Akdamar Adası Gezisi: Van’ın Akdamar Adası ve Kilisesini Keşfediyoruz

Türkiye’nin hem mimari hem de inanç turizmi rotalarından biri olan Akdamar Adası‘nı henüz keşfetmediyseniz en kısa sürede bu keşfi yapmanızı tavsiye ederim. Van’ın sınırları içerisinde kalan Akdamar Adası ve ada üzerinde yer alan Surp Haç Kilisesi Türkiye’nin görülmesi gereken yerlerinin başında geliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel izniyle yılda bir kez ibadete açılan Surp Haç Kilisesi’nde bu sene 3 yıl aradan sonra ilk kez ayin gerçekleştirildi. Eğer Doğu Anadolu’nun gizemini çözmek için yola çıkmaya hazırsanız size Van turu yapmanız için de çok geçerli bir sebep ile geldim. Akdamar Adası ile…

Akdamar Adası

Akdamar AdasıTürkiye’nin görülmesi gereken yerlerinden biri olan Akdamar Adası, hem konumu hem de tarihi önemi bakımından öne çıkıyor. Ortasında, Ermeniler’den kalma bir kilise yer alıyor adada. 16. yüzyıldan sonra sivil yerleşimin bulunmadığı Akdamar Adası’nda yer alan bu kilise, Kutsal Haç adına Vaspurakan Kralı I. Gagik tarafından 915-921 yılları arasında Keşiş Manuel’e yaptırılıyor. 19. yüzyıl sonlarında kadar da 300 civarında keşiş burada ikamet ediyor. Akdamar isminin nereden geldiği ise merak edilen bir soru. Aslında ismin bir hikayesi var. Hikaye şöyle…

Adada yaşayan Ermeni baş keşişin güzelliği dillere destan Tamara adında bir kızı varmış. Yine adada çobanlık yapan bir genç Tamara’ya aşık olur. Bu genç, Tamara ile buluşmak için her gece adaya yüzer. Tamara ise genç onu kolayca bulsun diye onu bir fenerle bekler. Tamara’nın babası bir gün durumdan haberdar olur. Fırtınalı bir gecede elinde fenerle adanın kıyısına iner ve sürekli yer değiştirerek gencin boşuna yüzüp, gücünü yitirmesine neden olur. Yüzmekten gücünü yitiren genç boğulur. Boğulmadan önce son nefesiyle de “Ah Tamara!” diye haykırır. Bunu duyan Tamara da gencin ardından kendini gölün sularına bırakır O günden sonra ada “Ah Tamara” ismi ile anılır.

Akdamar Adası Nerede?

Akdamar AdasıTürkiye’nin orijinal mimari rotalarından biri olan Akdamar Adası, hem mimari bir rota hem de inanç turları kapsamında gezilecek bir keşif bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Van ve Bitlis kentleri arasında yer alıyor. Van Gölü’nün içinde yer alan ikinci büyük ada olan Akdamar Adası, Van’ın Gevaş ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor. Yüz ölçümü 70.000 metrekare olan adanın toplam kıyı uzunluğu 3 kilometreyi buluyor. En yüksek noktası ise deniz seviyesinden 1912 metre yüksekte.

Akdamar Kilisesi

Akdamar AdasıAkdamar Adası’nda yer alan Akdamar Kilisesi, diğer adıyla Surp Haç kilisesi, Kudüs’ten İran’a kaçırıldıktan sonra 7. yüzyılda Van yöresine getirildiği rivayet edilen Hakiki Haç’ın bir parçasını barındırması için Kral I. Gagik’in emriyle yaptırılıyor. Akdamar Kilisesi, Orta Çağ Ermeni sanatının en parlak eserleri arasında yer alıyor. Kızıl andezit taşından inşa edilen Akdamar Kilisesi’nin dış cephesinde süslü motiflerle ve Kutsal Kitap’tan alıntılarla bezeli. Akdamar Kilisesi’nin içerisinde ise Hz. İsa’nın yer aldığı freskler yer alıyor. Kilise ayrıca, Abbasi yoluyla Orta Asya Türk sanatı etkilerini de üzerinde barındırdığı için de önem taşıyor.

Akdamar Adası’na Nasıl Gidilir?

Akdamar AdasıAkdamar Adası’na gitmek için en rahat ulaşım seçeneği bölgeye yapılan turlar oluyor. GAP turlarıyla ya da sadece Van turu yaparak Akdamar Adası’nı ziyaret edebilirsiniz. İster Gevaş’tan isterseniz de Van’ın diğer ilçesi Edremit’ten kalkan teknelerle adaya ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Gevaş’tan Akdamar Adası yaklaşık yarım saat sürerken Edremit’ten biraz daha uzuyor bu süre.

Van’ın bir başka güzelliği Van Gölü’nü de ziyaret etmek isteyenler için Van Gölü gezisi de burada.

Jolly ile GAP’tan Van’a yolculuk yapmak için tıklayın!

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir