Ya Gaudi Olmasaydı?

Barselona İspanya’nın kuzeyinde yer alan ama aslında kendini Katalanya’nın başkenti olarak tanımlayan harika bir şehir! Hem canlı hem tarihi sokakları, sahil kenarı, eğlence hayatı, futbolu, lokal lezzetleri ile Avrupa’nın mutlaka keşfedilmesi gereken bir destinasyonu.

Şu bir gerçek ki eşsiz şehir düzenine sahip ve mimari harikalarla dolu bu şehir, sıradışı mimar Antoni Gaudi‘ye çok şey borçlu. Şehri gezerken planınızda en fazla Gaudi eserleri yer tutuyor. Peki Gaudi olmasaydı, Barselona aynı olur muydu? Elbet gezecek yerler bulurduk ama aynı tadı almayacağımız kesin.

Barcelona

Bakalım Gaudi olmasaydı şehir nelerden yoksun kalacaktı…

Sagrada Familia Kilisesi:

Demek ki Gaudi olmasa şehir simgesiz kalacaktı… 5 kuleli nam-ı diğer “Bitmeyen kilise” Sagrada Familia Gaudi’nin son eseri, belki de imzası. Kilise 1892 yılından beri inşaatta, 2026 yılından önce bitirilmesi de  beklenmiyor. O yüzden kilisenin silüeti vinçlerle bütünleşmiş durumda.

Sagrada Familia Kilisesi

Kilisenin dışı kumdan yapılmış gibi görünüyor, üzerinde yüzlerce figür var. Her bir figürde anlamlar gizli…

İçi ise ağaç gövdesi gibi tasarlanmış kolonlar ile dolu. Camlardaki vitraylar içeriyi ışık oyunlarına boğuyor.

Sagrada Familia Kilisesi

Gaudi olmasaydı Sagrada Familia olmazdı, ama varken de kaçırmamak lazım. Saatlerce bilet kuyruğu beklemeye değer.

Park Güel:

Barselona manzaralı şehir parkı… Doğal ortamına Gaudi’nin eserleri eşlik etmese bu parkın tek bir rengi olurdu: Yeşil! Yeşillik de güzeldir ama Gaudi’nin ilave ettiği renkler sayesinde burası çok farklılaşmış ve bir turist mıknatısı haline gelmiş.

Taş olmasına rağmen ergonomik teras banklarında oturup şehri izlemek çok keyifli.

Park Güel

Park Güel

Şehrin diğer simgesi de bu parktaki kertenkele.

Park Güel

İşin tuhaf yanı, Gaudi burayı bir konut projesi olarak tasarlamış. Güel ailesinin desteği ile içeriye 3 adet ev yapılmış. Proje şehre uzaklığından ötürü çok talep görmeyince konut projesi “park” a dönüşmüş. İçindeki evlerden birinde Gaudi yaşamış, şu an müze olarak kullanılıyor. Hansel ve Gratel masalında hayal ettiğimiz evlere benzeyen diğer yapılardan birisi parkın inşaatını anlatan bir müze, diğeri de hediyelik eşyacı…

Park Güel

Casa Mila (La Pedrera):

İsmi taş ocağı anlamına gelse de burası bir apartman. Binanın dış yapısı dalgalı, tam bir sanat eseri. Çatısı ise efsane. O bacaların ve havalandırma başlıklarının dizaynı Gauidi olmasa nasıl olurdu?

Casa Mila (La Pedrera)

Casa Mila (La Pedrera)

Evin içindeki, eşyalar çok özellikli olmasa da kapı ve pencere kolları öyle bir tasarlanmış ki, insanın eline cuk oturuyor.

Casa Batllo:

Velev ki Gaudi Casa Batllo ve Casa Mila‘yı yapmadı… Passeig de Gracia isimli lüks mağazaların bulunduğu caddeyi dünyadaki benzerlerinden ayıran ne olurdu ki? Alışveriş yaparken karşımıza rengarenk ve balık sırtı çatılı bir binaya rastlama ihtimalimizi sevmedik mi biz?

Casa Batllo

Tabii ki bu kadar değil… Gauidi’nin eli değmemiş bir Barselona, Güel ailesi için yapılmış malikane “Palau Güel“, bir yazlık ev projesi Casa Vicens, Placa Reial’deki sokak lambaları gibi birçok eserden yoksun kalabilirdi.

Gelin biz bırakalım bu felaket senaryosunu, varolan mimari harikaların tadını çıkaralım… Renkli, mozaikli, çılgın ve sıradışı yönleri ile keşfedelim bu güneşli şehri!

Jolly Tur ile Barselona Turları için tıklayınız.

Gezmeyi ve yazmayı çok seven bir eczacı. Egeli olmaktan ve Ege'de yaşamaktan gurur duyar, boş zamanlarında "nereye gitsem" hayali kurar, hep araştırır, çok merak eder...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir