Ünlü Yazarların Müze Evleri

Yazarların müze evlerini görmek ve o atmosfer içinde bulunmak o değerli yazarın soluduğu havayı solumak inanın ki paha biçilemez bir duygu… Kendinizi o yazarın yerine koyup o sözcüklerin o cümlelerin nasıl ortaya çıktığını bir nebze de olsa hissetmek muhteşem bir deneyim olacaktır sizin için…

1) Rıfat Ilgaz Kültür ve Sanat Evi

Kastamonu Cide’de bulunan yazarın evi oğlu Aydın Ilgaz’ın da çabası ve katkılarıyla müze olarak hizmete açıktır. Rıfat Ilgaz’ın ruhunu daha iyi anlamak için ona ilham veren evin duvarlarını ve kokusunu kesinlikle hissetmelisiniz.   Rıfat Ilgaz’ın çalışma masası, kitapları, kalemi, kıyafetleri ve yatağı müzede sergilenen eşyalardandır. 1007_(Kopyala)

2) Kemal Tahir Müze Evi

Yazarların müze evlerinden biri de Kadıköy Şaşkınbakkal’da bulunan Kemal Tahir’in son yıllarını geçirdiği ve hayata gözlerini yumduğu evidir ve eşi Semiha Tahir’in çabalarıyla müze haline getirilmiştir.

Müzede Tahir’e ait yaklaşık dokuz bin kitap, çalışma masası, daktilosu ve hoş fotoğrafları sergilenmektedir.

kemal-tahir

Kemal Tahir’in cezaevinde yattığı dönemde eşi Semiha Tahir’in dikiş dikerek para kazandığı dikiş makinesi de müzede sergileniyor.

3) Sait Faik Abasıyanık Müzesi

130520130927350306477

 

Yazarın son on yılını geçirdiği Burgazada’daki evi yazarların müze evleri içinde en merak edileni belki de en dikkat çekenidir. Müzede Sait Faik’in kişisel eşyaları yanında basılmamış eserleri ve el yazmaları sergilenmektedir.

Öykü türünün en iyi temsilcilerinden olan yazarın müze evini ziyaret etmek, bir parça da olsa onun soluduğu havayı soluduğunuzu bilmek kendinizi özel hissettirecektir.

4) Tevfik Fikret Aşiyan Müzesi

asiyan15

Tevfik Fikret’in yıllarca hayalini kurup planını kendi elleriyle çizdiği evi Bebek Aşiyan Yokuşu’ndadır. Hayata gözlerini yumduğu Fikret’in evinde kişisel eşyaları, natürmort çalışmaları dışında pek çok önemli yazara ait el yazmaları ve resim çalışmaları da bulunmaktadır. Fikret’in Aşiyan’daki müze evine girdiğinizde bir an durup gözlerinizi kapatıp Tevfik Fikret’in Boğaz’a karşı neler düşündüğünü ve hangi ruh haliyle şiirlerini kaleme aldığını hayal etmenizi öneririm.

5) Ziya Gökalp Müzesi

935178Ziya Gökalp Müzesi 4

Ziya Gökalp’in Diyarbakır’da doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği evini Doğu Anadolu turlarına çıktığınızda mutlaka gezmelisiniz. Müzede yazarın kişisel eşyalarıyla beraber yöresel şeyler de sergilenmektedir.

6) Yahya Kemal Beyatlı Müzesi

Yahya Kemal o eşsiz şiirlerini yazdığı Beyazıt’taki evini bugün müze olarak ziyaret edebilirsiniz. Yahya Kemal’in kişisel eşyaları, albümleri, radyosu ve ilginç bir şekilde sevgilisinin saçı ve kişisel eşyalarını görebilirsiniz.

icgorunum-1b

 

7) Necati Cumalı Anı ve Kültürevi

Yazarların müze evlerinden biri de Necati Cumalı’nın İzmir Urla’daki evidir. Necati Cumali'nin Evi   Necati Cumalı’nın çocukluğunun geçtiği İzmir Urla’daki evi ölümünden sonra yörenin belediyesi tarafından ziyarete açılmıştır.

Necati Cumalı’nın kişisel eşyalarının, yazı ve satranç takımının sergilendiği bu hoş taş evi yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz

8) Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

44355Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi 8

Cahit Sıtkı’nın doğduğu ve hayatını sürdürdüğü evi Diyarbakır’da Camii Kebir Mahallesi’nde bulunuyor. Bu ev Diyarbakır evlerini yansıtması açısından da önemlidir.

Cahit Sıtkı ‘’35 Yaş ‘’ gibi pek çok şiirini bu evde kaleme almış ve evde kişisel eşyaları, el yazması eserleri ve mektuplarını görebiliyorsunuz.

9) Orhan Kemal Müzesi

Orhan Kemal’in Beyoğlu’nda bulunan müzesinde ünlü fotoğrafçı Ara Güler’in çektiği fotoğraflar ile kişisel eşyaları, kıyafetleri, mektupları, kitaplarının orijinal ilk baskıları, daktilosu ve yatağı sergilenmektedir.

orhan_kemal_muzesi_52a97c89492f1_3157

Orhan Kemal’in eserlerine hayran olanların onun bu romanlarının nasıl, hangi daktiloda ve birazda hangi ruhla ortaya çıktığını anlaması açısından ziyaret etmesi hoş olacak bir müzedir.

10) Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi

Hüseyin Rahmi’nin hayatının belli bir kısmını geçirdiği Heybeliada’daki evi son yıllarda müze haline getirilmiş yazar evlerinden biridir. 245

Müzede yazarın el emeği eşyaları ve kitap koleksiyonu bulunmaktadır. Yazarın o güzel öykülerinin nasıl bir mekânda ortaya çıktığını merak eden okur severleri  bu müzeyi gezmelerini tavsiye ederim.

Yazarların müze evlerini ziyaret etmek sizin için güzel bir kültür gezisi olacaktır. Bunun yanında size yeni ufuklar açacak bir gezi yaşayacaksınız.

 

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir