Ücretsiz ve Bedava Seyahat: OTOSTOP

Blog yazımın bu bölümünde sizlere güvenli ve pratik olan; seyahat konusunda işinin son derece uzmanından otostop ile seyahat hakkında bilmeniz gereken püf noktaları, otostop hakkında tüm bilgileri; güvenli otostop nasıl yapılır; otostopta risk grupları bu ve diğer buna benzer tüm detayları ile yazıp deneyimlerim ile buradan bilgilendirmeyi düşündüm.

Eminim ki otostop ile ilgili Jolly Tur blog sayfasında bilgilendirici püf noktalar kategorisindeki yazı makalemi okuduktan sonra konu ile ilgili doğru bilgiye ulaşacaksınız; kim bilir belki de sizde ümit ederim ki en kısa zamanda seyahatlerinizi otostop ile yapma kararı alacaksınız!

OTOSTOP NEDİR?

Otostop kelimesi İngilizce bir kelime olup tüm International dillerde de aynı şekilde diğer yabancı dillere girmiş bulunmaktadır. Dilerseniz otostopun bizdeki Türkçe sözlük anlamına bakalım. Otostop: Ulaşım olarak araç durdur ve hareket et-ettir mantığına dayanarak; bir yayanın baş parmağını havaya kaldırarak ve gitmek istediği yönü göstermek sureti ile bulunduğu noktadan ulaşmak istediği X noktadan diğer başka bir X noktaya ulaşım aracını durdurarak ücretsiz seyahat etmesidir. Otostop ile seyahat etmek kimine göre bir yaşam biçimi, kimine göre bir macera, kimine göre ise bir tehlike olduğunu asla unutmayın!

KİMLER OTOSTOPLU SEYAHAT EDER?

Ülkemizde Özellikle Genç Üniversite Okuyan Kesimler Bu Bedava Seyahat Şekline Oldukça Müptela Diyebilirim !
Ülkemizde Özellikle Genç Üniversite Okuyan Kesimler Bu Bedava Seyahat Şekline Oldukça Müptela Diyebilirim !

Her şeyden önce otostopun bir sabır olduğunu kesinlikle aklınızdan çıkarmamalısınız! ” Otostopla Seyahat Etmek ” sabır isteyen bir seyahattir bu böyle biline haberiniz olsun!!!

Otostop ile ilgili blog makalemizin başında kimler otostoplu seyahat eder kısmından evvel kanaatimce sorulması gereken sorunun cevabı net ve hazır olacaktır. ”Kimler Otostopu Seçer ” sorusu karşımıza çıkacaktır. Otostop ile seyahati seçen kişiler arasında özellikle ekonomik yönden seyahati benimsemiş olan seyyahları birinci derecede bu bölüme katmış olsak kesinlikle abartmış olmayız. Ekonomik seyahatin dışında bu konuda bir diğer otostoplu seyahati benimsemiş kesim ise zaten kısıtlı öğrenci bütçelerinden tasarruf yapmaya çalışan genç yaş grupları olan üniversite okuyan genç nesillerdir. Ağırlıklı olarak ülkemizde 17 ila 47 yaş arası insanlar otostop ile seyahati seçerler. Bu genç okuyan yaş grupları genelde öğrencilik hayatında kısıtlı okul bütçelerinden tasarruf edebilmek ve yaş itibari ile macera yaşamak veya otostopla seyahati bir alışılmış yaşam biçimi olarak tercih ederler ki bunun özünde her zaman ekonomik; hatta ücretsiz seyahat edebilmek yatmaktadır. Konuyu bilmeyenler için bunu da dip not olarak eklemekte fayda görüyorum: Otostop uzun yollarda bekleme yapılarak veya yürüyerek mesafe alınarak yapılan bir tercih olduğu için genelde yürümek her zaman ön planda olmalıdır!

Dürüst- Gerçekçi ve Samimi Olun Kesinlikle Yalan Kesinlikle Konuşmayın !
Dürüst- Gerçekçi ve Samimi Olun Kesinlikle Yalan Kesinlikle Konuşmayın !

Sadece genç okuyan öğrenci kesimi veya seyyah-gezginler mi otostop ile seyahat eder sorusuna yanıt istiyorsanız o zaman cevabım ise bu konuda kesinlikle hayır olacaktır. Neden hayır kelimesini dediğinizi buradan duyar gibiyim. Pekâlâ, o halde işin özünde seyahat etmek eylemi olduğuna göre ekonomik seyahat türü olan ücretsiz ulaşım için herkes mutlaka otostop çekmeyi isteyebilir, kısıtlı bütçesini para harcamadan gayet elinde tutabilir. Otostop çekmeye başlarken kesinlikle bu işe çok erken saatlerde başlamanız gerekmektedir.

Bu kadar açıklayıcı bilgiden sonra dilerseniz geçelim otostop ile işin diğer bilinmeyen yönlerine arkadaşlar!

OTOSTOP NOKTALARI

Şehir İçerisinde Otostop Çekmek Size Zaman Kaybettirir.. Otostop İçin Ana Yolları Şehir Dışını Kullanın !
Şehir İçerisinde Otostop Çekmek Size Zaman Kaybettirir.. Otostop İçin Ana Yolları Şehir Dışını Kullanın !

Otostop çekmenin belli bir noktası olmamakla beraber yola düşme zamanı kesinlikle yollarda bekleme yapacağınızdan dolayı erken saatte yola koyulmanız sizin yararınıza olacaktır. Her ne kadar bazı web seyahat sayfalarında işaretlenmiş otostop noktaları gösterilmiş olsa da bu konuda bunun gerçeklik payı asla yoktur. Otostop bekleme noktalarında kesinlikle şehir dışına çıkmanız gerekmekte, şehir içerisinde otostop çekemeyeceğinizi bilmelisiniz. Şehir içerisinde otostop çekmeye çalıştığınız ulaşım araçları mahalle içerisi dediğimiz kişilerin evleri ve iş yerlerine ulaşacaklarından dolayı şehir içi otostop denemeyin boşa yormayın kendinizi.

Yolda otostop çekilecek noktalardan bir tanesinde minibüs ve otobüs durakları, otoban çıkışları, ana yola açılan birleşme noktasında bulunan tali yollar ve kavşaklar, şehir içerisinde araçların trafikte bekleme yaptıkları kırmızı ışıklar, otoban turnike çıkışları ve bu ışıklarda birebir sürücü ile konuşarak gitmek istediğiniz yöne ikna edebilirseniz şansınız var demektir. Ayrıca gitmek istediğiniz yöne ait taşıt sürücüsünün okuyabileceği kalın bir yazılı kâğıda yazmanızda otostop şansınızı artırabilmektedir! Özellikle petrol ofisi ve dinlenme tesislerinde durup ihtiyaç gideren araçlar da bu konuda sizin için bulunmaz bir nimet olduğunuzu sakın aklınızdan çıkarmamalısınız. Unutmayın ki; otostopta taşıt sürücüsü ve sizin ilk göz temasınız çok önemlidir. Ona bir şekilde yolda olduğunuz izlenimini bakışlarınızla hissettirmelisiniz. Virajlarda asla otostop çekmemeye özen gösterin ve otostop konusunda hayatınızı riske sokmayın, temkinli davranın yeter!

OTOSTOPLU SEYAHATTE RİSK GRUPLARI

Bayanların Tek Başına Seyahat Etmeleri Risk Taşır.. Güvenilir Erkek Seyahat Arkadaşı Tercih Sebebiniz Olsun !
Bayanların Tek Başına Seyahat Etmeleri Risk Taşır.. Güvenilir Erkek Seyahat Arkadaşı Tercih Sebebiniz Olsun !

Otostoplu seyahatte yolculuk yapacaklar için bayanlar bu konuda risk taşımaktadır! Bu konuda benim tavsiyem güvenebilecekleri erkek partner ile seyahat etmeleridir. Seyahat konusunda diğer risk grupları kısmına ise yaş olayını ele alırsak kesinlikle bu konuda 17 yaş grupları altında olan seyahat edenler risk oluşturmaktadırlar.

GECELERİ OTOSTOP ÇEKMEK OLDUKÇA ZORDUR

Gündüzler Çuvala mı Girdi Peki ? Gece Otostop Çekmek Seyahat Şansınızı Kısıtlar , Mümkünse Gündüz Seyahat Edin !
Gündüzler Çuvala mı Girdi Peki ? Gece Otostop Çekmek Seyahat Şansınızı Kısıtlar , Mümkünse Gündüz Seyahat Edin !

Otostoplu seyahatler konusunda en zor noktalardan birisi de gece yapılan yolculuklar ve seyahatlerdir. Gece yapılan seyahatlerde hem araç sürücüsü ile sizin karşılıklı görüş-bakış alanınız kısıtlı olacaktır. Mümkün oldukça gece otostopla seyahat etmemelisiniz,uzun seyahatlerde ve beklemelerde yorulmuş iseniz bu süreyi güvenli alanlarda güvenli kamp alanları oluşturarak istirahate çekilerek yatıp uyuyarak değerlendirmeli, yollara düşmek için en uygun zaman dilimi olarak makalemin başında da yazmış olduğum gibi sabahın erken saatinde yola koyulmalısınız.

AZ KİŞİ İLE SEYAHAT EDİN

Otostoplu Seyahatte Taşıt-Araç Seçimi Asla Yapmayın Hangi Aracı Durdurursanız Hemen Binmeye Bakın !
Otostoplu Seyahatte Taşıt-Araç Seçimi Asla Yapmayın Hangi Aracı Durdurursanız Hemen Binmeye Bakın !

Hemen hemen sürekli her yerde söyler dururum ama burada da söylemekten edemeyeceğim bir konu olarak kesinlikle otostoplu seyahatte tek başına yapılan seyahat sizin için en ideal olan seyahat şeklidir. Bazı seyahat sever insanlar tek başına seyahat etmekten çekindikleri için seyahate birden fazla yolcu – yol arkadaşı ile yolculuk yapmak isterler. Bu otostoplu seyahatte kesinlikle yanlış olan bir kuraldır ve seyahatinizi kesinlikle kısıtlayacağından emin olabilirsiniz. Unutmayınız ki ne kadar az insan sayısı olursa o kadar seyahat konusunda otostop çekmekten yana şanslı olursunuz. Mümkün oldukça az kişi ile seyahat edin seyahat şansınızı artırın arkadaşlar!!

Bu kadar açıklayıcı bilgiden sonra umarım yazdıklarımın otostoplu seyahat konusunda kesinlikle bir faydası olacaktır  arkadaşlar….

Başka bir seyahat ve yollara dair yeni yazı makalem ile tekrar en kısa zamanda görüşmek dileği ile.. Sağlıkla sağlıcakla kalın inşallah!!

 

blank

Merhaba.. Ben Soner Gürkan YÜCEL. Tabir-i caizse gezginlerin gezgin abisiyim. Seyahate çok ufak yaşlarda başladım.. Macera,adrenalin tutkunu;seyahatte iflâh olmaz bir yapıya sahibim. Seyahatlerim benim için; bir tutku geri dönülmez, tarifi anlatılmaz bir yaşam biçimi haline dönüştü. Seyahatlerimi özellikle yürüyerek yapıyorum.1987 yılından bu yana profesyonel olarak uzak yollardayım. Daha çok uzun yollar gideceğimi umuyorum!

1 Yorum

  1. Otostop konusunda bu kadar net bir yazı makalesi sizden beklenirdi Soner hocam. Seyahat konusunda yıllardır sizi bilirim üniversitede okuduğum dönemde bizlere sunum yaptığınız dönemlerden.Oldukça açıklayıcı kesinlikle.seyahat ve seyahate dair yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Bloga abone oldum neredeyse.Saygılar Soner hocam,emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir