Ucuz, Yakın ve Keyifli Hafta Sonu Kaçamağı: Bulgaristan

Deniz, kum, güneş ve İstanbul’a yakınlık eşittir Bulgaristan edebilir. Hem ucuz hem kaliteli bir yaz tatili planı için benim tercihim komşu Bulgaristan’dan yana oldu. Karar verdim ve yola koyuldum. Bu hafta sonu Bulgaristan’a gidiyoruz. Sunny Beach, Nessebar ve Burgas‘ı keşfedeceğiz. Kaça mâl olur, nasıl gidilir, ne kadar sürer, neler yaparız bu yazıda okuyacağız. Onu yaşayarak öğreneceğiz.

Bulgaristan

Bulgaristan

Girişte polis ehliyet hiç sormadı. Yani cebimizdeki standart Türk ehliyeti ile gayet rahat girdik. Bu 3. girişimiz hiç sıkıntı yaşamadık. Burgas‘a en yakın sınır kapısı Dereköy. İlginç bir yer. Sınır değil de devlet malzeme ofisi lojmanlarına giriyor gibiyiz. Üç gişe var. Önce birinden yurt dışına çıkış harç pulu alıp diğer gişeye pasaportlarla birlikte veriyorsunuz. Kaşeler basıldıktan sonra araç ruhsatınızla hemen arkadaki kulübeden yeşil sigorta yaptırıyorsunuz. En az 15 günlük 63€ kredi kartı geçerli ve 9 taksit yapılıyor. Doblo tarzı araçlar için 142€ ödeniyor bunu da onaylatıp aracı kaydettiriyor ve Türk sınırından geçiyorsunuz.

Hemen ileride Bulgar gişesinde pasaport kontrolü yaptırıp araç sterilizasyonu için etraftan ilaçlı suların fışkırtıldığı bir tünelden geçiriliyorsunuz. 5€ civarı bir ücret ödemek zorundasınız. Sınırı geçer geçmez az ilerde Luk Oil var. 95 oktan normal benzin 3.8 Tl karşılığı Leva. Depoyu fulleyebilirsiz. Bulgaristan’da yol vergisi anlamında ‘Vinetka‘ diye bir uygulama var. Herhangi bir benzinciden 1 haftalık alıp polis sorduğunda göstermelisiniz. Yoksa ceza yersiniz. Sınırdan geçtikten sonra Burgas 82 km. Yemyeşil ormanlık, biraz virajlı ama yepyeni bir yol.

Bulgaristan Gezilecek Yerler

SUNNY BEACH

Bulgaristan

Bir yer düşünün. Gecesi Bodrum, gündüzü Marmaris, denizi Kaputaş, eğlencesi İbiza kıvamında olsun. Kızlı erkekli dans edilsin, parti time yapılsın, kimse kimseyi rahatsız etmeden yesin, içsin eğlensin.

Her yerde onlarca irili ufaklı otel var. Rezervasyonu netten yapabilirsiniz. Ne kadar erken o kadar ucuz tabi. Etrafta her şey sizi sexi bir takım düşüncelere sevk etse de son derece güvenli. Kimse kimseyi hiçbir şey için zorlamıyor rahatsız etmiyor. Deniz temiz ve güzel. Gün boyu plaja, gece boyu eğlenceye doyabilirsiniz. Gençler orada burada apaçilik etmeyin. Gidin, adam gibi, ağzınızla için, gülün, arkadaş olun eğlenin işte. Onu da mı ben sööliyim evladım.

NESSEBAR

BulgaristanHarika bir yarım ada. Hani Cunda gibi, biraz Amasra, biraz Safranbolu gibi. Sunny Beach’le arası 15 dk. Unesco Dünya Tarih Listesi’nde koruma altında. Kıyıdaki restaurantlarda deniz ürünleri enfes ve çok taze. Çoğu esnaf Türkçe biliyor, pazarlık yapın. Ama korkmayın fiyatlar gayet güzel. Hediyelikler de Sunny Beach’e göre daha ucuz. Yukarıdaki tarihi sokakları, evleri, kilise ve kaleyi mutlaka gezin. Enfes fotolar, güzel sohbetler, lezzetli yoğurtlu dondurmalar var. Keyfini çıkarın. Ne büyük şans ki biz oradayken yılın en önemli günüydü. Meryem Ana’nın Nessebar’ı kutsamasının yıldönümü. Partiler, konserler, müthiş havai fişek gösterisi filan. Benim şerefime yaptılar bunca eğlenceyi, ama mahçup olmasınlar diye çaktırmadım haylazlara.  Adanın hemen girişinden City Bus tur otobüsleri kalkıyor 20 dakikada bir.  Taa Sunny Beach’e kadar götürüyor, hem de yalnız 2 Leva.(3tl yani) İsterseniz minik sevimli bir trenle de tüm civarı keyifle dolaşabilirsiniz. ( Fiyatını sormayı unutmuşum ama o da 1-2 Leva falandır)

BURGAS

Bulgaristan

Bayağı bildiğin büyük şehir. Çarşılar, AVM ler, geniş caddeler evler. Ama bilmediğin gibi bir şehir. Koskocaman enfes parklar, ulu ağaçlar, enfes sapsarı kumlu tertemiz plajlar. Huzurlu insanlar var. Koskoca şehrin nufusu 200 bin. Yani trafik var diyorlar ama bi gülesi geliyor insanın. Bulgaristan‘da nufus hızla azalıyor. Asgari ücret 350$ olunca kimse çocuk yapmıyor. Ya da 1 tane. Çoğu genç ailesini geçindirmek için Avrupa’da bir yerle gurbette. Sokaklarda boş evler, hatta bomboş köyler dolu bu memlekette.Burgas‘ta da durum aynı… Hafta sonu kaçamağı dedim ama siz haftanın başından sonundan birazcık kırpıştırıp en az 3 gün ayırın bence.

 
PÜF NOKTALARI

#Bulgaristan’a arabayla girişte Araç sizin değilse vekalet almalısınız. Onun dışında sınırdan yeşil sigorta yapın, yolda polis durdurdu, ehliyet ruhsat, vinetka ve yeşil sigorta sordu. Verdik baktı iyi yolculuklar diledi o kadar?

# Vinetka almayı unutmayın en yakın benzinciden. Yolda polis çevirirse soruyor çünkü. Zaten sınırdan çıkarken de göstermek zorundasınız

# Evet maalesef  Shengen olmalı. Bence de çok büyük haksızlık.  Ama adamlar AB ülkesi işte. öyle kapı vizesi filan yok. Ama kalan shengen vizenizi ziyan etmeyin. Son damlasına kadar kullanmak için bulunmaz fırsat

# Her yerde change ofisler var. Cebinizdeki Tl’yi direkt Leva’ya çevirebilirsiniz. Dolar Euro götürmenize gerek yok.

# Yola çıkarken 3G paketinizin olması olmazsa olmaz. Navigasyon varsa gece gündüz her yer yakın ve kesindir, her kuruşunu hak eder.

# Çıkarken bolca alışveriş yapabilirsiniz. Ancak et ve et ürünleri, tohum ve fidan yasak. Alkol ve sigara için pasaport başına 1 lt, 1 karton bandrollü ürün geçirebilirsiniz.

#  Sınıra 1 km kala benzincide depoyu fulleyebilirsiniz. Aracına göre 50-100 tl farkeder , kim kime verir bu zamanda icabında.

En bi son not:

Son benzin istasyonunda açlıktan kemikleri çıkmış 3 tane köpekçik var. Sanırım 2 tanesi de anne üstelik. O kadar uysal ve o kadar zavallılar ki. Dönüşte depoyu fullerken onlar için de biraz yiyecek getirin noolur. Biz habersiz olduğumuz için hiç birşey veremedik. yalnız sevdik, arkamızdan aç, ve mahsun öylece bakakaldılar. İçimde uktedir, ne olur siz dönüşte onlara biraz mama bırakın. Çok teşekkür ederim.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok.(Bir Wikipedia değiliz yani). www.kutubaligi.com. Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da görsün. O görmüş öteki de yazsın, beriki tatsın, onunkisi söylesin. Maksat 'bak balık bile kavağa çıkmış, biz ne duruyoruz' hissi yaratmak, dış mihrakları yakından aratmak. Gaz vermek, haz almak.Slogan neydi? Gezmeyelim de taşa mı dönelim;)

2 Yorum

  1. MERHABA SORMAK İSTEDİĞİM TEK ŞEY ORADA HERŞEY DAHİL OTELERE GİTİNİZMİ HERŞEY OTELERDEKİ KONSEP NEDİR

    1. Merhaba. Bizim kaldığımız oteller oda-kahvaltı idi. Dışarıda öyle çok ve ucuz lezetli yemek seçeneği var ki hd’i denemeyi bile düşünmedik:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir