Yazarlara İlham Olmuş 5 Şehir

Sen de o çok sevdiğin romanın sayfalarını çevirdikçe adeta o şehrin sokaklarında dolaşıyor gibi olanlardan mısın? Dünyanın birbirinden ünlü yazarları ve o yazarlara ilham kaynağı olmuş 5 büyüleyici şehri senin için bir araya getirdik!

St. Petersburg ve Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Kanalları, köprüleri ve heykelleri ile Rusya’nın yaşayan müzesi St. Petersburg, Rus edebiyatının mihenk taşlarından Dostoyevski‘nin de en gözde şehri. Suç ve Ceza‘dan Beyaz Geceler‘e, Karamazov Kardeşler‘den Yeraltından Notlar‘a kadar her kitabında okuyucuyu Rusya’nın soğuk ve puslu akşamlarında misafir eden Dostoyevski, St.Petersburg’a da eserlerinde yer vermeden etmiyor. Şehirde bir de müze evi bulunan yazarın sevenleri, St. Petersburg gezi rotalarına Dostoyevski Evi noktasını da eklemeden geçmiyor. Yılın en özel zamanlarında, Jolly Tur’un birbirinden keyifli St. Petersburg turları ile sen de kendi romanının kahramanı olabilirsin.

Prag ve Franz Kafka

Gizemli yazar Franz Kafka, yazarlık hayatından ölümüne kadar ve hatta ölümü ardından da devam eden büyük bir gizemle kendisini ve eserlerini dünyanın dört bir yanındaki okuyuculara sevdirmeyi başarıyor. Yazarın en popüler eseri sayılabilecek Dönüşüm kitabı, uzun hikaye dalında açtığı çığır ile Kafka severleri selamlıyor.

Franz Kafka’yı dünya üzerinde bir şehir ile bağdaştıracak olursak eğer, bu şehir tabii ki Prag’dan başka bir yer olamaz. Çek Cumhuriyeti‘nin mistik ve büyüleyici şehri Prag ülkenin kültür, sanat ve mimari dünyasının da merkezi niteliğinde. Her noktasında Kafka’ya dair bir şeyler bulabileceğin bu şehri Jolly Tur’un Prag turları ile keşfedebilir, Kafka’nın doğduğu evi ziyaret etme şansını yakalayabilirsin.

Paris ve Victor Hugo

Fransız edebiyatının ve romantik akımın en ünlü temsilcilerinden olan Victor Hugo dendiğinde beraberinde akla mutlaka Paris geliyor. Sefiller ve Notre Dame’ın Kamburu eserleri ile yediden yetmişe herkesin tanıdığı bir yazar olan Victor Hugo, Paris sevgisi, aslında Notre Dame’ın Kamburu eserinin yazılış hikayesinde ortaya çıkıyor. Bir dönem yıkılması düşünülen ünlü Notre Dame Katedrali, Victor Hugo’nun yazdığı roman ve halkta uyandırdığı sevgi sayesinde bugün milyonlarca kişi tarafından tanınıyor. Dünyaca ünlü bu şehrin havasını solumak ve Fransız edebiyatının daha birçok ölümsüz isminin izlerine rastlamak için tek yapman gereken Jolly Tur ile Paris‘i keşfe çıkmak!

Havana ve Ernest Hemingway

Tam bir Küba ve Havana aşığı diyebileceğimiz Ernest Hemingway, ömrünün uzun yıllarını bu muhteşem ülkede geçirmiş. Çoğunlukla ”Silahlara Veda” ve ”Çanlar Kimin İçin Çalıyor” romanları ile tanınan yazar, bu ünlü eserlere Havana’da bir otel odasında hayat verdiği biliniyor. Yazarlara ilham verme konusunda oldukça ünlü olan Küba şehirlerinde Havana, Hemingway ile ayrı bir yere sahip oluyor. Yazarın adı ile bilinen kokteyller, ziyareti ile ün kazanmış barlar, restoranlar ve adına dikilen heykeller… Jolly Tur ile çıkacağın Havana turunda Ernest Hemingway’e dair bir çok şey bulman mümkün.

Aracataca ve Garcia Marquez

Sıcak iklimlerin sıcak hikayelerine rastladığımız Gabriel Garcia Marquez kitapları Kolombiya‘nın renkli köy ve kasaba hayatını Yüzyıllık Yalnızlık, Kırmızı Pazartesi, Kolera Günlerinde Aşk ve daha bir çok ünlü eser sayesinde gözler önüne seriyor. Yazar için oldukça özel bir yeri olan ve aynı zamanda doğduğu yer olan Aracataca ise hiç kuşkusuz Marquez hikayelerinde kendine yer buldu ve dünya tarafından bilinen bir şehir haline geldi. Kolombiya’nın bu şirin kenti, her yıl Marquez severler tarafından ziyaret ediliyor.

Yazarlara ilham olmuş bu şehirleri gezip görmek istersen tıkla! 

Terapi yöntemi gezmek, okumak, araştırmak ve öğrenmek olan, insana ve doğaya aşık, daha gezeceği uzuuun yolu olan bir kadın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir