Türkiye’nin Tarihi Çarşıları: Keşif Dolu Hafta Sonu Tur Önerisi

Türkiye’nin tarihi çarşıları rotasını yaptım ve bildiğim yerleri bir turist edasıyla gezdim bu sefer. Öyle bereketli topraklar üzerinde yaşıyoruz ki, nereye dönsek bir tarih, koca bir geçmiş, her biri birbirinden değerli yaşanmışlıklar. 600 yılı aşkın süre 3 kıt’ada hüküm süren Osmanlı İmparatorluğunun günümüze kadar uzanan eşsiz mimarisiyle donatılmış, kadim mekânlar. Birçok farklı medeniyetin izini süren, asırlardır farklı kültür ve hayatların yansımalarını taşıyan tarihi çarşılarımız bugünkü durağımız. Ben sizler için gezip gördüklerimi derledim. İlginizi çekiyorsa turumuza katıl ve tarihi çarşıları siz de bizimle birlikte keşfedin.

Türkiye’nin Tarihi Çarşıları

Belki şimdi yazacağım Türkiye’nin tarihi çarşıları daha önce gördüğünüz yerlerdi ya da belki de henüz gitmediniz buralara… Ama her iki seçenekte de tekrar tekrar gidilesi yerlerin başında yer alıyorlar bana göre. Bu yüzde aklınızda hafta sonu gezisi yapmak varsa, kültür turu yapın ve bu çarşıları mutlaka not alın.

Kapalıçarşı – İstanbul

Türkiye’nin tarihi çarşıları

Türkiye’nin tarihi çarşıları dendi mi akla ilk gelen yerdir Kapalıçarşı. İstanbul Beyazıt’ta 1460’lı yıllarda dönemin padişahı Fatih Sultan Mehmet zamanında Ayasofya’ya gelir getirmesi amacıyla Bedesten ve Cevahir kurdurunca, bugünkü Kapalıçarşı, bu mimarilerin etrafında gelişimini sürdürür. Kapalı Çarşı kurulduğu yıllarda gücün simgesi bir imparatorluğun en değerli hazinelerinin saklandığı, aynı zamanda ticaretin de harmanlandığı bir yer olarak faaliyet gösterse de günümüzde yılda 90 milyon turistin ziyaret ettiği, içerisinde kuyumcuların, el dokuma halıcıların, 4400 dükkânın, 6 sokağın, 2195 atölyenin olduğu dev bir ticaret merkezi olarak karşımızda. İçeriye adım atar atmaz, geçmiş ile günümüzün iç içe geçtiği mistik bir hava içerisinde alışverişini yapabilir ve tarihin renkli sayfalarında ruhunuzu gezdirebilirsiniz.

Bakırcılar Çarşısı – Gaziantep

Türkiye’nin tarihi çarşılarıGaziantep, birçok medeniyetin gelip de elini öptüğü şehir. Kendi kimliğini hiçbir zaman asimile etmeyen, hep koruyan ve her kültürden insanı etkilemeyi başaran Gaziantep’i ve bağrında gururla taşıdığı Bakırcılar Çarşısını anlatmasam olmaz. Tarihi çarşılar denildiğinde aklıma ilk gelenlerden biri olan Bakırcılar Çarşısı, 16. yüzyıldan günümüze gelen nadir mimarilerdendir. Her ne kadar eski popülerliğini koruyamasa da el işi sanata ve sanatkâra değer verenlerin şöyle bir uğramadan geçemeyeceği bir yerdir. İçerisinde bakırdan el işlemesi yüzlerce çeşit ürün ve hediyelik eşya bulabilirsiniz.

Mısır Çarşısı – İstanbul

Türkiye’nin tarihi çarşılarıMısır Çarşısı, Eminönü’nün en gözde mekanıdır. Belki de adını bile hiç duymadığın onlarca baharatla ilk burada tanışacaksınız. Belki de o meşhur kalabalığı sizi de içinde kaybettirecek. Gözünüz hediyelik eşyalara, seramik ve tekstil ürünlere dalarken, burnunuza aynı anda yüzlerce farklı baharat kokusu çalınırsa şaşırmayın.

Safranbolu Çarşısı – Karabük

Türkiye’nin tarihi çarşılarıEvet değil. Safranbolu Çarşısı, aynı evleri gibi kendine has mimarisi ve görselliği ile aklınızı başınızdan almaya aday. Tıpkı Eskişehir Odunpazarı Evleri bölgesinin o tarihi sokaklarında gezercesine kendinizi Safranbolu’nun eski ve hüzünlü sokaklarına bırakabilirsiniz. Safranbolu Çarşısı, içerisinde el emeği yöresel hediyelik eşyaları, lokantaları, eski kahvehaneleri ve deriden ayakkabı üreten tek yemenicisi ile sizi bekliyor.

Ulu Çarşı – Bursa

Türkiye’nin tarihi çarşılarıBir Bursalı olarak memleketime uğramasam ayıp ederdim. İşte karşınızda Osmanlı’nın önemli başkentlerinden biri Bursa ve Ulu Çarşı. Bursa denildiğinde akla ipek böceği ve havlu gelir. Binbir çeşit havluların, çeyizlik eşyaların, hac malzemelerinin ve saatçilerin buluşma noktası olan Ulu Çarşı, diğer tarihi çarşılar gibi mimarisi ile de göz dolduruyor.

Jolly ile hafta sonu turlarına katıl ve Türkiye’yi keşfet!

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Terapi yöntemi gezmek, okumak, araştırmak ve öğrenmek olan, insana ve doğaya aşık, daha gezeceği uzuuun yolu olan bir kadın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir