Bu Bahar Van Gölü ve Akdamar Adası’nı Keşfediyoruz

Van, adını kıyısında kurulmuş olduğu Van Gölü‘nden alan, Türkiye’nin en doğusunda İran sınırında bulunan güzel bir kentimiz. Van denilince akla gelen ilk üç şey: Van Gölü canavarı, Van kedisi ve Van kahvaltısı oluyor. Ama benim bu kenti ziyaret sebebim tamamen farklı. Ben daha önce yaptığım Van Gölü ve Van gezisi araştırmalarında aldığım notları takip etmeye kararlıyım. Onlar da Akdamar Adası ve Kilisesi, Van Gölü, Van Kalesi

Van Gölü ve Çevresi

Van GölüUçak, Van’a yaklaşırken pencereden gördüğüm manzara muazzamdı, kucağımda hazır tuttuğum fotoğraf makinemle iki üç kare çektiğim yer Nemrut Krater Gölü idi. Van Gölü’nün batı kıyısında Bitlis, doğu kıyısında ise Van şehirleri bulunmakta. Nemrut Krater Gölü Bitlis il sınırları dahilinde ve hilal şeklinde. 3050 mt yüksekliğindeki eski sönmüş bir volkanik dağ olan Nemrut Dağı’nın 2400’lü metrelerindeki krater bölgesinde toplam beş göl oluşmuş. Nemrut Krater gölü Avrupa’nın 2. Türkiye’nn ise en büyük krater gölü. 2002 yılında sit alan ilan edilen gölün çevresinde  termal kaplıca ve kayak merkezleri yapılmaya başlamış bile, amaç turizme kazandırmak. Uçaktan gördüğüm ve hayran kaldığım krater gölüne gelmeyi, suyuna ayaklarımı sokmayı hayal etmeye başladım bile. Tabii Van gezisi için uçak yerine tıpkı Doğu Ekspresi gibi popüler olan Van Gölü Ekspresi ile de seyahat edebilirsiniz.

Van GölüVan Gölü, Nemrut volkanik dağının patlaması sonucu oluşmuş, her ne kadar göl desek de yöre halkı deniz diyor, zaten ben de gördüğüm andan bir kaç saat sonrasında gayri ihtiyari deniz demeye başlamıştım bile. Göl suyunun rengi yeşil, turkuaz, mavi sürekli bir değişkenlik içinde.  Gölde dört tane ada var: Akdamar, Adır, Çarpanak ve Kuş Adası. Bu adalardan sadece Akdamar Adasına düzenli tekne seferleri yapılmakta, diğerlerine ise özel seferlerle ulaşım mümkün. Adaların hepsinde de Ermenilerden kalma şapel, kilise, manastır kalıntıları var.

  • Adır Adası; gölün kuzeyinde Doğubeyazıt yolu üzerinde. Adada 10.yy a kadar uzanan bir yaşam hikayesi var. Şapel, kilise, manastır kalıntıları görülebilir. Bahar aylarında ise martılar kuluçkaya yatmak için Adır Adasını tercih ediyormuş.
  • Çarpanak Adası; 100 sene öncesine kadar yarımada iken göl suyunun yükselmesi ile adaya dönüşmüş, Van merkezden ve adanın bağlı olduğu Çitören Köyünden tekne ile ulaşım mümkün ancak 2007 yılından itibaren ada üzerindeki tarihi dokunun bozulmaması nedeniyle ada turizme kapatılmış.
  • Kuş Adası; Van Gölü üzerindeki en küçük ada, Akdamar Adası’nın batısında, üzerinde diğer adalarda olduğu gibi 1300-1700 ‘lü yıllardan kalma şapel, kilise kalıntıları mevcut, adaya sadece özel tekne ile ulaşım sağlanabiliyor.

Akdamar Adası

Van GölüVan’a gelişimin temelinde Akdamar Kilisesi’ni görmek vardı.  Adaya ulaşmak için Van otogarından Gevaş – Akdamar minibüsleri ile yaklaşık 30 dakikada Akdamar iskelesine geldik, dolunca kalkan tekneler ile gün boyu adaya geçebiliyorsunuz. Tekne ücretine  gidiş dönüş dahil ( 7 TL ). Şarkı türkülerle 20-25 dakikada Akdamar’a keyifli bir tekne yolculuğu ile vardık. Müze kartı olanlar ücretsiz, kartı olmayanlar ise 5 TL karşılığında adaya giriş yapabiliyor.

Van GölüAdayı gezmeye seyir terasından başladım, mayıs başı itibarı ile  ülkenin batısına bahar gelmiş hatta yaza ramak kalmış olsa da bu coğrafya bahara henüz giriyor, o nedenle de hemen karşısındaki Artos ( Çadır ) Dağları’nın  başı bembeyaz kar, tüm bu güzelliğin bir de gölün maviliğine yansıdığını gözünüzü kapatıp hayal edin… Seyir terasından kiliseye geçerken badem ağaçlardaki çiçeklerin bir kısmı meyveye dönüşmüş bir kısmı ise hala çiçek. Gördüklerim  tam bir görsel show, insan nerenin fotoğrafını çekeceğini şaşırıyor. Akadamar Adası inanılmaz huzurlu bir yer…

Akdamar AdasıAkdamar Kilisesi

Kilisesin etrafındaki mezar taşları bildiğimiz taşlardan daha büyük ve hepsinin üzerinde yazılar nakışlar dikkat çekici  güzellikte işlenmiş. Kilisenin uzaktan görünen kubbeli ve mütevazi görüntüsü yaklaştıkça yerini heybetli ve detaylı harika bir taş işçiliğine bırakıyor. Ermenilerin taş işçiliğindeki ustalığını evvelden beri biliriz.

Van GölüAkdamar Kilisesi, Vaspurakan Kralı I. Gakik tarafından M.S. 915-921 yıllarında Keşiş Mimar Manuel’e yaptırılmış. Ortaçağ Ermeni mimarisini yansıtan kilisenin yapılış amacı; Kudüs’ten İran’a kaçırıldıktan sonra 7. yüzyılda Van’a getirilen Hakiki Haç’ın bir parçasını  muhafaza etmekmiş.  Kubbede, dört yapraklı yonca biçimde haç planlanmış, duvarları kesme kırmızı tüş taşı, dış cephesine bitki ve hayvan figürleri kutsal kitaptan esinlenerek işlenmiş. Kilisenin şapeli 14.yy’da, çan kulesi 18.yy’da yapılmış.

Van Gölü

Vaspurakan Krallığı 1021 ‘de yıkıldıktan sonra 1113 yılında manastır olan kilise, 1800 lü yılların sonunda ise Ermeni Patrikliği Merkezi  olmuş. Ahtamara olan isim yıllar içinde Akdamar’a dönüşmüş. Kilisenin iç duvarlarındaki freskler bir miktar zarar görmüş olsa da hala çok güzeller ve görülmeye değer. 1951 yılında  dönemin hükümeti tarafından yıkım kararı alınmış olsa da Yaşar Kemal‘in gazeteci kimliği ile başlatmış olduğu karşı kampanya ile yıkımdan kurtulan kilise 2005-2007 yılında yapılan restorasyon ile Ermenistan ile sıcak komşuluk ilişkilerinin başlamasına atfen yeniden ziyarete açılmış. Paskalya ve benzeri özel günlerde ayin yapılmakta.

Van GölüAkdamar Kilisesi ‘nin Hikayesi: Kilisesin papazının Tamara isminde çok güzel bir kızı varmış ve karşı kıyıdaki kürt bir çobana aşık olmuş, çoban geceleri yüzerek adaya geçiyor ve bu şekilde görüşüyorlarmış, papaz durumu öğrenince kızını kiliseye kilitlemiş ve çobanı elindeki fenerle beklemiş, çoban ışığa doğru yüzdükçe papaz sürekli  yer değiştirip çobanın kıyıya ulaşmasın engellemiş ve bir süre sonra çoban yorularak yenik düşmüş ve ahhh Tamaraaaa” diyerek suya gömülmüş.

Van Gölü

Akdamar Adası Diğer Notlar:

  • Adada bir tane kafeterya var, sıcak soğuk içecekler ve bisküvi tarzı yiyecekler satılıyor.
  • Halk kendi piknik malzemelerini götürüp piknik yapabiliyor.
  • Adaya Gevaş iskelesinden gidilebildiği gibi, Edremit tarafından özel tekne seferleri ile de ulaşım mevcut. Ayrıca Van merkezden tur firmaları da kahvaltılı-rehberli turlar düzenliyorlar.
  • Nisan ayı ortasında adadaki bademler çiçek açıyor ve görsel açıdan güzel bir görüntü çıkıyor.
  • Paskalyada ve özel dini günlerde adada ayin düzenleniyor.
  • Adada ortalama iki saat zaman geçirebilirsiniz.

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

1990 lı yılların başları idi; Atlas Dergisi'nin sarı sayfalarında keşfettiğim Adrasan'a sırt çantam ve fotoğraf makinamla ilk defa programsız bir keşif gezisi yapmıştım... O gün bugündür farklı coğrafyalar, ritüeller, kültürler benim rotalarıma yön verdi... Kilometrelerce uzak diyarlarda çekilmiş ve aklımı çelen bir fotoğrafın içine girmek beni inanılmaz heyecanlandırıyor. Yazı, deneyim, fotoğraf ve videolarımı www.benimlegez.com isimli bloğumda paylaşarak gitmek isteyenlere hadi siz de gidin, cesur olun / ya da gidemeyenlere ise benimle gitmiş gibi hissedebilmelerini amaçlıyorum. Gezmek, görmek, deneyimlemek ve fotoğrafla belgelemek beni yaşama bağlayan bir yaşam ünitesi gibi.... Gezen insan, öğrenen insandır... Gezen insan, dünyayı ve insanları seven insandır... Ozan da böyle demiyor mu " Dünyayı güzellik kurtaracak, sevmekle başlayacak herşey"...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir