Ya Gaudi Olmasaydı?

Barselona İspanya’nın kuzeyinde yer alan ama aslında kendini Katalanya’nın başkenti olarak tanımlayan harika bir şehir! Hem canlı hem tarihi sokakları, sahil kenarı, eğlence hayatı, futbolu, lokal lezzetleri ile Avrupa’nın mutlaka keşfedilmesi gereken bir destinasyonu.

Şu bir gerçek ki eşsiz şehir düzenine sahip ve mimari harikalarla dolu bu şehir, sıradışı mimar Antoni Gaudi‘ye çok şey borçlu. Şehri gezerken planınızda en fazla Gaudi eserleri yer tutuyor. Peki Gaudi olmasaydı, Barselona aynı olur muydu? Elbet gezecek yerler bulurduk ama aynı tadı almayacağımız kesin.

Barcelona

Bakalım Gaudi olmasaydı şehir nelerden yoksun kalacaktı…

Sagrada Familia Kilisesi:

Demek ki Gaudi olmasa şehir simgesiz kalacaktı… 5 kuleli nam-ı diğer “Bitmeyen kilise” Sagrada Familia Gaudi’nin son eseri, belki de imzası. Kilise 1892 yılından beri inşaatta, 2026 yılından önce bitirilmesi de  beklenmiyor. O yüzden kilisenin silüeti vinçlerle bütünleşmiş durumda.

Sagrada Familia Kilisesi

Kilisenin dışı kumdan yapılmış gibi görünüyor, üzerinde yüzlerce figür var. Her bir figürde anlamlar gizli…

İçi ise ağaç gövdesi gibi tasarlanmış kolonlar ile dolu. Camlardaki vitraylar içeriyi ışık oyunlarına boğuyor.

Sagrada Familia Kilisesi

Gaudi olmasaydı Sagrada Familia olmazdı, ama varken de kaçırmamak lazım. Saatlerce bilet kuyruğu beklemeye değer.

Park Güel:

Barselona manzaralı şehir parkı… Doğal ortamına Gaudi’nin eserleri eşlik etmese bu parkın tek bir rengi olurdu: Yeşil! Yeşillik de güzeldir ama Gaudi’nin ilave ettiği renkler sayesinde burası çok farklılaşmış ve bir turist mıknatısı haline gelmiş.

Taş olmasına rağmen ergonomik teras banklarında oturup şehri izlemek çok keyifli.

Park Güel

Park Güel

Şehrin diğer simgesi de bu parktaki kertenkele.

Park Güel

İşin tuhaf yanı, Gaudi burayı bir konut projesi olarak tasarlamış. Güel ailesinin desteği ile içeriye 3 adet ev yapılmış. Proje şehre uzaklığından ötürü çok talep görmeyince konut projesi “park” a dönüşmüş. İçindeki evlerden birinde Gaudi yaşamış, şu an müze olarak kullanılıyor. Hansel ve Gratel masalında hayal ettiğimiz evlere benzeyen diğer yapılardan birisi parkın inşaatını anlatan bir müze, diğeri de hediyelik eşyacı…

Park Güel

Casa Mila (La Pedrera):

İsmi taş ocağı anlamına gelse de burası bir apartman. Binanın dış yapısı dalgalı, tam bir sanat eseri. Çatısı ise efsane. O bacaların ve havalandırma başlıklarının dizaynı Gauidi olmasa nasıl olurdu?

Casa Mila (La Pedrera)

Casa Mila (La Pedrera)

Evin içindeki, eşyalar çok özellikli olmasa da kapı ve pencere kolları öyle bir tasarlanmış ki, insanın eline cuk oturuyor.

Casa Batllo:

Velev ki Gaudi Casa Batllo ve Casa Mila‘yı yapmadı… Passeig de Gracia isimli lüks mağazaların bulunduğu caddeyi dünyadaki benzerlerinden ayıran ne olurdu ki? Alışveriş yaparken karşımıza rengarenk ve balık sırtı çatılı bir binaya rastlama ihtimalimizi sevmedik mi biz?

Casa Batllo

Tabii ki bu kadar değil… Gauidi’nin eli değmemiş bir Barselona, Güel ailesi için yapılmış malikane “Palau Güel“, bir yazlık ev projesi Casa Vicens, Placa Reial’deki sokak lambaları gibi birçok eserden yoksun kalabilirdi.

Gelin biz bırakalım bu felaket senaryosunu, varolan mimari harikaların tadını çıkaralım… Renkli, mozaikli, çılgın ve sıradışı yönleri ile keşfedelim bu güneşli şehri!

Jolly Tur ile Barselona Turları için tıklayınız.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Gezmeyi ve yazmayı çok seven bir eczacı. Egeli olmaktan ve Ege'de yaşamaktan gurur duyar, boş zamanlarında "nereye gitsem" hayali kurar, hep araştırır, çok merak eder... Web sitesi www.ayagimintozuyla.net de tüm seyahatlerini okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir