Yaylalarda Trekking Turuna Çıkıyoruz

Gri ofis binalarında yeşilden uzak ve hareketsiz bir yaşam bizi mutsuz bir insan haline getiriyor. Bu mutsuzluğu atacağınız harika bir trekking turu hazırladık. Bu turda yaylaların bol oksijenine ve yeşiline doyacaksınız. Gelin size yaylalar trekking turumuzu ayrıntılarıyla anlatalım:

1.GÜN 

Trabzon’un Sürmene ilçesinde güzel bir kahvaltıyla trekking turumuza başlayacağız. Kahvaltımızı yapıp enerjimize enerji kattıktan sonra Rize‘nin İyidere ilçesindeki Pileki Mağarasını göreceğiz. Bu mağara zamanında insan eliyle yapılmış nadir mağaralardan biri.Bu mağaradan MÖ 2300’lü yıllardan günümüze dek Pileki taşı çıkarılmıştır. Sadece son otuz yıldır mağaradan taş çıkarma işlemi durmuştur. Pileki Mağarasında bulunan tünelleri, kuyuları ve gölleri merakla inceleyeceğiz.

Trabzon Trekking turu

Öğle yemeği için Çayeli‘ne gidip yörenin meşhır İspir kuru fasulyesinden tadacağız.

Yemeğin ardından yeşilin bin bir tonunu bulacağımız Fırtına Vadisine ulaşıp Tar Deresi ve Bulut Şelalesini görmek için sırt çantalarımızla beraber ilk trekkingimize başlayacağız. 45 dakikalık bir yürüyüşün ardından 250 metreden dökülen Bulut Şelalesine ulaşacağız. Şelalenin enfes görüntüsüyle mest olurken cesaret edebilenler şelale sularında yüzebilir. Günün yorgunluğunu otelimize gidip dinlenerek atacağız.

2.GÜN 

Yaylada enfes bir kahvaltının ardından araç yolculuğunun ardından rotamızı Hacızeni, Tobaya, Peryatak Yaylalarına çeviriyoruz. Yaylaları görüp bol oksijenle hayat bulduktan sonra modern hayatı bir nevi reddetmiş taş ve ahşap evlerle bezeli Laz Yaylasına gideceğiz. Burada gerçek yayla kültürünü göreceğiz.

Buradan 1 saatlik bir yürüyüşle Kemerli Kaçkar‘ın eteklerindeki Büyük Avusor Gölüne ulaşacağız. Buzulların aşındırmasıyla oluşmuş bu gölde dilerseniz yüzebilirsiniz. Bu yüzden yanınıza mayo ve havlu almayı unutmayın. Bu suda yüzenin 10 yaş gençleştiğine inanılıyor. Yüzmek istemeyenlerle yoga ya da streching yapacağız.

Avusor Gölü

Öğle yemeğimizi yayla evimizde geleneksel yayla lezzetleri eşliğinde yapacağız. Otelimize dönüşte hala enerjisi olanlarla Kuntz Yaylasında bulunan özel bir patikada trekkinge devam edip Ayder‘e ineceğiz.

3.GÜN

Otelimizden aracımızla 30 dakikalık bir yolculuğun ardından Galer Düzüne ulaşacağız. Burada yazın ilk zamanlarında festivaller ve boğa güreşleri düzenleniyor. Bu döneme denk gelirseniz geziniz daha da keyifli bir hal alır.

Palaçur Yaylası

Buradan yürüyüşümüze devam ederek köylülerin yayla yaşamını görüp onlarla sohbet etme imkanı bularak Palaçkur Yaylasına ulaşacağız. Burada dinlenip trekking hazırlıklarımızı yaptıktan sonra keyifli bir parkurda yürüyüşümüze başlayacağız. Bu yürüyüş sırasında Ayder Yaylasını kuşbakışı eşsiz bir konumda izleme şansımız olacak. Çaymakçur, Kavron, Avusor vadilerini  ve havanın müsaitliğine göre Hüser Yaylasını da kuşbakışı görebileceğiz.

1 saatlik yürüyüşün ardından Kaçvas Yaylasına ulaşacağız. Öğle yemeğimizi burada rehberimizin çantasındaki kumanyadan yiyeceğiz. Yemek sonrası dönüş yoluna geçeceğiz ve Palaçkur Yaylası, Galer Düzü, Doğu Ladinleri’nin arasından ve aşk merdivenlerinden inişe geçeceğiz ve otelimize gideceğiz.

4.GÜN

Bu günkü trekking turumuz adeta bulutların üzerinde geçecek. Ayder’den Hüser Yaylasına doğru yola çıkacağız. Hüser Yaylasında dinlenip bol bol güneşleneceğiz. Buradan eşsiz manzarayı dilediğinizce fotoğraflayıp bol oksijene doyabilirsiniz.

Yaylalarda Trekking

Öğle yemeğini yayla evinde yöresel yayla lezzetleriyle aldıktan sonra 2 saatlik bir yürüyüşle Ayder’e ineceğiz. Yol boyu patikada bin bir çeşit ağaç mantarları göreceğiz. Yine Ayder’e akan pek çok şelale karşımıza çıkacak.

Otele varışımızın ardından dilerseniz kaplıca keyfi yapabilirsiniz.

5.GÜN

Fırtına Vadisinde başlayacağımız yürüyüşe gürgen ağaçlarının gölgesinden devam edeceğiz. Yol boyu karşımıza tarihi konaklar çıkacak, ayrıca Çamlıhemşin’in köy yaşantısının da içinden geçeceğiz.

Fırtına Deresi

Vadi içerisinde komşu köyleri birbirine bağlayan patikalarda trekkinge başlayacağız. Habak Köyünden Konaklar mahallesine 1,5 saatlik hoş bir keşif yürüyüşünün ardından Konak mahallesinde bir konakta öğle yemeğimizi yiyeceğiz.

Yemeğin ardından trekking turumuza kaldığımız yerden Ortan Köyüne doğru devam edeceğiz. 1 saatlik yürüyüş sonra Ortan Köyünde bizi bekleyen aracımıza binip Çinçiva Kahve’de çay kahve keyfi yapacağız.

6.GÜN

Doğanın dört yanınızı sardığı bu gün de Sal ve Pokut Yaylalarının büyüsüne kapılacağız. İki yayla arasındaki patikada trekkingimize başlayacağız.

Otelimizden aracımızla 1,5 saatlik bir yolculuğun ardından Çinçiva Kahve‘de küçük bir kahve molasının ardından Pokut-Sal yayla yoluna tırmanmaya başlayacağız.

Pokut Yaylası

Ahşap evlerin süslediği Sal Yaylasının masal diyarlarında adeta bir Heide gibi şen koşabilirsiniz. Uçsuz bucaksız yemyeşil bir yaylar, ineklerin çan sesleri, gökyüzünde bembeyaz bulutlarla burada huzura ereceksiniz.

Sal Yaylasından 30 dakikalık bir yürüyüşle Pokut Yaylasına geçeceğiz. Pokut sırtlarından  Kaçkarları, Hazindağı, Gito’yu, Amlakiti, Hüseri, Ayderi havanın şartlarına göre izleyebilirsiniz.

Öğle yemeğimizi ya barbekü şeklinde ya da yayla evinde yedikten sonra Enetap’ın düzüne doğru trekkingimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. 1 saatlik yürüyüşün ardından Sal Yaylasındaki aracımıza binip otelimize gideceğiz.

7.GÜN

Yaylalarda trekking turumuzun son gününde yeşile, maviye, köy insanına, tarihe, konaklara, ahşap evlere veda edeceğiz. Rotamızı Ayder’den Çamlıhemşin‘e doğru çevireceğiz.

Fırtına Deresinde Rafting

Tarihi konakları ve köprüleriyle tarihe tanıklık eden Zil Kale‘ye ulaşacağız. Zil Kale’deki gezimizin sonunda Palovit Vadisindeki çağıl çağıl çağlayan Palovit Deresinin sesi ve yemyeşil ağaçların gölgesi eşliğinde doğa ve terapi yürüyüşümüze başlayacağız.

Trakkingin sonunda 15 metreden dökülen Palovit Şelalesini göreceğiz. Öğle yemeği için rotamızı Çinçiva Şenyuva köyüne çevireceğiz. Çinçiva’da öğle yemeğimizi yedikten sonra Fırtına Deresinin serin sularında rafting yapıp ‘insan sapanı’yla eğlenceli zamanlar geçireceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir