Yaz Sonrası Malaga

Malaga, gezginler tarafından çoğunlukla bir ara durak olarak ziyaret ediliyor. Bu nedenle yaz mevsiminin en hareketli günlerinden sonra daha sakin. Esas gidilmesi gereken zaman ise cılız da olsa güneş ışınlarını yakalayabileceğiniz yazdan sonra kıştan önce hayallere daldıran sonbahar. Binaların dış yüzeyinin ihtişamı sokakların genel görünümüne derinlik katıyor. Fakat eski görünümlü cephelerin ardından çoğu zaman yeni binalar yükseliyor.

Malaga, ”Costa del Sol” Güneş Sahili üzerine kurulmuş bir liman ve sahil şehri. Celelitarık Boğazı‘ndan 100 km doğuda ve en yakın Kuzey Afrika sahilinden 130 km uzaklıkta. Malaga ekonomik bir uçak biletiyle ulaşabileceğiniz, devamında ise tam gaz sörf şehri Tarifa ya da görkemli Marbella‘ya ulaşabileceğiniz şaşırtıcı ve insanı içine çeken bir şehir. Aynı zamanda insanın içindeki keşfetme duygusunu tetikleyip bambaşka yol ayrımlarına getirir. Şehir, Pablo Picasso‘nun doğum yeri olmasının yanında geçtiğimiz yıllarda açılan Carmen Thyssen Müzesi ile de artık sanatsal açıdan da daha zengin. Eski İspanya güzellerinden olan bir barones, eşinden kalan mirasla bir sanat koleksiyonu oluşturmuş. Beş bin metrekarelik bir alanda, 19.yüzyıl İspanyol sanat dehalarının eserleri ile bambaşka bir dünyaya geçebilirsiniz.

Malaga

İspanya‘nın plajlarıyla ünlü olduğunu da bilmeyen yoktur. Buranın plajlarında her zaman hoş bir atmosfer vardır. Turistik fakat yine de popüler, üstelik Barselona kadar kalabalık değil. Malaga teras, mağaza ve kültürel mekanları ile ideal bir seçim olabilir. Mesela, Mor’lardan kalan ve içinde birçok sarayın yer aldığı Alcazaba Kalesi’nin şehre ve limana bakan muhteşem bir manzarası var. 16-18. yüzyıldan kalma binaların aynı potada eridiği Bisschop Sarayı‘nın içinde de her daim bir sergi yer alıyor. İçeriye girdiğinizde, şehirde tarihle bugün adeta iç içe yaşanıyor.

Malaga’nın bir diğer eşsiz hazinesi ise Malaga Katedrali. Rönesans’dan kalma bu muhteşem kilise adeta şehrin göz bebeği kıvamında. 1528-1782 yılları arasında bir caminin yakınlarında yapılmaya başlanmış. Planında iki kuleli olarak yapılması planlanmış fakat tek kuleli olarak inşa edilmiş. Şimdi ki adı ise La Manquita‘dır. Katedralin dışında farklı renklerde mermer bulunuyor.

Malaga

İspanya’da yemek değinde aklımıza ilk gelenler Tapas, Paella ve Cava oluyor. Tapas hem İspanyol mutfağının ayrılmaz bir parçası, hem de İspanyol yaşam tarzının mutfakla ilgili yansımasıdır. Tapas’lar binden fazla sıcak ve soğuk meze içeren küçük atıştırmalıklardan oluşur.  İspanyol sosyal yaşamının içme, yeme, toplanma ve eğlenme fonksiyonlarının tümünü yerine getiren bu samimi tören, rakının çok çeşitli mezelerle birlikte sunulduğu Türk rakı sofrasına çok benzer. İspanya’da içecekler genellikle şeri, kırmızı şarap, sangria veya biradan oluşur. ‘Tapas’lar geleneksel peleon (yıllanmamış ve ucuz) ya da reserva (olgun meşe varilde dinlendirilmiş) yerel şaraplar eşliğinde sunulur ve midenize zarar vermeden içki ve meze almanın tek yoludur. Malaga’da bir çok tapascı bulabilirsiniz. Özellikle Bodega el Pimpi‘nin tapasları çok ünlüdür, pişman olmazsınız.

Malaga’nın Leziz Yemekleri:

La Reserve del Pastor Vinoteca: C.Sanshez Pastor 3

Laboratoria : Bruschetta, rizotto ve nefis pizzası ile ünlü hip bir italyan restoranı. C.Carreterie 92

Limonar 40: Malaga’nın nezih bir semtinde yer alan bu eski villaya mutlaka şık giyinip gidin. Muhteşem bir bahçede yemek sizi bekliyor.

Malaga’da Flamenko için Vino Moi’ya gidebilir, Calla Marques de Hotel Roommate Lola’nın çatı katında bir şeyler içebilirsiniz.

Malaga için Altın Öneriler:

Teraslar:

Cafeteria El Jardin: Katedralin tam yanında bulunuyor. Cister, 4 Y Cnon

Mi Terraza :Soğuk içecekler ve atıştırmalıklar bulabilirsiniz. Plaza del Teatro Cervantes

La Teteria Cultura de Te: Çay severler için tama aradıkları yer diyebilirim.

Alışveriş:

Epoca: Malaga’daki birkaç vintage dükkandan biri. Plaza de Los Martires 3.

Bimba & Lola: Harika ayakabılar bulabileceğiniz bir dükkan. Marques de Larios4.

Diana von Furstenberg: Kendinize bir kırmızı halı elbisesi seçebilirsiniz.

Konaklama:

Finca Deseo : Calle de Solano S/N Colmenar

Roommate Lola: Malaga’da iki şubesi bulunan hip otel zinciri: Lola ve Larios.

Babia Hostel: Ambiyansı güzel aynı zamanda ekonomik.

 

http://kafeinligezgin.blogspot.com.tr/

Bilgi Üniversitesi İşletme mezunuyum. Kafeinli Gezgin’i 2012 yılında açmaya karar vermenim sebebi, gezmeyi, kültüre sanata ilgi duyan, yeni yerler, yeni bilgiler edinmek isteyen meraklılar için seyahatlerinde yol gösterici bilgiler vermeyi kendine amaç edindim. Çok sevdiğim ünlü gezgin Nancy Novogrod’ın bir sözünü hatırlatmak isterim. ' Daha çok insan seyahat edebilse dünya çok daha iyi bir yer olurdu’ der.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir