Türklüğün Kalbine Yolculuk Boyunca Yaşadığım İlginç Anlar

Jolly Tur sponsorluğunda ya da hayal ortaklığında “Türklüğün Kalbine Yolculuk” temalı yolculukta Rusya’nın Tataristan bölgesinin başkenti Kazan’dan Baykal’ın yalnız kızı Irkutsk’a, dünyanın en soğuk başkenti Ulan Batur’dan Gobi Çölü‘nün bakir coğrafyasına, Altayların muhteşem doğasından sıcak göl Issyk Kul’a, işte müthiş yolculukta ilginç anlar

Beyaz Gecelere Denk Gelmek

Türklüğün Kalbine Yolculuk gezimde Rusya’nın ya da kuzey ülkelerinin birçoğunda yaşanan ve romanlara bile konu olan beyaz gecelere turist akınının olduğu St.Petersburg’da değil de Rusya’nın ücra bir köşesindeki Nabarezniye Chelny’de denk geldim.

Siz Hiç Böyle Tren Yolculuğu Yaşadınız mı?

Türklüğün Kalbine YolculukYaklaşık 100 yıldır herkesin zihninde yer edinen destansı bir yolculuk Trans Sibirya’yı Ural Dağları’ndan Sibirya’nın geniş düzlüklerine, uçsuz bucaksız Orta Asya step ve bozkırlarından doğa harikası Baykal Gölüne kadar her saniyesiyle deneyimledim.

Tele2Russia Davet Etti

Yolculuğumu takip eden mobil firması Tele2Russia, Irkutsk’ta düzenlediği etkinliğe davet etti. Şarkılar, türküler yemekler modunda hoş bir akşam geçirdim. Etkinliğin adı “Privet Russia” idi yani “Merhaba Rusya” acaba benim için miydi? Yok artık :)

Rusya’nın Havana’sı Irkutsk

Türklüğün Kalbine YolculukBu fotoğraf Küba’dan değil, Rusya’nın başkente en uzak şehirlerinden Irkutsk’tan. Ey fotoğrafçı arkadaşlar pek bi fotoğraf çekilesi bu bölgeye uçak biletinizi alın ve gidin. Benden söylemesi…

Moğolistan’ı Bu Atların Sırtında Geçmek İstedim Ama Olmadı.

Türklüğün Kalbine YolculukBüyük Moğol İmparatoru Cengiz Han‘ın ülkesi, steplerin efendileri, denize kıyısı olmayan, göz alabildiğine ovalardan, çayırlardan oluşan bu ülkede at sırtında binlerce kilometre kat ettiler, ben de baştan başa bu ülkeyi geçmek istedim ama maalesef olmadı.

1700 km. ve Küçücük Araç İçinde Geçtim.

Rus yapımı eski bir minibüs, çukurlarla dolu uçsuz bucaksız Moğol stepleri ve Gobi Çölü, işte hayallerimin gerçekleştiği an.  İklimi, doğası, insanları hiçbir yere benzemeyen Moğolistan’ın uçsuz bucaksız bozkırlarında yaşam 1000 yıl öncekinden farksız, dingin, olağanüstü güzellikte. Her kilometrekaresini görmek istediğim bu ülkeyi baştan başa böyle bir araçla geçmek benim için inanılmaz bir deneyim oldu.

Çok Güzel Altayca Konuşuyormuşum :)

Türklüğün Kalbine YolculukKazakistan bozkırları, Moğolistan’ın yarı çorak toprakları ve Sibirya dağ ormanlarının kavuştuğu bölgelerde yaşayan Altayları görmek için Altay Cumhuriyet’ine geçtim. Ağırlığı Şaman olan bu halkın şehirden uzakta ilginç yaşayışlarını görmek çok ilginç bir deneyim oldu. Aslında kendilerine biz Türküz demiyorlar biz Altaylıyız diyorlar, fakat Türkçe konuşmaya başlayınca bana “aaa ne güzel Altayca konuşuyorsun” dediler. Siz aslında Türksünüz diyemedim. Güzel bir anı olarak hafızalara kazındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir