Yaz Tatili İçin Alternatif Rotalar

Yaz tatili için alternatif rotalara ne dersiniz?

Yaz aylarının gelişiyle birlikte hepimiz tatil düşünmeye, tatilimizi hayal etmeye başladık. Tabii bu durum acaba tatilimi nerede geçirsem sorusunu da beraberinde getiriyor.

İşte bu yazı aklınızdaki sorulara yanıt bulmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılmıştır.

Akdeniz’in Özerk ve Özel Adası Sicilya

Akdeniz’in bütün güzelliklerini ve sürprizlerini içinde barındıran çizmenin parmak ucundaki ada Sicilya’yı görmediyseniz kesinlikle İtalya’yı görmüş sayılmazsınız. Doğası, deniziEtna’sı, yemekleri, renkli insanları ve efsaneleriyle Sicilya; İtalya’nın özerk ve en kendine özgü bölgesi.

Ünlü Baba filmleriyle tüm dünyada adı mafya ile birlikte anılan Sicilya’ya adım atar atmaz bunun çok gerilerde kalmış bir efsane olduğunu anlayabiliyorsunuz. Sicilya’da denizle ve doğayla iç içe geçmiş yaşamın rahatlığı ve huzuru sizi hemen içerisine alıyor.

Sicilya’yı, adanın en büyük ve merkez nokta kabul edilen şehri Palermo’dan başlayarak dolaşabilirsiniz. Üniversiteli genç nüfusu, türkuaz renkli denizi ve muhteşem mutfağı ile Palermo, mutlaka zaman geçirilip deneyim edilmesi gereken bir şehir. Biraz huzur, lezzetli yemekler ve ilginç hikayeler aradığınız şeyse Palermo tam size göre.

Sicilya’nın ikinci büyük kenti olan Katanya, aynı zamanda bölgenin en turistik şehirlerinden biri, çünkü halen arada harekete geçen Avrupa’nın en faal yanardağı Etna‘nın eteğinde kurulan bir liman kent. Konumu itibariyle muhteşem bir Etna manzarasına sahip. Etna manzarasıyla yetinmeyip dağı görmek isterseniz günübirlik turlarla Etna’ya gidebilirsiniz. Artık Sicilya’da nostalji olan mafyanın havasını solumak içinse, Baba filminin çekildiği mekanları dolaşabilirsiniz.

Palermo ve Messina arasında bulunan Cefalu, sahile çıkan sokakları, salaş balıkçı restoranlarıyla Sicilya turunun en romantik duraklarından biri. Coğrafi güzelliğinin insanı büyülediği bu güzel Akdeniz kasabasında dar sokaklarda dolaşmaktan, birbirinden lezzetli pizzaların, makarnaların ve deniz ürünlerinin tadına bakmaktan kendinizi biraz olsun kendinizi alıkoyabilirseniz, Cefalu Katedrali’ne de zaman ayırabilirsiniz.

Katanya’nın yaklaşık 50 km kuzeyinde yer alan büyüleyici güzellikteki Taormina ise İyon Denizi’ne kuş bakışı bakan, minicik bir kasaba. Dar sokakları, şık restoranları, pahalı butikleri ile Sicilya’nın en turistik yeri olan Taormina’nın en güzel zamanı mayıs, haziran, eylül ve ekim ayları. Yani İtalya’nın en güneyine inmenin tam da zamanı…

Sicilya’nın önemli yemeklerinden biri olan Pasta con Sarde’nin (sardalyalı makarna) taze ricotta peyniri ile yapılan meşhur Sicilya tatlısı casata’nın, meyve şekerinden yapılmış alkolsüz ‘la nostre granite’nin, Etna şarabının tadına bakmadan Sicilya’dan ayrılmayın.

Sicilya genelinde İtalya anakarasında olduğu gibi 15.00 – 19.00 arası siesta yapılıyor. Tüm restoranlar, mağazalar kapanıyor ve istirahate çekiliyorlar. Gün ortasında aç kalmamak için bu saatlere dikkat edin.

Mutluluğun ve Huzurun Adresi İskandinavya

Tatilde huzur, dinginlik ve mutluluk olmazsa olmazım diyorsanız sizin adresiniz tabii ki dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı İskandinav ülkeleri ile olarak adlandırılan İsveç, Norveç ve Danimarka olacaktır.

Yaz tatilinde güneş, kum, deniz üçlüsü yerine serin hava, mucizevi doğa manzaraları ve tarihi dokuyu tercih edenler için önemli alternatiflerden biri.

Orta Çağ mimarisinin hakim olduğu İskandinavya’da ihtişamlı tarihi eserleri görebilir, kanal gezintileri yapabilir, muhteşem doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz.

blankİskandinavya ülkelerini yarımadanın en canlı şehri Kopenhag ile gezmeye başlayabilirsiniz. Dünyanın en uzun alışveriş sokağı Stroget Sokağını gezebilir, saraylar kenti olarak da anılan Kopenhag’ta Levetzau Sarayı, Schack SarayıMoltke Sarayını dolaşabilirsiniz. Tabii ki seyahatinizde bu şehir ile özdeşleşmiş olan Küçük Deniz Kızı Heykeli’ni de mutlaka görmelisiniz. Heykelin 1964’te kafası çalınmış ve hiçbir zaman bulunamamıştır. Bu heykelle bir selfie çektirmeden dönmek olmaz değil mi?

İskandinavya seyahatinizde ikinci durak, sanatın, eğlencenin ve yeşilin şehri Oslo’dur. Karl Johans Caddesi’nde alışveriş yapabilir, bu caddede müzeleri, sanat merkezlerini gezebilir restoranlarda harika lezzetler tadabilirsiniz. Ayrıca Kraliyet SarayıUlusal TiyatroParlamento Binası gezmeniz gereken yerler arasında.

blank

İsveç’in eşsiz kenti Stockholm sizi tarihi ve ihtişamıyla büyüleyecek. Yapılması gereken ilk şey, tarihi şehir bölgesini gezmek. Köpmangatan ve Özterlanggatan sokaklarını, Storkyrkan Katedrali’ni mutlaka gezmelisiniz. Sanatın merkezi olan Stockholm’de dünyanın en eski açık hava müzesi özelliğini taşıyan Skansen’i mutlaka görmelisiniz.

Huzurlu, mutlu ve serin bir tatil için “mutlu insanların” ülkeleri sizi bekliyor.

En Alternatif Tatil Rotası, Güney Afrika

Güney Afrika, kuzey yarımkürede yaz ayları yaşanırken, serinliği ve fantastik atmosferi ile en alternatif tatil rotalarından biri.

Güney AfrikaKıtanın en batılı ve gelişmiş ülkesi Güney Afrika; fantastik, aydınlatıcı, şaşırtıcı, etkileyici ve merak uyandırıcı bir ülke. Güney Afrika’da gördüğünüz her şey sizi adeta şaşkına döndürüyor, aklınızı başınızdan alıyor. Bu inanılmaz kıta; dağları, çölleri, kumsalları, gölleriyle olduğu kadar girişken, sıcakkanlı, dans eden, şarkı söyleyen ve kahkahalar atan insanlarıyla da sizi kendisine hayran bırakıyor.

Evet Afrika kıtası tatil için kolay bir yer değil, fakat Afrika tamamen iç savaş, salgın hastalık, açlık ve şiddetten de ibaret değil. Güney Afrika tüm sürprizleriyle sizi kendisine hayran bırakan fantastik bir destinasyon.

15. yüzyılda Hindistan’ı keşfe giden bir grup gemicinin yiyecek içecek ihtiyaçlarını karşılamak için demir attığı bölgenin adıdır Güney Afrika. Oldukça büyük bir yüzölçümüne sahip Güney Afrika’yı bir uçtan bir uca gezebilmek için uzun zamana ihtiyacınız var. Ülkenin genel olarak seyahat rotaları Johannesburg, Sun City ve Cape Town şehirlerini kapsıyor.

Doğa, kültür, tarih ve eğlencenin iç içe geçtiği Güney Afrika’da, dört ayrı mevsim yaşanıyor. Johannesburg’ta doğanın tadını çıkarabilir, Sun City’de yapay tropik sahillerde ve casinolarda vakit geçirebilir, birbirinden güzel kumsallarıyla ünlü Cape Town’da denizin ve güneşin keyfine varabilirsiniz.

Güney AfrikaCape Town birçok yerli, turist ve gezgin tarafından ülkenin en güzel ve rahat şehri olarak kabul ediliyor. Afrika’nın güneybatı ucunda yer alan 3,5 milyon nüfuslu Cape Town, hem modern semtleri hem de gecekondu mahalleleriyle zıtlıkları barındıran, çevresinde doğal güzellikler sunan bir şehir.

Cape Town’da kentin ana caddesi olan Long Street mutlaka görmeniz gereken bir yer. Barlar, restoranlar, kafeler, lokantalar, çeşitli dükkânlarla dolu Long Street’te aradığınız her şey var. Cape Town gece hayatı ve eğlence yaşamı tüm Güney Afrika’nın en ünlü kenti. Birçok ırktan ve etnik kökenden insanı bir araya getiren bir gece hayatı ve eğlence yaşamı kentin cazibesini artırıyor.

Şehrin ortasında bulunan Masa Dağı ve Ümit Burnu şehrin ziyaretçilerini büyüleyen doğal güzelliklerden sadece birkaçı. Afrika’ya gidip, vahşi doğanın içerisine karışmadan olur mu? Tabii ki olmaz, kesinlikte yapmanız gereken şeylerden biri de Safari… Üstü açık safari araçları ile yapılan gezilerde doğal tabiatın içinde unutulmaz anılarla dolu, eşsiz saatler geçirme fırsatına sahip olabilirsiniz. Pilansberg National Park’da dağların arasında volkanik oluşumlu doğal bir tabiat ortamında yaşayan çeşitli vahşi hayvanların günlük yaşantısına konuk olabilir, aslan, leopar, fil, buffalo ve gergedanları ayrıca 350 kuş türü, 65 sürüngen ve binlerce değişik hayvan çeşidini görme imkanı yakalayabilirsiniz.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük kenti olan ve Afrika’nın NewYork’u olarak adlandırılan Johannesburg altın ve gümüş madenleri ve ticareti ile dünyaca ünlü bir şehir. Altı milyon ağaç bulunan Johannesburg dünyanın en büyük kent ormanı ve en yeşil şehirlerinden biri. Tabii bu şehirde ülkenin ve şehrin simgesi olan Nelson Mandela’nın heykellerine rastlamanız da kaçınılmaz. Özellikle güvenliğe çok dikkat etmeniz gerekiyor. Zengin ve fakir arasındaki dev uçurumun sonucu Johannesburg dünyada suç oranının en yüksek olduğu şehirlerden birisi.

Kısacası Güney Afrika doğası, insanı, gizleri, eğlencesi ile bilinen seyahat rotalarından sıkılanlar için birçok alternatifi bünyesinde barındırıyor.

 

blank

Terapi yöntemi gezmek, okumak, araştırmak ve öğrenmek olan, insana ve doğaya aşık, daha gezeceği uzuuun yolu olan bir kadın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir