Akdamar Adası Gezisi: Van’ın Akdamar Adası ve Kilisesini Keşfediyoruz

Türkiye’nin hem mimari hem de inanç turizmi rotalarından biri olan Akdamar Adası‘nı henüz keşfetmediyseniz en kısa sürede bu keşfi yapmanızı tavsiye ederim. Van’ın sınırları içerisinde kalan Akdamar Adası ve ada üzerinde yer alan Surp Haç Kilisesi Türkiye’nin görülmesi gereken yerlerinin başında geliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel izniyle yılda bir kez ibadete açılan Surp Haç Kilisesi’nde bu sene 3 yıl aradan sonra ilk kez ayin gerçekleştirildi. Eğer Doğu Anadolu’nun gizemini çözmek için yola çıkmaya hazırsanız size Van turu yapmanız için de çok geçerli bir sebep ile geldim. Akdamar Adası ile…

Akdamar Adası

Akdamar AdasıTürkiye’nin görülmesi gereken yerlerinden biri olan Akdamar Adası, hem konumu hem de tarihi önemi bakımından öne çıkıyor. Ortasında, Ermeniler’den kalma bir kilise yer alıyor adada. 16. yüzyıldan sonra sivil yerleşimin bulunmadığı Akdamar Adası’nda yer alan bu kilise, Kutsal Haç adına Vaspurakan Kralı I. Gagik tarafından 915-921 yılları arasında Keşiş Manuel’e yaptırılıyor. 19. yüzyıl sonlarında kadar da 300 civarında keşiş burada ikamet ediyor. Akdamar isminin nereden geldiği ise merak edilen bir soru. Aslında ismin bir hikayesi var. Hikaye şöyle…

Adada yaşayan Ermeni baş keşişin güzelliği dillere destan Tamara adında bir kızı varmış. Yine adada çobanlık yapan bir genç Tamara’ya aşık olur. Bu genç, Tamara ile buluşmak için her gece adaya yüzer. Tamara ise genç onu kolayca bulsun diye onu bir fenerle bekler. Tamara’nın babası bir gün durumdan haberdar olur. Fırtınalı bir gecede elinde fenerle adanın kıyısına iner ve sürekli yer değiştirerek gencin boşuna yüzüp, gücünü yitirmesine neden olur. Yüzmekten gücünü yitiren genç boğulur. Boğulmadan önce son nefesiyle de “Ah Tamara!” diye haykırır. Bunu duyan Tamara da gencin ardından kendini gölün sularına bırakır O günden sonra ada “Ah Tamara” ismi ile anılır.

Akdamar Adası Nerede?

Akdamar AdasıTürkiye’nin orijinal mimari rotalarından biri olan Akdamar Adası, hem mimari bir rota hem de inanç turları kapsamında gezilecek bir keşif bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Van ve Bitlis kentleri arasında yer alıyor. Van Gölü’nün içinde yer alan ikinci büyük ada olan Akdamar Adası, Van’ın Gevaş ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor. Yüz ölçümü 70.000 metrekare olan adanın toplam kıyı uzunluğu 3 kilometreyi buluyor. En yüksek noktası ise deniz seviyesinden 1912 metre yüksekte.

Akdamar Kilisesi

Akdamar AdasıAkdamar Adası’nda yer alan Akdamar Kilisesi, diğer adıyla Surp Haç kilisesi, Kudüs’ten İran’a kaçırıldıktan sonra 7. yüzyılda Van yöresine getirildiği rivayet edilen Hakiki Haç’ın bir parçasını barındırması için Kral I. Gagik’in emriyle yaptırılıyor. Akdamar Kilisesi, Orta Çağ Ermeni sanatının en parlak eserleri arasında yer alıyor. Kızıl andezit taşından inşa edilen Akdamar Kilisesi’nin dış cephesinde süslü motiflerle ve Kutsal Kitap’tan alıntılarla bezeli. Akdamar Kilisesi’nin içerisinde ise Hz. İsa’nın yer aldığı freskler yer alıyor. Kilise ayrıca, Abbasi yoluyla Orta Asya Türk sanatı etkilerini de üzerinde barındırdığı için de önem taşıyor.

Akdamar Adası’na Nasıl Gidilir?

Akdamar AdasıAkdamar Adası’na gitmek için en rahat ulaşım seçeneği bölgeye yapılan turlar oluyor. GAP turlarıyla ya da sadece Van turu yaparak Akdamar Adası’nı ziyaret edebilirsiniz. İster Gevaş’tan isterseniz de Van’ın diğer ilçesi Edremit’ten kalkan teknelerle adaya ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Gevaş’tan Akdamar Adası yaklaşık yarım saat sürerken Edremit’ten biraz daha uzuyor bu süre.

Van’ın bir başka güzelliği Van Gölü’nü de ziyaret etmek isteyenler için Van Gölü gezisi de burada.

Jolly ile GAP’tan Van’a yolculuk yapmak için tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir