Uçuşunuz Kabusa Dönüşmesin: Bagaj Hakkı

Uçağa binerken yanınıza alacağınız iki çeşit bagaj oluyor. Bunlardan biri yanınıza alabildiğiniz kabin/el bagajı diğeri de yolcu bagajı olarak geçen ve check-in yaparken verdiğiniz kabine sığmayacak büyüklükteki bagajlardır.

Burada paylaşacağımız bilgiler ise bu bagajlara neleri alıp neleri alamayacağınız yönünde olacak.

Hepimizin bildiği gibi havaalanlarında yoğun bir güvenlik filtresinden geçiyoruz. Her ne kadar can sıkıcı ve vakit alan bir şey olsa da can ve mal güvenliği için zorunlu olan bir uygulama.

luggages and plane

Kabin/El Bagajı

Kabin/el bagajı uçağa binerken yanınıza alabildiğiniz ve yanınızda yolcu bagajınız yok ise online check-in yaparak alana daha geç gelmenizi sağlayan bagaj türüdür. Kabine çıkarabildiğiniz bu bagajın da yolcu bagajı gibi ağırlık limiti bulunmaktadır. Bu limit 8kg.dır. Bussiness sınıfı yolcular içinse bu limit 16 kg’ dır. 8 kg’ lık bu bagaja alabileceğiniz ve alamayacağınız bazı ürünler bulunmakta olup, alabildiklerinizin de belli kuralları bulunmaktadır.

Bu noktada en önemlisi kabin/el bagajınıza alacağınız sıvılardır. Yanınıza alacağınız sıvıların kaplarının 100ml.den fazla olmaması gerekmektedir. Bu sınırlamaya dahil olan sıvıların bazıları şu şekildedir. Su, içecekler dahil her türlü sıvı, şurup, traş – makyaj malzemeleri ve buna benzer tam katı olmayan tüm maddelerdir. Raporlu ilaç ve bebek mamaları muaf sayılmaktadır. Fakat bu durumu havalimanı görevlilerine bildiren bir belgenizin de olması gerekiyor.

Duty-Free’den alacağınız tüm ürünlerin şeffaf ambalaj içinde faturasıyla birlikte bulunması gerekmektedir. Avrupa Birliği ya da Amerika Birleşik Devletleri aktarmalı bir uçuşunuz varsa önceden satın aldığınız ürünler (100ml.yi aşanlar) kilitli poşet içerisinde olsa dahi kabin/el bagajı olarak taşınamamaktadır.

Her biri bir adet olacak şekilde palto, pardösü, laptop, battaniye, kamera, ve bebek puseti taşıyabilirsiniz.

waiting woman

Yolcu Bagajı

Yurt dışı uçuşlarında her havayolu firması misafirlerine kendine özgü ücretsiz bagaj hakkı tanımaktadır. 20 kg veren de oluyor 15 kg veren de. Bussiness sınıfı uçan misafirler içinse bu limit 30 kg‘a kadar çıkabiliyor. Yolcu bagajı hakkı daha uzak rotada bulunan Amerika ve Afrika kıtaları için 2 katına kadar çıkıyor. Eğer bagajınız belirtilen limitlerden yukarıda çıkarsa kg başına belli bir ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Burada yazacaklarımız aynı zamanda basılı bir bilet aldığınız takdirde biletinizin arkasında da yazıyor olacaktır. Eminiz yasaklı olan maddelerin bir çoğunu zaten gündelik hayatınızda yanınızda dahi taşımıyorsunuzdur.

Yanınıza almamanız gereken maddeleri sizin için yazdık. Bunlar alarm ile donatılmış evrak çantaları, lityum pil içeren bazı maddeler, patlayıcı maddeler uçağa alınmamaktadır. Ayrıca bunlara ek olarak kamp gazı, boya, çakmak gazı, tiner gibi yanıcı maddeler, kibrit, kolayca tutuşan maddeler, kendiliğinden tutuşan maddeler, suyla temas ettiğinde tutuşan maddeler, oksitleyici maddeler, zehirli ve bulaşıcı maddeler, radyoaktif maddeler, aşındırıcılar, yaralayan aletler, yüze püskürtüldüğünde insanları sersemletecek maddeler, manyetik maddeler ve medikal oksijen tüplerini yolcu bagajında bulunduramazsınız.

Yolcu bagajında yasak olmasının yanında kabin/el bagajı olarak da uçağa bu maddeleri sokamazsınız.

luggages

Son Olarak

Duty-Free’den alacağınız alkol ve sigaralarında belli limitleri olduğunu unutmayın. Yoksa aldığınız şeylerin bir kısmını kontrol esnasında bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir