Vize Hakkında Az Bilinen Bir Gerçek

Schengen Vizesi Oturma Süresi Ne Demek?

Schengen vizenizi bin bir güçlükle aldınız. Belki 3 ay, belki 1 yıl belki de 3-5 yıllık. Ama o da ne?  Vizenin üzerinde bir tarih daha var. Yani Oturma (Duration of stay) süresi. Peki Schengen Vizesi OTURMA SÜRESİ Ne Demek?

Yani diyelim 1 yıllık vizemle yayıla yayıla oturamaz mıyım ben 1 yıl boyunca Avrupa ülkelerinde? Duration of stay: 30Days yazıyor diye hepi topu 30 güncük mü kalınır bu vizeyle? Panik yok :) Açıklayalım. Hem de tane tane… Herkesteki bu kafa karışıklığı kalksın, zihinler aydınlansın, içler bir ferahlasın bu konuda

VizenizdekiDuration of stay” -Oturum Süresi-  sizin Schengen bölgesinde son 180 gün boyunca max. kalabileceğiniz süreyi gösterir. Yani oturma süreniz -diyelim- 30 gün ise  çıkış yaptığınız günden geriye 6 ay (180 gün) sayın. Bu süre içinde parça parça ya da ardarda max 30 gün kalmış olmalısınız.

Schengen Vizesi Kalma Süresi

 

Örneklerle Açıklayalım:

Diyelim 1 yıllık vizeniz ve 30 günlük oturumunuz var. Ocak ve Şubat’ta 10’ar gün kaldınız Schengen ülkelerinde Haziran’da da gidip 15 gün kalamaz mısınız? Hayır kalamazsınız! Çünkü son 6 ayda max 30 gün oturma süreniz var. Yani Haziran’da en fazla 10 gün kalabileceksiniz. Ee hani 1 yıllıktı bu vize? Sorun değil, Haziran’ı atlayıp Temmuz’da çıkarsanız Temmuz’dan geriye 6 ay sayın Şubat’tan başlayacağı için 10 gün daha kalabilirsiniz.

vize

 

Kısa süreli vizelerde oturma süresi 10 gün ya da çok uzun süreli vizelerde bu süre max 90 güne kadar çıkar. Kural aynıdır. Vizeniz ne kadar süreli olursa olsun bölgede bulunabilme süreniz son 180 günde  vizede yazan ‘Duration of stay’  (30,60,90 Days) süresi kadardır.

 • Schengen Vizenizdeki ‘Number or Entires‘ yani bölgeye giriş sayısı bir seferden fazla girecekseniz ‘MUTL‘ Yani multi, yani çok seferlik olmalıdır.
 • 5 Yıllık vize aldıysanız oturum süresi max. 90 gündür. Ancak bu 5 yılda ancak 90 gün kalabileceksiniz demek değildir. İyi bir planlamayla toplam 2.5 yıl kalabilirsiniz. Tek yapacağınız şey son 180 günde 90 günü aşmamak.
 • Diyelim 6 aylık vizeniz var ve oturma süreniz 30 günü doldurduysanız vizeniz bitmemiş olsa bile kullanamazsınız. Eski vizeyi iptal edip yeniden vize almanız gerekir.

 

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok.(Bir Wikipedia değiliz yani). www.kutubaligi.com. Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da görsün. O görmüş öteki de yazsın, beriki tatsın, onunkisi söylesin. Maksat 'bak balık bile kavağa çıkmış, biz ne duruyoruz' hissi yaratmak, dış mihrakları yakından aratmak. Gaz vermek, haz almak.Slogan neydi? Gezmeyelim de taşa mı dönelim;)

4 Yorum

 1. bilgi icin tesekkurler.yalniz bu schengen vize kalis hesaplayicisi tam anlamiyla bir garabet..anlasilmasi cok güc.
  27/07/2018 tarihinde giris yapip 24/08/2018 tarihinde cikis yaptim (29 gün)
  09/11/2018 tarihinde giris yapip 08/01/2019 tarihinde cikis yaptim (61 gün)

  bir dahaki 90 gun kalis icin ne zaman giris yapabilirim acaba yardimci olursaniz cok mutlu olurum

 2. ama benim vizem 1 aylık ve 2 girişli. kalış sürem 10 gün. bir bölgede 5 gün kalıp ülkeye döndükten sonra diğer ülkede sadece 5 gün mü kalıyorum demek. zaten hepi topu 1 ay

  1. Aslıhan Hanım Merhaba,

   Yurt dışı turlarımıza katılmayı planlayan her misafirimiz için vize işlemleri birimlerimiz yardımcı olmaktadır.

   ‘Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum’ formunu doldurarak iletişim bilgilerinizi bizimle paylaşabilirseniz, seyahat danışmanlarımız size turlarımız ve vize süreçleri hakkında yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

   Keşifleriniz bol olsun:)

   Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir