Uçaklı GAP Turlarıyla Macera Yeniden Başladı

Uzun bir aranın ardından Jolly Tur, GAP turlarıyla yine Güneydoğu Anadolu’nun güzelliklerini ve zenginliklerini size göstermeye devam ediyor. Lezzetleriyle ünlü Adana‘dan başlayan turumuza tarihi ve yemekleriyle mest eden Antakya ile devam edeceğiz. Ardından Adıyaman’ın medar-ı iftiharı Nemrut Dağı‘nda gün batımını zevkle izleyeceğiz. Hasankeyf ve Midyat‘ta doğu kültürünü doya doya yaşayıp ‘Peyamberler Şehri’ Şanlıurfa‘da hem gezip hem de enfes lezzetler tadacağız. Son olarak da Güneydoğu’nun Paris’i Gaziantep‘te kültür dolu leziz zamanlar geçireceğiz.

1. GÜN (Adana-Antakya)

Güzel bir sabaha heyecanla uyanıp 06.00’da Sabiha Gökçen Havalimanı’nda grubumuzla buluştuktan sonra 08.00 uçağıyla Adana’ya uçacağız. Uçak saatlerinde rötar nedeniyle aksaklıklar olabilmekte, bu sebeple uçuş saatinde değişiklik olabilir. Adana’ya ayak basar basmaz rehberimizle bizi karşılamaya gelen Jolly Tur aracına binip muhteşem GAP turunu başlatacağız.

İlk işimiz bir dinlenme tesisinde serbest olarak kahvaltımızı yapıp enerji depolayacağız. (Kahvaltı tur ücretine dahil değildir.) Adana şehir merkezini şöyle bir gezdikten sonra Adana’nın en özel simgelerinden Taş Köprü‘yü göreceğiz. Roma döneminde yapılmış olan bu eşsiz köprü birkaç sene öncesine kadar trafiğe de açık durumdaydı. Yanii Adana’nın göbeğinde koskoca bir tarih yatmaktadır.

Adana Taş KöprüAdana’daki görkemli yapılardan biri de Seyhan Nehri’nin kıyısına inşa edilmiş Adana Sabancı Merkez Camii‘dir. Türkiye’nin ve Orta Doğu’nun en büyük camisi özelliğini taşıyan bu 6 minareli camiye bakmaya ve fotoğraflamaya doyamayacaksınız.

Adana’daki tarih gezimize bir kültür ve lezzet mozaiği şehir Antakya ile devam etmek için Jolly Tur aracımızla keyifli bir yolculuğa başlayacağız. Roma döneminde olimpiyatlar şehri olarak adlandırılan dillerin ve dillerin kardeşliğini ve hoşgörüyü yansıtan eşsiz şehir Antakya’yı panoramik olarak gezdikten sonra keyifli bir lezzet yolculuğuna başlayacağız.  Antakya’nın en özel lezzetlerini tadıp künefeyi yerinde yeme şansınız olacak. (Öğle yemeği tur ücretine dahil değildir.)

Öğle yemeğinin ardından Antakya’yı tarihiyle yaşamaya başlayacağız. İlk durağımızda dünyanın 2. büyük Mozaik Müzesi olan Hatay Müzesi olacak. Harbiye ve Antakya’da kazılar sonucunda Roma dönemine ait pek çok önemli mozaik eser bu müzede sergilenmektedir. Ardından dünyanın ilk mağara kilisesi olan St. Pierre Kilisesi’ni göreceğiz. Kilise tadilatta olduğundan rehberimizin verdiği bilgilerle sadece dışından gözlemleyebileceğiz.Adana Merkez Camii

Antakya gezimize yine ilklerle devam edeceğiz. Anadolu’da inşa edilmiş ilk cami olan Habib Neccar Cami‘ni ziyaret edeceğiz. Bu camiyi yaptıran kişinin adının Yasin suresinde geçmesi sebebiyle Müslümanlar, Hz. İsa döneminde dini yaymaya çalışan Yuhanna, Pavlus ve Petrus’un kabirlerinin bu camii de bulunması sebebiyle de Hıristiyanlar da bu camiye özel ilgi gösterir.

Gezimiz sırasında Antakya’nın dar sokaklarında dolaşıp evlerini inceleyeceğiz. Bu dar sokaklarda yer alan  Katolik ve Ortodoks Kiliselerini eğer ziyarete açıksa göreceğiz. Sonrasında içinde birçok bölüm ve sokak barındıran Uzun Çarşı‘yı gezeceğiz.

Son olarak da eski zamanlarda Antakya’nın zenginlerinin yazlık evlerinin bulunduğu ve çağlayanlarından su kanallarıyla şehre su getirilen Defne (Harbiye)’yi gezeceğiz. Buradan konaklamak üzere Harbiye’deki otelimize yerleşeceğiz. Akşam yemeğimizi otelimizde alacağız. (Akşam yemeği tur ücretine dahil değildir.)

2. GÜN (Adıyaman/Nemrut Dağı)

GAP turumuza sabah Harbiye’deki otelimizde kahvaltımızı yaptıktan sonra kaldığımız yerden devam ediyoruz. (Kahvaltı tur ücretine dahildir.) Kahvaltının ardından Kırıkhan, Hassa, Islahıye, Pazarcık ve Gölbaşı üzerinden Adıyaman‘a ulaşacağız. Şehir merkezindeki otelimize yerleşip küçük bir dinlenmenin ardından Jolly Tur aracına binip Nemrut Dağı maceramıza başlayacağız. Çılgın kral Antiokhos’un anıt mezarına ulaşmadan evvel yol boyunca ommagene kraliyet ailesinin kadınlarının anıtmezarı olan Karakuş Tümülüsü, Roma askeri mimarisinin dünyadaki en iyi köprü örneklerinden olan Cendere Köprüsü ve Komagene krallarının yazlık başkenti olan Arsemia kalıntılarını görerek 2150 mt. yükseklikteki Nemrut Dağı’na ulaşacağız. Heykellerin gün batımındaki kızıllığını görmek inanın paha biçilmez güzellikte.

Nemrut Dağı

Bu eşsiz manzara hafızamızda akşam otelimize döneceğiz. Akşam yemeğimizi otelimizde yiyeceğiz. (Akşam yemeği tur fiyatına dahildir.)

3. GÜN (Hasankeyf-Midyat-Mardin)

Sabah otelde kahvaltımızı yapıp (kahvaltı tur ücretine dahildir.) Türkiye’nin en büyük sulama projesi olan GAP’ın en büyük barajı Atatürk Barajı‘nı göreceğiz. Barajı gezdikten sonra Hasankeyf’e doğru yola çıkacağız. Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Hasankeyf’te Sultan Süleyman ve El Rızk Camiilerini gezeceğiz. Ardından İmam Abdullah Zaviyesi ve Zeynel Bey Kümbeti göreceğimiz yerler arasındadır. Sular altında kalmadan bu şehri muhakkak herkes görmeli.

Hasankeyf

Hasankeyf’i gezdikten sonra Süryani cemaatinin en önemli bölgesi Midyat‘a doğru yola çıkacağız. Öncelikle pek çok diziye ev sahipliği yapmış Midyat Konuk Evi‘ni gezeceğiz. Sonrasında Süryani ustalarının eşsiz işçiliğini sergilediği telkari ürünlerini görmek ve satın almak için çarşıda serbest zamanınız olacak. Alışverişin ardından da Mardin şehir merkezine doğru yola çıkacağız. Burada Deyrülzafaran Manastırı’nı ziyaret edip otelimize yerleşeceğiz.

(Gün içindeki öğle ve akşam yemekleri tur ücretine dahil değildir.)

4. GÜN (Mardin-Şanlıurfa/Harran)

Sabah kahvaltımızı Mardin’deki otelimizde yapacağız. (Kahvaltı tur ücretine dahildir.) Sonrasında GAP turumuza büyülü şehrin dar sokaklarında dolaşmaya başlayacağız. Yürüyüş sırasında Ulu Cami Mahallesi, Abbaralar, Şehidiye Cami, PTT Evi‘ni göreceğiz. Bu yerleri gezerken kendinizi bambaşka bir dünyada hissedeceksiniz. Ardından sonraki durağımız Artuklu mimarisini en güzel yansıtan Kasımiye Medresesi olacak. Burada Mezopotamya Ovası’nın uçsuz bucaksızlığıyla büyüleneceksiniz.

Buradan Şanlıurfa‘ya doğru yola çıkıp GAP turumuzun en ilgi çekici yanına, dünyanın en eski tapınağı olan Göbeklitepe‘yi ziyaret edeceğiz. Rehberimizin güzel anlatımıyla Göbeklitepe’nin tarihini ve mucizelerini öğrendikten sonra Jolly Tur aracına binip Harran’a doğru yola çıkacağız.

Göbeklitepe

Yolların kesiştiği yer anlamına gelen Harran’da ilk İslam üniversitesinin bulunduğu alanı görüp konik Harran evlerini ziyaret edeceğiz. Harran gezimiz sonrası otelimize yerleşip akşam yemeği için hazırlanacağız. Dilerseniz geleneksel Sıra Gecesine katılabilirsiniz. (Bu gece tur ücretine dahil değildir.)

Harran Evleri

5. GÜN (Şanlıurfa/Halfeti)

Sabah otelimizde güzel bir kahvaltı yapacağız. (Kahvaltı tur ücretine dahildir.) Kahvaltı sonrasında Şanlıurfa‘nın tarihi güzelliklerini gezmeye başlayacağız. Efsanevi Balıklı Göl‘ü görüp balıkları ellerimizle besledikten sonra Halil-ür Rahman ve Rızvaniye Camileri ile Hz. İbrahim Makamını ziyaret edeceğiz.

Halfeti

Bedesten ve Gümrükhan‘da kısa bir mola verip geleneksel kahvelerimizi yudumladıktan sonra Kelaynaklarıyla ünlü Birecik’e doğru yola çıkacağız. Birecik’de Kelaynak Koruma Çiftliği’ni gezip rehberimizden gerekli bilgileri de aldıktan sonra Siyah Gül denince akıllara gelen Fırat Nehri suları altında kalan Halfeti‘yi gezeceğiz. Teknemize binip Halfeti üzerinde rehberimizin güzel anlatımıyla keyifli bir gezi yapacağız.

Bu keyifli gezi sonrasında Halfeti’deki otelimize yerleşeceğiz. Akşam yemeğimizi Halfeti merkezinde yiyeceğiz. (Akşam yemeği tur ücretine dahil değildir.)

6. GÜN (Gaziantep) 

Otelde tur ücretine dahil olarak kahvaltımızı yaptıktan sonra Jolly Tur aracına binip Nizip üzerinden Gaziantep‘e doğru yola çıkacağız. Gaziantep gezimize dünyanın en büyük mozaik müzesi unvanını taşıyan Zeugma Mozaik Müzesi‘ni gezeceğiz. Müze gezimiz sonrasında Gaziantep’in leziz yemekleriyle öğle yemeğimizi yiyeceğiz. Öğle yemeği tur ücretine dahil değildir.

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı

Antep’in Eski Şehir bölgesini gezmeye başlayacağız. Gezimiz sırasında Gaziantep Kalesi‘ni, Göğüş Ailesi’nin eski evi olan Mutfak Kültürü Müzesi’ni, pek çok tarihi han, cami ve çarşıyı görerek Bakırcılar Çarşısı’na kadar geleceğiz. Burada alışveriş için epey serbest zamanımız olacak. Dilediğiniz gibi alışveriş yapabileceksiniz.

Alışverişimizin ardından Adana Havalimanına doğru yola çıkacağız.  Check-in işlemlerimizi yaparak 23.00’da uçağımıza bineceğiz. GAP turumuzu da bu şekilde tamamlamış olacağız.

GAP Turları için tıklayınız… 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir