Vizesiz Ukrayna Turu İle Keşfedebileceğiniz 10 Muhteşem Yer

Ukrayna turu ile vizesiz, hatta pasaportsuz bir seyahat deneyimi yaşamayı ister misiniz? Cevabınız evetse son yılların gözde tatil destinasyonlarından biri olan Ukrayna’ya gitmenin tam zamanı. Türk turistlerin en çok tercih ettiği seyahat rotaları arasında yer alan Ukrayna birbirinden güzel şehirleri, doğası, ekonomik tatil fırsatları ve sanat ile mimariyi harmanlayan kültürü ile kendisine hayran bırakıyor. Ağaç kesmenin yasak olduğu başkent Kiev, Avrupai havasıyla kültür zengini Lviv, Potemkin Zırhlısı filmiyle ölümsüzleşen Potemkin Merdivenleri ile ünlü Odessa gibi bilindik kentlerinin yanı sıra Karpatların eteğinde birçok keşfedilecek şehre sahip Ukrayna’yı baştan başa gezmeye başlıyoruz.

Ukrayna Hakkında

Ukrayna turuDoğu Avrupa‘da yer alan Ukrayna, Avrupa’daki en geniş ülke olarak biliniyor. Coğrafi güzellikleri, yemekleri, tarihi ve doğal güzellikleri ile ilgi çeken Ukrayna Rusya, Belarus, Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Moldova ile sınır komşuluğu yapıyor. Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında yer alan Ukrayna, yeni kimlik kartlarıyla da geçiş imkanı sunuyor. Yani bize düşen iş sadece Ukrayna uçak bileti almak ve yola çıkmak. Büyük bir seyahat kolaylığı sağlayan Ukrayna, bu özelliği ile her yıl Türkiye’den gelen yüzlerce turiste ev sahipliği yapıyor.

Slav dilinde ‘’sınır ülkesi’’ anlamına gelen Ukrayna’da konuşulan resmi dil Ukraynaca. Ülkede Ukraynaca ile birlikte Rusça ve Lehçe dilleri de konuşuluyor. Ukrayna turu yapacakların yola çıkmadan önce sorduğu soruların başında Ukrayna’da İngilizce konuşuluyor mu sorusu geliyor. O halde endişeleri giderecek cevabımızı verelim; evet çok olmasa bile Ukrayna’da İngilizce konuşuluyor. Özellikle turistik yerlerde hiç sorun olmuyor.

Hem karasal hem de Karadeniz ikliminin görüldüğü Ukrayna’ya gitmek için ideal zaman aralıkları ise hazirantemmuz– ağustos ayları oluşturuyor. Ukrayna turu için kış aylarını tercih edecekler için yanlarına epey kalın kıyafetler almalarını öneririz.

Ukrayna Turu

Turizm merkezleri arasında yer alan ünlü kentleri kadar farklı rotaların da izini süreceğimiz Ukrayna turları ile başkent Kiev’den başlayıp Karpatlara uzanan bir yolculuğa çıkacağız. Böylece, hem turistik hem de lokal bir Ukrayna gezisi yapmanın tadına varacağız.

Kiev

Ukrayna turuUkrayna turu ile keşfe çıkacağımız ilk şehrimiz Kiev oluyor. Başkent Kiev, Ukrayna’ya gezi planı yapacakların listesinde de ilk sırasında yer alıyor. Dinyeper Irmağı’nın çevrelediği Ukrayna’nın başkenti ve en büyük kenti olan Kiev, tarihinde yaklaşık 500 sene Türkler tarafından yönetilmiş ve adını da Kıyı Ev’den almış. Mimarisi, hakim olduğu Slav kültürü, muhteşem bahçeleri ve parkları ile görülmeye değer bir kent olan Kiev’de gezilecek yerler arasında Vladimirskaya Caddesi, Aziz Sofya Katedrali, Opera Binası, Bale Binası ve Altın Kapı ile Ayasofya Meydanı, Tarihi Kiev silah fabrikası, parlamento binası, Mihaylovski Meydanı ve Kilisesi Knyagine Olga Heykeli yer alıyor. Kiev gezi rehberi yazımızla detaylı Kiev gezisine de göz atabilirsiniz.
Kiev’de Ne Yenir?: Kiev turu ile keşfe çıkarken karnınız acıkırsa size önerimiz Kiev tavuğu ve Ukrayna’nın vişneli mantısı olan varenyky olacaktır.

Lviv

Ukrayna turuUkrayna’nın en Avrupai şehri Lviv’e hoş geldiniz. Ukrayna turu ile Lviv’i görmeden dönmek olmaz. Bir kültür başkenti olan Lviv, II. Dünya Savaşı’ndan hasar almadan kurtulabilmiş ender şehirlerden birisi. Eğitim seviyesi oldukça yüksek olan Lviv’de iki üniversite, onlarca kütüphane, Lviv Filarmonik Orkestra’sı ve Lviv Opera ve Bale Tiyatrosu bulunuyor. Tarihi meydanı UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne giren Lviv’de birçok meydan ve cadde trafiğe kapalı olduğu için gezginlerin en rahat ettiği kentlerden biri oluyor. Lviv’de gezilecek yerler arasında 200 yıldır kesintisiz hizmet veren bir eczane olan Eczacılık Müzesi, ünlü Lviv Çikolata FabrikasıÖzgürlük ve Pazar Meydanı, Devlet Opera Binası, Maria Zankovetska Tiyatro Binası, Dormition Kilisesi, Boim Şapeli, Latin-Gotik Katedrali, Golden Rose Sinagogu ve Eski Şehir Meydanı yer alıyor.

Lviv’de Ne Yenir?: Lviv’de yeme içme konusunda ise sizleri Lviv’in konsept et dükkanlarına gönderiyoruz. Burada uygun fiyatlara sınırsız et yiyebileceğiniz birçok restoran bulunuyor. Lviv’in ünlü çikolataların tadına bakmayı da unutmayın.

Odessa

Ukrayna turuDeniz, kum, güneş… Benim olayım bu diyenler için Ukrayna’nın sahil kenti Odessa imdada koşuyor. Karadeniz kıyısındaki en büyük limanlardan biri olan Ukrayna’nın üçüncü büyük kenti Odessa, özellikle yaz aylarında turist akınına uğruyor. Uzun yıllar Osmanlı Devleti hakimiyetinde kalmış bir kent olan Odessa, görkemli binaları, doğal ve kültürel güzellikleri ile cazibe merkezi oluyor. Öğrenci ağırlıklı bir şehir olan Odessa’da gezilecek yerler arasında Odessa’nın İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’nın işgaline uğradığı üç yıl boyunca, yerel direnişçiler (partizanlar) tarafından kullanılmış ve içinde yaşanılmış labirent Katakomplar, Potemkin Zırhlısı filmiyle ölümsüzleşen Potemkin MerdivenleriArkeoloji Müzesi, Puşkin Müzesi, Sanat Müzesi, Vorontsov Feneri, Deribasivska Caddesi, Odessa Şehir Parkı ve Shevchenko Parkı yer alıyor. Ukrayna turu ile keşfedebileceğiniz Odessa’da haftada bir gün kurulan antika pazarını ise es geçmeyin deriz.

Odessa’da Ne Yenir?: Ukrayna’nın geleneksel yemeklerinden biri olan deruny, patatesle yapılan mücver benzeri bir yemek. Yazın hafif yemek isteyenler için ideal bir Ukrayna yemeği.

Zaporijya

Ukrayna turuZaporozhye ya da diğer bir  adıyla Zaporijya Dinyeper nehri kenarında bulunan ve yaklaşık 800.000 nüfuslu bir kent. Son yıllarda popülerlik kazanan Zaporijya, Ukrayna Kazakları’nın kalesi olarak bilinen Khortytsya Adası ile adeta turizm patlaması yaşıyor. Orijinal görüntüsü, ve yaklaşık 700 yıllık meşe ağacı ile Ukrayna turu ile görülebilecek Khortytsya Adası ile birlikte Zaporijya’da görülecek yerler arasında geleneksel Kazak oyunu olan At Tiyatrosu, Kutsal Bakire Koruma Katedrali, Antika Araba Müzesi, Aziz Andrew Katedrali ve Dinyeper Hidroelektrik İstasyonu yer alıyor.

Zaporijya’da Ne Yenir?: Ukrayna’nın geleneksel kahvaltısı olan sirniki, içerisi peynirle dolu ve üzerine reçel konularak servis edilen bir tür hamur işidir.  Kahvaltıda ne yesek diye düşünenlere…

Kharkiv

Ukrayna turuHarkiv, Harkov ya da Kharkiv… Ukrayna’nın Kiev’den sonra en büyük ikinci şehri olan Kharkiv, keşfedilecek birçok güzelliğe sahip. Rusya ile komşu olan Kharkiv, Ukrayna turları ile adından bahsettirmiş ve gittikçe popülerite kazanmıştır.  gezilecek yerler arasında Svobody ve Anayasa Meydanı, Sumskaya Street, Istorychnyi Müzesi, Mirror Fountaine yer alıyor.

Kharkiv’de Ne Yenir?: Ukrayna donutu olarak adlandırabileceğimiz pampushky, yuvarlak şekildeki hamurların içinin tatlı ile doldurularak hazırlanıyor. Tatlı krizi geldiyse çare pampushky…

Vinnitsya

ukrayna turuUkrayna’nın adı çok fazla bilinmedik ama aslında keşfedilecek bir çok noktaya sahip kenti ile Ukrayna turumuza devam edelim. Burası, Ukrayna’nın pırlanta ve cam merkezi Vinnitsya. Ukrayna gece hayatının da kalbinin attığı, küçük ama popüler bir kent. Refah düzeyi oldukça yüksek olan Vinnitsya’da gezilecek yerler arasında kentin sembolü konumunda olan ve Avrupa’nın en büyük çeşmesi olarak bilinen Vinnitsya Roshen çeşmesi, narkozu bulan doktor Pirogov Müzesi, Central City Park, 2. Dünya savaşı sırasında Hitler’in karargah olarak kullandığı Werwolf Müzesi yer alıyor.

Vinnitsya’da Ne Yenir?: Ukrayna’nın muhlaması olan nachynka mısır unu, tereyağ ve yumurta ile yapılıp etle servis ediliyor.

Donetsk

Ukrayna turuSanırım hemen herkes Ukrayna’nın Donetsk kentini futbol takımı ile biliyordur. Aslında bu kent, futbol takımından çok daha fazlasını vadediyor. Ukrayna’nın en büyük metalurji merkezlerinden biri olan ve kömür madenlerine sahip Donetsk’te gezilecek yerler arasında Pushkin Boulevard, Forged Figures Parkı, The Holy Transfiguration Katedrali, Artema Bulvarı, Lenin Meydanı ve Heykeli bulunuyor.

Donetsk’te Ne Yenir?: Kurutulmuş meyvelerden hazırlanan Ukrayna kompostosu uzvar, balla tatlandırılarak içiliyor. Yılbaşında bolca tüketilir.

Uman

Ukrayna turuUkrayna turları ile adı ön plana çıkan Uman, bölgenin sevimli ve küçük çocuğu gibi. Bünyesinde iki adet üniversite bulunduran ve ayçiçeği tarlaları ile ünlü şirin kent Uman, Nazilerin 1.000 Yahudi çocuğu katlettiği ve tarihe Uman Katliamı olarak da geçen olayın yaşandığı bir yer. Kentin simgesi ise Uman Nehri. Ayrıca Uman’da gezilecek yerler arasında Ukrayna’nın 7 harikasından birisi olan Sofievka Botanik Parkı, Central Park, Yahudiler için en önemli liderlerden biri olan ve her sene binlerce Yahudinin dünyanın çeşitli yerlerinden ziyarete geldiği Breslovlu Rabbi Nachman’ın kabri yer alıyor.

Uman’da Ne Yenir?: Kelebek şeklindeki hamurları kızartarak yapılan khrustyky vanilya ve tereyağ ile harmanlanıyor. Ukrayna’nın vazgeçilmez tatlıları arasında yer aldığını da belirtelim.

Poltava

Ukrayna turuUkrayna’nın kuzey batısında yer alan ve adını çok duymadığımız Poltava şehrini Ukrayna turu ile gidince, daha az turistik olan yerleri keşfetmenin mutluluğunu yaşayabilirsiniz. 1174 yıllarına dayanan tarihi ile birçok savaşa şahit olmuş ve Ukrayna’nın en tarihi kenti olan Poltava şehri de Ukrayna’nın geneli gibi yüksek bir eğitim düzeyine sahip. Kentte 3 üniversite bulunuyor. Tekstilin önemli olduğu Poltava şehrinde gezilecek yerler arasında birçok anıt ve müze yer alıyor.

Poltava’da  Ne Yenir?: Ukrayna’ya kadar gelmişken borş çorbasını tatmadan dönülmez. Et, defne yaprakları, bitki ve sebzeler ile hazırlanan ve son olarak süt kreması ile harmanlanan borş çorbası, Ukrayna mutfağının demirbaşıdır.

Karpatlar

Ukrayna turuUkrayna turunun olmazsa olmazıdır Karpatlar. Doğu Avrupa’yı çevreleyen Karpatlar, Bratislava’da başlayıp kuzeydoğuya doğru bir yay biçiminde uzanarak Polonya’nın güneyinden ve Ukrayna’nın güneybatı kesiminden geçip güneydoğuya ulaşır. Ukrayna’nın göz bebeği olan Karpatlar, İvano-Frankovsk, Çernobil ve Zakarpatya sınırları içerisinde kalır ve Ukrayna’nın en temiz göllerinin yer aldığı Sinevir Ulusal Parkı‘na ev sahipliği yapar.

Karpatlar, doğasını tamamen korumuş özel bir bölgedir. Ukrayna‘nın yeşil incisi olarak adlandırılan Karpatlar bu özelliği ile yerli ve yabancı turistlerin son zamanlarda ilgisini çekmeyi başarıyor. Geleneksel köyleri, kayak pistleri, şelaleleri, gölleri ile Ukrayna’nın alternatif tatil yerlerinden biri olan Karpatlar, Ukrayna’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir