Bu Vizesiz Ülkeler ile Dünyayı Keşfetmeye Başlayın

Dolar ve euro artış gösterince çareyi yine ‘Vizesiz Ülkeler’ rehberinde yer alan ülkelerde bulduk. Yurt dışı tatil planı yaparken önümüze çıkan en önemli engel vize zorunluluğu. Günümüzde çoğu ülke vize şartı koşarken Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler de yok değil. Sizler için yurt dışı tatillerinde vize zahmetine girmeden rahatlıkla plan yapabileceğin bir liste hazırladık. ‘Vizesiz Ülkeler’ ile bütçenize göre uygun tatil yapmanız mümkün.

Vizesiz Ülkeler

Vizesiz Ülkeler İle Uygun Tatil

Vizesiz ülkeler rehberini size sunarken aslında birkaç bilgiyi de vermek gerekiyor. Vizesiz ülkeler de kendisine göre farklılıklar gösteriyor. Örneğin Avrupa kıtasındaki vizesiz ülkeler bütçe olarak daha uygunken Asya kıtası daha maliyetli olabiliyor. Bu yüzden size detaylı bir ‘Vizesiz Ülkeler’ rehberi hazırladık.

Vizesiz Avrupa Turunda Gidilecek Ülkeler

Ulaşım ve konaklama açısından daha uygun olan vizesiz Avrupa için gidilebilecek vizesiz ülkelerin sayısı hiç de az değil. Biz de bütçenize göre vizesiz Avrupa turlarının göz bebeği olan birkaç ülkeyi aşağıda listeledik. İşte vizesiz Avrupa ülkelerinden fikirler…

Karadağ 

‘Vizesiz Ülkeler’ listemizin ilki birçok ünlünün de yaz tatilini geçirdiği Karadağ oluyor. Karadağ nerede bilmeyenler için hemen kısaca bahsedelim. Balkanlarda yer alan Karadağ Arnavutluk, Kosova, Sırbistan gibi ülkelere komşu. Balkanlarda yer alması Karadağ turu için oldukça büyük bir avantaj sağlıyor. Çünkü hem Karadağ’ı hem Karadağ ile birlikte ‘Vizesiz Ülkeler’ listesinde yer alan komşu şehirleri görme imkanı bulabiliyorsunuz. Yaklaşık 10.000 kişilik nüfusu ile Budva, Karadağ’ın en güzel sahil şehirlerinden biri.

Karadağ Kotor gezi rehberini okumak için tıklayın.

Vizesiz Ülkeler

Ukrayna

İşte ‘Vizesiz Ülkeler’ listesinin demirbaşı. Olmazsa olmuyor vallahi. Karadeniz’e komşu ülkeler arasında yer alan Ukrayna, Türkiye’den vize istemeyen ülkelerden bir diğeri… Büyük yüz ölçümü ile Avrupa’nın en büyük ülkesi olan Ukrayna, Karpat Dağları ile önemli kış turizmi merkezlerinden biri oluyor. Başkent Kiev, tarihi ve mistik yapısıyla Lviv ve Ukrayna’nın adeta bir sanat merkezi olan Odessa, ülkenin görülmesi gereken şehirlerinden yalnızca birkaçı.

Ukrayna Kiev gezilecek yerler rehberini buradan okuyabilirsiniz.

blank

Bosna Hersek

Osmanlı’nın izlerini sürebileceğiniz Bosna-Hersek popüler destinasyonlardan biri. Monstar ve Saraybosna gezileriyle, kendimizi yakın hissedebileceğimiz bir şehir olan Bosna-Hersek, Türk vatandaşlarından vize istemediği için tercih ediliyor.

Bosna Hersek gezi rehberini okumak için tıklayın.

blank

Sırbistan

Her zaman favori şehirlerden biri olan Belgrad yaz ve kış turizminin en canlı olduğu Balkan şehirlerinden. Vizesiz ülkelerden biri olması da bu popülerliğini her zaman koruyacağı anlamına geliyor.

Sırbistan Belgrad gezi rehberini okumak için tıklayın.

blank

Makedonya Cumhuriyeti

Ohrid, Üsküp, Matka Kanyonu gibi güzelliklere sahip Makedonya, uygun fiyatları ve vizesiz ülkelerden biri olması nedeniyle tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor. Makedonya’da gezilecek yerlerin çok olması da kendisini Balkan ülkeleri arasında özellikli kılıyor.

Makedonya gezi rehberini okumak için tıklayın.

blank

Asya Kıtasında Gidilecek Vizesiz Ülkeler

Vizesiz gidilebilen ülkelerin çoğunluğu Asya kıtasında yer alıyor. Doğal güzellikleri ve egzotik atmosferleri ile tercih edilen Asya ülkeleri Avrupa’ya göre biraz daha yolculuk bütçesi istese de ülke içerisinde ekonomik harcamalarla arayı kapatabiliyorsunuz.

Tayland

Genellikle balayı çiftlerinin sıklıkla tercih ettiği Tayland, Türk misafirlerinden vize istemeyen ülkelerden biri. Büyüleyici bir tatil ve Uzak Doğu’nun gizemli ve dinlendirici havası için tercih edebileceğin destinasyonlardan olan Tayland; Jolly Tur’un Bangkok ve Pattaya turu ile baştan sona gezilip görülebilir. Romantik bir tatil için eşsiz bir atmosfer sunan Tayland’ın Phuket, Koh Samui, Koh Phangan bölgeleri, unutamayacağın anılara ev sahipliği yapacak. Balayı ya da dalış gibi farfklı deneyimler için tercih edilecek Tayland’da her zaman ‘Vizesiz Ülkeler’ içinde liste başı. Tayland’ın en güzel şehirlerinden Bangkok Pattaya turu ile egzotik diyarlara yolculuğa kim hayır diyebilir ki?

Tayland gezi rehberine göz atmak için tıkla.

Vize istemeyen ülkeler

Singapur

Malay Yarımadası’nın güney ucunda, Ekvatorun tam 137 kilometre kuzeyinde yer alan bir ada devleti. 1859 yılında kurulmuş ve yaklaşık olarak 74 hektarlık alana sahip Botanic GardenChinatwon, Mariamman Tapınağı gibi güzellikleri ile vizesiz seyahatin en tercih edilen rotalarından biri.

blank

Singapur gezi rehberini okumak için tıklayın.

Katar 

Dünyanın son zamanlardaki yükselen yıldızı Katar, Arap Yarımadası’nın gözde ülkelerinden biri. Tek kara komşusu Suudi Arabistan olan ve diğer tüm sınırları Basra Körfezi ile çevrili olan ülke, aynı zamanda en zengin Arap devletlerinin başında geliyor. Vize istemeyen ülkeler arasında yer alan Katar’daki en gelişmiş şehir ise Doha. Katar’da İslami Sanatlar Müzesi, Eski Çarşı, İnci Anıtı, Doha Hayvanat Bahçesi ve State Grand Cami mutlaka görmeniz gereken yerlerden yalnızca birkaçı.

blank

Katar gezilecek yerler rehberini okumak için tıklayın. 

Tam Liste ‘Vizesiz Gidilen Ülkeler’

 • Andorra (90 Gün): Fransa ve İspanya arasında kalan küçük bir ülke Andorra. Andorra’ya gitmek için önce Fransa’ya veya İspanya’ya gitmeniz gerekiyor. Andorra’ya gitmek için Barselona ve Toulouse şehirlerini tercih edebilirsiniz. Bu yüzden öncesinde Schengen vizenizin olması şart.
 • Antigua-Barbuda (180 Gün): Karayip Denizinin doğusunda, Küçük Antiller ada grubundaki bağımsız bir ada ülkesi ülkesi burası.
 • Arjantin (90 Gün): Arjantin, Güney Amerika Kıtası’nda yer alan ve yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler arasında.
 • Arnavutluk (90 Gün): Balkan ülkelerinden biri olan ve Türkiye’ye de yakın bir konumda olan Arnavutluk da vizesiz ülkeler arasında tercih edilebilecek ekonomik ülkelerden biri.
 • Bahamalar (90 Gün): Orta Amerika’da yer alan turizm cenneti Karayipler’de bulunuyor Bahamalar. Fakat vizesiz seyahat ederken turizm için gittiğinizi gümrük yetkililerine ispatlamak zorundasınız.
 • Barbados (90 Gün): Yine Karayipler’de yer alan bir Kuzey Amerika ülkesi. Turizm cennetlerinden de biri konumunda.
 • Belarus (30 Gün): Bir diğer adı Beyaz Rusya olan Belarus’a vizesiz gitmek için pasaportun geçerlilik süresinin vize başvuru tarihi itibariyle en az 1 yıl olması lazım.
 • Belize (90 Gün):  Orta Amerika’da yer alan Belize için de vizesiz seyahat mümkün.
 • Bolivya (90 Gün): Güney Amerika’nın popüler kentlerinden Bolivya’ya gitmek için vize gerekmiyor.
 • Bosna Hersek (90 Gün): Balkanlarda yer alan güzel şehirlerden biri Bosna Hersek. Türkiye’ye yakın, hem tarih hem de yemek için seyahat edilebilecek vizesiz yerlerden.
 • Botswana (90 Gün): Afrika ülkesi olan Botswana‘ya gitmek için sınır girişinde ücretsiz vize alınabiliyor.
 • Brezilya (90 Gün): Güney Amerika Kıtası’nda yer alan Brezilya, vizesiz ülkeler arasında yer aldığı için tercih ediliyor.
 • Britanya Virjin Adaları (30 Gün): Karayipler’de yer alan ve Birleşik Krallık’a bağlı adalar topluluğu olan Britanya Virjin Adaları (British Virgin Islands) vizesiz ülkeler arasında yer alıyor. Buraya gitmek için Britanya Virjin Adaları’na ulaşmak için Amsterdam, Paris, Londra, Washington ya da New York üzerinden aktarma yapmanız gerekiyor.
 • Ekvador (90 Gün): Güney Amerika ülkesi olan Ekvador da son yıllarda turizm gözdelerinden biri.
 • El Salvador (90 Gün): Orta Amerika ülkesi olan El Salvador da son yıllarda meraklısı artan yerlerden.
 • Endonezya (30 Gün): Turistlerin yoğun olarak gittiği Asya ülkelerinden biri olan Endonezya, Bali ile balayı çiftlerinin de tercihi oluyor.
 • Fas (90 Gün): Kazablanka şehriyle turizm destinasyonlarından biri olan Fas da Türk vatandaşlarından vize istemiyor.
 • Fiji (120 Gün): Pasifik Okyanusu’nun güneyinde yer alan Fiji de vizesiz tatil seçenekleri mevcut.
 • Filipinler (30 Gün): Vizesiz tatil cennetlerinden biri olan Filipinler, Güneydoğu Asya’da bulunuyor.
 • Filistin (30 Gün fakat İsrail üzerinden gidilirse vize gerekiyor): Filistin girişi de vizesiz yapılıyor. İsrail üzerinden gidildiğinde vize almak gerekiyor. Filistin için diğer bir gidiş ise Mısır üzerinden yapılıyor. Mısır da vize isteyen ülkeler arasında yer alıyor.
 • Guatemala (90 Gün): Orta Amerika ülkesi olan Guatemala’ya gitmek için kapıdan vize alınıyor.
 • Güney Afrika (30 gün): Muhteşem doğası ve renkli insanları ile görülmesi gereken vizesiz ülkelerden biri Güney Afrika. Güney Afrika turu ile bu muhteşem ülkeyi keşfedebilirsiniz.
 • Güney Kore (90 Gün): Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerden biri de Güney Kore. Başta Seul olmak üzere keşfedilecek şehirleri ile ilgi odağı oluyor.
 • Gürcistan (1 Yıl): Karadeniz turları kapsamında gidilebilecek, vizesiz ülkelerden biri. Üstelik pasaportsuz giriş de mümkün.
 • Haiti (90 Gün Turizm Amaçlı): Haiti, Dominik Cumhuriyeti ile aynı ada üzerinde yer alıyor. .
 • Honduras (90 Gün): Bir Kuzey Amerika ülkesi Honduras da Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor.
 • Hong Kong (90 Gün): Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel bir yönetim bölgesi olan Hong Kong da vize istemeyen ülkeler arasında.
 • İran (90 Gün): Orta Doğu ülkesi İran kültürü ve mutfağı ile görülmesi gereken ülkelerden biri.
 • Jamaika (90 Gün): Küba’nın güneyinde bir Karayipler ülkesi olan Jamaika, renkli kültürüyle dikkat çekiyor.
 • Japonya (90 Gün): Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında yer alan Japonya, özellikle Sakura zamanı görülmeye değer.
 • Katar (14 gün): Orta Doğu ülkesi olan Katar da vizesiz ülkeler arasında yer alıyor. Hava limanında alınan ücretsiz vize ile giriş yapılıyor.
 • Karadağ (90 Gün): Balkan ülkeleri arasında yer alan ve Budva ile her yıl yerli ve yabancı turist akınına uğrayan Karadağ da vizesiz gidilecek yerler arasında.
 • Kazakistan (30 Gün): Orta Asya ülkesi olan Kazakistan da vizesiz ülkeler arasında yer alıyor. Sadece 5 günden fazla kalışlar için göç polisine kayıt yaptırmak şart.
 • Kırgızistan (Süre Sınırı Yok- Kayıt Bürosu’na Kayıt Zorunlu): Hem vizesiz hem de kalış süresi sınırsız bir ülke Kırgızistan.
 • Kolombiya (90 Gün): Güney Amerika’da yer alan Kolombiya, farklı kültürlere sahip ülkeler arasında bulunuyor.
 • Kosova (90 Gün): Balkan coğrafyasında yer alan ve Türkiye’ye yakın bir konumda bulunan Kosova’yı da vizesiz görmek mümkün.
 • Kosta Rika (30 Gün): Orta Amerika’da yer alan Kosta Rika’yı da vizesiz görmek mümkün.
 • Libya (en fazla 90 Gün): Libya, Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor.
 • Lübnan (90 Gün): Arap ve Orta Doğu ülkesi olan, Doğu Akdeniz kıyısında yer alan Lübnan, tarihi şehirleri ve yemekleri ile turistlerin ilgi odağı oluyor.Unutmadan! Pasaportunuzda İsrail giriş-çıkış damgası varsa Lübnan’a giremiyorsunuz.
 • Makau (30 Gün): Çin’in güney kıyısında yer alan Macau, vizesiz gidilen yerler arasında.
 • Makedonya (90 Gün): Balkanlarda yer alan ve Üsküp, Ohrid şehirleri ile turistleri ağırlayan Makedonya, Türk vatandaşlarından vize istemiyor.
 • Maldivler (30 Gün): Hint Okyanusu’nda bulunan ve 1.200 adadan oluşan Maldivler, Türkiye’den balayı için giden çiftlere ev sahipliği yapıyor. Ama Maldivler sadece balayından ibaret de değil. İşte Maldivler turu yapmanız için 10 neden.
 • Malezya (90 Gün): Kuala Lumpur gibi kozmopolit şehri; Langkawi, Penang gibi doğal güzellikleri ile bir Güneydoğu Asya ülkesi Malezya da vizesiz ülkeler arasında yer alıyor.
 • Mauritius (30 Gün): Afrika ülkesi olan Mauritius, tatil alternatiflerinden biri konumunda.
 • Meksika (e-vize 180 Gün): Kuzey Amerika ülkesi Meksika Birleşik Devletleri e-vize ile 180 gün vize veriyor. Eğer en az 1 yıl geçerliliği olan Schengen vizeniz varsa ya da geçerli bir ABD vizeniz bulunuyorsa direkt geçiş mümkün.
 • Moğolistan (30 Gün): Orta Asya’da bulunan Moğolistan için Türk vatandaşlarından vize istenmiyor.
 • Moldova (90 Gün): Ukrayna ile Romanya arasında kalan Moldova da vize istemeyen ülkeler arasında.
 • Nikaragua (90 Gün): Orta Amerika’nın en büyük ülkesi olarak bilinen Nikaragua da vizesiz ülkelerden.
 • Niue (30 Gün): Bir kısmı Yeni Zelanda’ya bağlı ada olan Niue için vizesiz 30 gün kalma süresi var.
 • Özbekistan (30 Gün): Avrupa ve Asya arasında bulunan tarihi İpek Yolu üzerindeki Özbekistan, Semerkant, Taşkent ve Buhara ile oldukça farklı bir destinasyon. görmek istediğim şehirleri.
 • Palau (30 Gün): Vizesiz ülkelerden biri de Gine’nin kuzeyinde kalan Palau ülkesi.
 • Panama (180 Gün): Orta Amerika’da yer alan Panama’ya gitmek için de vize şartı aranmıyor.
 • Paraguay (90 Gün): Orijinal adı ile Paraguay Cumhuriyeti de vizesiz gidilen yerler arasında.
 • Peru (90 Gün): Güney Amerika’da yer alan Peru vizesiz ülkeler arasında yer alıyor.
 • Saint Kitts ve Nevis Adaları (90 Gün): Kuzey Amerika’da bulunan Saint Kitts ya da Saint Christopher Adası ve Nevis Adaları da vizesiz ülkeler arasında.
 • Saint Lucia (45 Gün-6 Hafta): Karayipler’de bulunan Küçük Antiller’in bir parçası konumundadır St. Lucia
 • Saint Vincent ve Grenadinler Adaları (30 Gün): Orta Amerika’ya bulunan St. Vincent-Grenadines, vizesiz ülkeler arasında yer alıyor.
 • Samoa (60 Gün): Güney Büyük Okyanus’unda yer alan ve Polinezya’da bulunan Samoa vizesiz bir ülke ve 60 gün kalabiliyorsunuz.
 • Seyşeller (90 Gün): Hint Okyanusu’nda yer alan ve Afrika’ya bağlı bir ada ülkesi olan Seyşeller de vizesiz gidilen ülkeler arasında.
 • Sırbistan (90 Gün): Türkiye’den oldukça turist çeken Sırbistan, Belgrad şehri ile her zaman popüler yerlerden biri.
 • Singapur (90 Gün): Güney Asya ülkelerinden biri olan Singapur, teknolojisi ve farklı kültürü ile ilgi çekiyor.
 • Suriye (90 Gün): Türkiye’nin komşularından biri olan Suriye için de vize şartı aranmıyor.
 • Swaziland (30 Gün): Afrika Kıtası’nın güneyinde yer alan Swaziland da vizesiz gidilen ülkeler listesinde.
 • Şili (90 Gün): Güney Amerika’da yer alan Şili de vizesiz gidebileceğimiz ülkeler arasında.
 • Tayland (30 Gün): Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan ve cazibe merkezlerinden biri konumunda yer alan Tayland, balayı turları için de çiftlerin tercihi arasında bulunuyor.
 • Tayvan (30 Gün): Doğu Asya ülkesi olan ve ürettiği teknolojilerle parmak ısırtan Tayvan da vizesiz ülkeler arasında bulunuyor.
 • Trinidad ve Tobago (30 Gün): Karayipler’de yer alan iki ada ülkesi.
 • Tunus (90 Gün): Kuzey Afrika’da yer alan ve Akdeniz’e kıyısı olan Tunus, vizesiz ülkeler arasında mistik dokusuyla tercih edilen ülkelerin başında geliyor.
 • Turks ve Caicos Adaları (90 Gün): Karayipler’de, Kuzey Atlas Okyanusunda yer alan ve iki takım adadan oluşan Turks ve Caicos Adaları 90 gün vizesiz bir tatil fırsatı sunuyor.
 • Tuvalu (30 Gün): Büyük Okyanus’ta yer alan ve dokuz adet mercan adasından oluşan bir Polinezya ülkesi Tuvalu. Vizesiz seyahat etmek mümkün.
 • Ukrayna (60 Gün): Yeni çipli kimlik kartlarıyla pasaportsuz giriş de yapılabilen Ukrayna, bütçe dostu bir tatil imkanı sunuyor.
 • Uruguay (90 Gün): Güney Amerika’da yer alan Uruguay vizesiz ülkeler arasında yer alıyor.
 • Ürdün (90 Gün): Bir Ortadoğu ülkesi olan Ürdün son günlerin en çok turist çeken yerlerinden biri. Petra Antik Kenti, Wadi Rum gibi doğal güzellikleri ile oldukça farklı bir coğrafyaya sahip.
 • Vanuatu (30 Gün): Güney Büyük Okyanus’ta yer alan bir ada ülkesi Vanuatu Cumhuriyeti de vize istemiyor.
 • Venezuela (90 Gün): Güney Amerika’daki Venezuela da vizesiz ülkeler arasında yer alıyor.

Jolly Tur’un Vizesiz Yurt Dışı Turlarını incelemek için tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir