa  Ukrayna Turu bekliyoruz. Ukrayna Turu’nun rotaları ise Kişinev, Odessa, Kiev ve Lviv olacak.

Peki, eşsiz Ukrayna gezisinde tatil severleri neler bekliyor?

Gezginlerin bu turda ilk rotası Kişinev olacak. Kişinev’de tatil severleri ilk olarak Büyük Stephan Parkı, Pushkin Anıtı, Moldova Kültür merkezi, Parlamento Binası ve kiliseler karşılayacak.

Kişinev’e gelmişken Milestii Mici Köyü ve Şarap turuna katılmamak olmaz. Büyüklüğü ile Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiş, yerin 50 metre altında ve 200 kilometre uzunluğunda 2 milyon şişe şarabın muhafaza edildiği bu devasa mekanda tatil severler şarap tatma ve alışveriş yapma imkanı bulacaklar.

Odessa’nın Tarihi Sokakları

Seyahat tutkunların bu turdaki ikinci rotası ise Odessa olacak. Odessa’da dileyen tatil severler Katakomplar, Akkerman Kalesi ve Shabo Konyak üretim fabrikasını gezebilirler. Katakomplar’da 2500-3000 kilometre uzunluğunda şehir altına kurulmuş tüneller, 18. ve 19. yüzyıllarda kadın köle ticareti ve hapishaneleri olarak kullanılmış; 2. Dünya Savaşı sırasında ise Nazilerin işgalinden saklanan direnişçilere sığınak olmuştur.

Tarihi Akkerman Kalesi ise Dinyester Nehri’nin Karadeniz’e ulaştığı noktada oluşan haliçte yer alıyor. Bu kale 2. Bayezid Dönemi’nde Osmanlı topraklarına katılmış, 1812’de imzalanan Bükreş Antlaşması ile de Rusya İmparatorluğu’na katılmıştır. Kale ziyaretinin ardından ise gezginleri en eski konyak üretim merkezi olan Shabo Konyak Fabrikası bekliyor. Burada konyak yapımı hakkında bilgi alacak olan tatil severler aynı zamanda çeşitli konyakları tatma ve alışveriş yapma imkânı bulacaklar.

Gezginler, Karadeniz’in incisi olarak anılan ve ülkenin en tarihi ve turistik şehirlerinden biri olan Odessa’da ayrıca Potemkim Zırhlısı filmine ev sahipliği yapan ve film ile ünlü Potemkim merdivenleri, Avrupa’nın mimari incisi olarak bilinen Odessa Operası, Deribasovskaya Caddesi tatil severler tarafından görülmeyi bekliyor.

Parklarıyla Ünlü Kiev

Tatil severlerin bu turdaki bir sonraki rotası ise Kiev olacak. Burada gezginleri Vladimirskaya Caddesi, Opera Binası, Bale Binası ve Altın Kapı ile Ayasofya Meydanı karşılayacak. Ayrıca Kiev’de Tarihi Kiev silah fabrikası, parlamento binası, Mihaylovski Meydanı ve Kilisesi, Knyagine Olga Heykeli ve Andrevski yokuşu da görülecek yerler arasında.

Gezginlerin Ukrayna’daki bir sonraki rotası ise Klevan olacak. Klevan’da tatil severler birçok sıralamada en güzel, en ziyaret edilesi yerler listesinin başında gösterilen Aşk Tüneli’ni ziyaret edecekler. Tek yönlü bir tren yolunun, etrafında 6 km boyunca uzayıp giden ağaçların, yukarıdan birleşmesi sonucu oluşmuş doğal tünelde, bir efsaneye göre ilk defa yürüyen çiftlerin dilekleri kabul olurmuş.

Her Daim Yaşayan Şehir Lviv

Seyahat tutkunlarının bir sonraki rotası ise Lviv olacak. II. Dünya Savaşı’ndan hasar almadan kurtulabilmiş ender şehirlerden birisi olan Lviv, trafiğe kapalı meydan ve caddeleri ile tarihi şehir merkezi UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmiştir. Özgürlük ve Pazar meydanları, Devlet Opera Binası, Ünlü Maria Zankovetska Tiyatro Binası, Poltva Nehri, Latin-gotik katedrali, Golden Rose Sinagogu ve kiliselerin bulunduğu Eski Şehir Meydanı, Lviv’de görülmesi gereken yerlerden.

Link: https://www.jollytur.com/ukrayna-turlari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir