Ünlü Yazarların Müze Evleri

Yazarların müze evlerini görmek ve o atmosfer içinde bulunmak o değerli yazarın soluduğu havayı solumak inanın ki paha biçilemez bir duygu… Kendinizi o yazarın yerine koyup o sözcüklerin o cümlelerin nasıl ortaya çıktığını bir nebze de olsa hissetmek muhteşem bir deneyim olacaktır sizin için…

1) Rıfat Ilgaz Kültür ve Sanat Evi

Kastamonu Cide’de bulunan yazarın evi oğlu Aydın Ilgaz’ın da çabası ve katkılarıyla müze olarak hizmete açıktır. Rıfat Ilgaz’ın ruhunu daha iyi anlamak için ona ilham veren evin duvarlarını ve kokusunu kesinlikle hissetmelisiniz.   Rıfat Ilgaz’ın çalışma masası, kitapları, kalemi, kıyafetleri ve yatağı müzede sergilenen eşyalardandır. 1007_(Kopyala)

2) Kemal Tahir Müze Evi

Yazarların müze evlerinden biri de Kadıköy Şaşkınbakkal’da bulunan Kemal Tahir’in son yıllarını geçirdiği ve hayata gözlerini yumduğu evidir ve eşi Semiha Tahir’in çabalarıyla müze haline getirilmiştir.

Müzede Tahir’e ait yaklaşık dokuz bin kitap, çalışma masası, daktilosu ve hoş fotoğrafları sergilenmektedir.

kemal-tahir

Kemal Tahir’in cezaevinde yattığı dönemde eşi Semiha Tahir’in dikiş dikerek para kazandığı dikiş makinesi de müzede sergileniyor.

3) Sait Faik Abasıyanık Müzesi

130520130927350306477

 

Yazarın son on yılını geçirdiği Burgazada’daki evi yazarların müze evleri içinde en merak edileni belki de en dikkat çekenidir. Müzede Sait Faik’in kişisel eşyaları yanında basılmamış eserleri ve el yazmaları sergilenmektedir.

Öykü türünün en iyi temsilcilerinden olan yazarın müze evini ziyaret etmek, bir parça da olsa onun soluduğu havayı soluduğunuzu bilmek kendinizi özel hissettirecektir.

4) Tevfik Fikret Aşiyan Müzesi

asiyan15

Tevfik Fikret’in yıllarca hayalini kurup planını kendi elleriyle çizdiği evi Bebek Aşiyan Yokuşu’ndadır. Hayata gözlerini yumduğu Fikret’in evinde kişisel eşyaları, natürmort çalışmaları dışında pek çok önemli yazara ait el yazmaları ve resim çalışmaları da bulunmaktadır. Fikret’in Aşiyan’daki müze evine girdiğinizde bir an durup gözlerinizi kapatıp Tevfik Fikret’in Boğaz’a karşı neler düşündüğünü ve hangi ruh haliyle şiirlerini kaleme aldığını hayal etmenizi öneririm.

5) Ziya Gökalp Müzesi

935178Ziya Gökalp Müzesi 4

Ziya Gökalp’in Diyarbakır’da doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği evini Doğu Anadolu turlarına çıktığınızda mutlaka gezmelisiniz. Müzede yazarın kişisel eşyalarıyla beraber yöresel şeyler de sergilenmektedir.

6) Yahya Kemal Beyatlı Müzesi

Yahya Kemal o eşsiz şiirlerini yazdığı Beyazıt’taki evini bugün müze olarak ziyaret edebilirsiniz. Yahya Kemal’in kişisel eşyaları, albümleri, radyosu ve ilginç bir şekilde sevgilisinin saçı ve kişisel eşyalarını görebilirsiniz.

icgorunum-1b

 

7) Necati Cumalı Anı ve Kültürevi

Yazarların müze evlerinden biri de Necati Cumalı’nın İzmir Urla’daki evidir. Necati Cumali'nin Evi   Necati Cumalı’nın çocukluğunun geçtiği İzmir Urla’daki evi ölümünden sonra yörenin belediyesi tarafından ziyarete açılmıştır.

Necati Cumalı’nın kişisel eşyalarının, yazı ve satranç takımının sergilendiği bu hoş taş evi yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz

8) Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

44355Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi 8

Cahit Sıtkı’nın doğduğu ve hayatını sürdürdüğü evi Diyarbakır’da Camii Kebir Mahallesi’nde bulunuyor. Bu ev Diyarbakır evlerini yansıtması açısından da önemlidir.

Cahit Sıtkı ‘’35 Yaş ‘’ gibi pek çok şiirini bu evde kaleme almış ve evde kişisel eşyaları, el yazması eserleri ve mektuplarını görebiliyorsunuz.

9) Orhan Kemal Müzesi

Orhan Kemal’in Beyoğlu’nda bulunan müzesinde ünlü fotoğrafçı Ara Güler’in çektiği fotoğraflar ile kişisel eşyaları, kıyafetleri, mektupları, kitaplarının orijinal ilk baskıları, daktilosu ve yatağı sergilenmektedir.

orhan_kemal_muzesi_52a97c89492f1_3157

Orhan Kemal’in eserlerine hayran olanların onun bu romanlarının nasıl, hangi daktiloda ve birazda hangi ruhla ortaya çıktığını anlaması açısından ziyaret etmesi hoş olacak bir müzedir.

10) Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi

Hüseyin Rahmi’nin hayatının belli bir kısmını geçirdiği Heybeliada’daki evi son yıllarda müze haline getirilmiş yazar evlerinden biridir. 245

Müzede yazarın el emeği eşyaları ve kitap koleksiyonu bulunmaktadır. Yazarın o güzel öykülerinin nasıl bir mekânda ortaya çıktığını merak eden okur severleri  bu müzeyi gezmelerini tavsiye ederim.

Yazarların müze evlerini ziyaret etmek sizin için güzel bir kültür gezisi olacaktır. Bunun yanında size yeni ufuklar açacak bir gezi yaşayacaksınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir