Yarım Günde Eskişehir Seyahati

Eskişehir… Eskişehirlilerin tabiriyle Aşk-ı Şehir… Mutlaka bu hitap çok öncelerden bu yana İstanbul için telaffuz edilmiştir. Ancak son yıllarda ki değişimi ve Eskişehirlilerin kentlerine olan tutkusuyla küçük Venedik aşıkların şehri olmaya adaydır.

Eskişehir İstiklal savaşından bu yana jeopolitik konumu itibariyle önemli bir yere sahiptir. Günümüzde raylı sistemlerde İstanbul ile Ankara arasında köprü vazifesi kurması ile ulaşım ağının tam göbeğinde olması Eskişehir’in önemini bir kat daha arttırmaktadır. Artık bu şirin kenti ziyaret etmek isteyenler değişik seçeneklerle kısa sürede seyahatlerini tamamlayabilirler.

Ben de sizinle Odunpazarı‘ndan başlayıp Sazova kültür ve tabiat parkında sonlanan yarım günlük bir seyahati paylaşıyorum. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerin havasından bunaldıysanız ya da hayatınızda değişikliğe adanacak yarım gününüz var ise sizi de bekliyorum…

2

Eskişehir’i keşfetmeye Odunpazarı’ndan başlamak gerekir. Yerel halkın söylediğine göre has Eskişehirliler bu bölgede yaşarlarmış. Birçok insanın bazen şaşırıp bazen de dalga geçerek tepki gösterdiği ‘Manav’ kavramı bu bölgede türetilmiştir. Odunpazarı bundan on yıl öncesine kadar virane evlerin omuz omuza uzandığı eski bir yerleşim yeriydi ancak günümüzde Safranbolu evlerine rakip olacak zenginlikte ve ihtişamda gözüküyor dostlar…

 img class=”alignnone size-large wp-image-3345″ src=”https://blog.jollytur.com/wp-content/uploads/2014/12/3-1024×763.jpg” alt=”3″ width=”848″ height=”632″ />

Odunpazarı evlerinin içerisine doğru bir yolculuk yapıyorum… Adım adım tarih nüfus ediyor bedenime… Çoktan unutulmaya yüz tutmuş adet ve kavramları yaşatıyor bu yolculuk… Başımı ne yana çevirsem karıncalaşıyor yüreğim, ‘eskiden böyleydi değil mi’ diye soruyorum kendi kendime…

Odunpazarı

 

Odunpazarı evlerinde tarih ile günümüzü harmanlayan bir el var. Eskişehirlilerin tabiriyle ‘Hoca Eli’… Kentin belediye başkanı sanatla bir hayli ilgiliymiş ki bunun kentin her noktasında görmek mümkün. Bu bölgede günümüzün canlılığını yansıtan güzel bir Cam Müzesi sizi karşılıyor, aynı şekilde Balmumu Heykelleri Müzesi de sanatın icra noktasında ulaştığı güzel örneklerden birisi.. Odunpazarı evlerinde teyzelerimizin gözlemelerinin tadına bakabilirsiniz; ayrıca bu ziyafetin arkasından güzel bir Türk kahvesi, nargile eşliğinde yudumlanabilir. Hepsi denendi ve kuvvetle önerilir dostlar…

5

Odunpazarı evlerinin yukarısında çok sonraları yapılmış olan Şelale Park mevcut. Eskişehir’in büyük çoğunluğuna bu tepeden hakim olabiliyorsunuz ancak seyahatimizi tamamlamak adına burayı es geçiyoruz. İstikametimiz meşhur adalar…

EskişehirEskişehir

Adalara geldiğimde ruhumun gençleştiğini hissediyorum. Müthiş bir canlılık, hareket ve zerafet var burada. İnsanlar merak ve arayış içerisinde oradan oraya koşuşturuyorlar. Belli ki yoğun bir turist akıntısı var Eskişehir’in kalbine.

Adalar iki tarafı gençlik kafeleriyle donatılmış, canlı müziklerin, fasılların geç saatlere kadar hakim olduğu harika bir yer.. Ortasından Sakarya’nın bir kolu olan Porsuk çayı geçmekte ve çay içerisinde gondol sefası yapmak mümkün. Orijinal köprülerle birbirine bağlanan bu yol insanın saatlerce ayrılmak istemeyeceği bir yer.

8Adalar

Adalar da fazlasıyla oyalanıyorum. Yol sonuna doğru Serdivan adlı bir kafe bulunmakta.  Eğer Sazova’ya gitmeden önce biraz soluklanmak istiyorsanız burada dinlenmeniz ve nargilesini denemeniz önerilir.

Eskişehir’i keşfetmek için günlerinizi vermenize gerek yok. Eskişehir konum itibariyle çok büyük bir il değil; ancak gittiğiniz her nokta da sizi kendine bağlayacak bir özelliği mevcut. Ben adımlarımı attıkça, burada da biraz vakit geçirmeliyim diyorum; fakat Sazova’ya ulaştığımda havanın şu an ki gibi canlı olmasını istiyorum. Yazımın sonunda gidebileceğiniz farklı mekanları sizinle paylaşacağım dostlar.

Eskişehir de şehir içi ulaşım çok da sıkıntılı değil. Şehrin bir ucundan diğer ucuna gitmek bir saati bile bulmuyor. Sazova’ya ulaşmak için dolmuşu kullanıyoruz ve bizi harika bir tablo karşılıyor.

Sazova Parkı

Huzurlarınızda kubbeleri ve olağanüstü dizaynıyla Sazova parkının incisi… Ziyarete yeni yeni açılan bu mekanda özellikle çocuklarınız fazlasıyla eğlenebilir. Her kubbesi ya da noktası farklı bir yeri ifade ediyor bu güzide mekanda. Kız kulesi gibi.. Yapımı yıllar alan şatodan uzaklaşıp kendimizi Sazova’nın taze çehresine bırakıyoruz.

Sazova Parkı

Sazova parkında büyük bir su havuzu bulunuyor. Bu havuzda su sporları yapmak ve gezintiye çıkmak mümkün. Gözleriniz yavaş yavaş ileride ki gemiye takılıyor öyle değil mi? Gelin biraz daha ona doğru yaklaşalım.

11Sazova Parkı

Gemimiz Sazova kültür parkının ilk yapılarından. Epeyce zaman ve emek almışa benziyor. İçine doğru adımlarımızı attığımız da korsan gemisi olduğunu anlıyoruz. Geminin üst kısmında turladıktan sonra aşağıya mürettebatın olduğu kısma iniyoruz. Burada gemicilik literatüründe ne varsa bulabilirsiniz.

MEDION Digital Camera

Gemi turunu yapmak oldukça uygun, birkaç bozukluğa bu ziyafeti yaşayabilirsiniz. Gemi turunu tamamladıktan sonra İç Anadolu’nun kuraklığında bu yeşillik deryasını izliyorum. Yapay su göletinin akıntısı, çocukların şen şakrak kahkahaları, ince ince esen rüzgar eşlik ediyor bu izlenimime…

14

16

17Sazova

Her karesinde farklı bir ustalık hakim Sazova kültür parkının. Üstelik buraya geldiğiniz de sizi yoğun bir trafik, park sorunu vs beklemiyor. Alanın bakımından dolayı yetkilileri tebrik etmek gerekiyor. Suyun berraklığı ve balıkların mutluluğu buna şahittir..

Eskişehir Akvaryum

 Sazova’nın kültür yönüne gelecek olursak; bu kısa ziyaretim de küçük bir piyese şahit oldum. Görevlilerden aldığım bilgiye göre, alan çeşitli konser ve etkinliklere bolca ev sahipliği yapıyormuş.

Sazova kültür parkından çıktıktan sonra hemen ileri de sizi Akvaryum karşılar, gezinizi bununla sonlandırabilirsiniz.

Eskişehir de yarım gün de farklı kültür lezzetlerini yaşayabilirsiniz. Odunpazarın’da başlamış olduğum yolculuk sırasıyla adalar ve Sazova’ da sonlandı. Bu yolculuk bana Odunpazarı’nda tarih ve kültürü, adalar da eğlence ve canlılığı, Sazova’ da ise sonradan ne güzel şeylerin inşa edilebileceğini gösterdi. Üstelik kolay ulaşım yolları sayesinde yol, zaman ve paradan tasarruf ettim diyebilirim.

Eskişehir’ den ayrılmadan önce hediyelik eşya olarak lületaşı tesbih ve süslemelerini yine Odunpazarı evlerinde bulabileceğinizi söylemek istiyorum. Tatarların meşhur çiğböreğini ise Hamamyolu‘nda Papağan Çiğbörekçisi‘nde yiyebilirsiniz.

Başka bir yolculuk da görüşmek üzere…

Jolly Tur ile Eskişehir Turları için tıklayınız.

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Ucundan tutmak istedim edebiyati.. Bir parçasi olmak kağidin, kalemin.. Eskisehirliyim, Bursa da ikamet ederim.. Lisede girdi zehir ruhuma, o gün bugün gördüklerimi kalemle resmederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir