Türkiye’nin Tarihi Çarşıları: Keşif Dolu Hafta Sonu Tur Önerisi

Türkiye’nin tarihi çarşıları rotasını yaptım ve bildiğim yerleri bir turist edasıyla gezdim bu sefer. Öyle bereketli topraklar üzerinde yaşıyoruz ki, nereye dönsek bir tarih, koca bir geçmiş, her biri birbirinden değerli yaşanmışlıklar. 600 yılı aşkın süre 3 kıt’ada hüküm süren Osmanlı İmparatorluğunun günümüze kadar uzanan eşsiz mimarisiyle donatılmış, kadim mekânlar. Birçok farklı medeniyetin izini süren, asırlardır farklı kültür ve hayatların yansımalarını taşıyan tarihi çarşılarımız bugünkü durağımız. Ben sizler için gezip gördüklerimi derledim. İlginizi çekiyorsa turumuza katıl ve tarihi çarşıları siz de bizimle birlikte keşfedin.

Türkiye’nin Tarihi Çarşıları

Belki şimdi yazacağım Türkiye’nin tarihi çarşıları daha önce gördüğünüz yerlerdi ya da belki de henüz gitmediniz buralara… Ama her iki seçenekte de tekrar tekrar gidilesi yerlerin başında yer alıyorlar bana göre. Bu yüzde aklınızda hafta sonu gezisi yapmak varsa, kültür turu yapın ve bu çarşıları mutlaka not alın.

Kapalıçarşı – İstanbul

Türkiye’nin tarihi çarşıları

Türkiye’nin tarihi çarşıları dendi mi akla ilk gelen yerdir Kapalıçarşı. İstanbul Beyazıt’ta 1460’lı yıllarda dönemin padişahı Fatih Sultan Mehmet zamanında Ayasofya’ya gelir getirmesi amacıyla Bedesten ve Cevahir kurdurunca, bugünkü Kapalıçarşı, bu mimarilerin etrafında gelişimini sürdürür. Kapalı Çarşı kurulduğu yıllarda gücün simgesi bir imparatorluğun en değerli hazinelerinin saklandığı, aynı zamanda ticaretin de harmanlandığı bir yer olarak faaliyet gösterse de günümüzde yılda 90 milyon turistin ziyaret ettiği, içerisinde kuyumcuların, el dokuma halıcıların, 4400 dükkânın, 6 sokağın, 2195 atölyenin olduğu dev bir ticaret merkezi olarak karşımızda. İçeriye adım atar atmaz, geçmiş ile günümüzün iç içe geçtiği mistik bir hava içerisinde alışverişini yapabilir ve tarihin renkli sayfalarında ruhunuzu gezdirebilirsiniz.

Bakırcılar Çarşısı – Gaziantep

Türkiye’nin tarihi çarşılarıGaziantep, birçok medeniyetin gelip de elini öptüğü şehir. Kendi kimliğini hiçbir zaman asimile etmeyen, hep koruyan ve her kültürden insanı etkilemeyi başaran Gaziantep’i ve bağrında gururla taşıdığı Bakırcılar Çarşısını anlatmasam olmaz. Tarihi çarşılar denildiğinde aklıma ilk gelenlerden biri olan Bakırcılar Çarşısı, 16. yüzyıldan günümüze gelen nadir mimarilerdendir. Her ne kadar eski popülerliğini koruyamasa da el işi sanata ve sanatkâra değer verenlerin şöyle bir uğramadan geçemeyeceği bir yerdir. İçerisinde bakırdan el işlemesi yüzlerce çeşit ürün ve hediyelik eşya bulabilirsiniz.

Mısır Çarşısı – İstanbul

Türkiye’nin tarihi çarşılarıMısır Çarşısı, Eminönü’nün en gözde mekanıdır. Belki de adını bile hiç duymadığın onlarca baharatla ilk burada tanışacaksınız. Belki de o meşhur kalabalığı sizi de içinde kaybettirecek. Gözünüz hediyelik eşyalara, seramik ve tekstil ürünlere dalarken, burnunuza aynı anda yüzlerce farklı baharat kokusu çalınırsa şaşırmayın.

Safranbolu Çarşısı – Karabük

Türkiye’nin tarihi çarşılarıEvet değil. Safranbolu Çarşısı, aynı evleri gibi kendine has mimarisi ve görselliği ile aklınızı başınızdan almaya aday. Tıpkı Eskişehir Odunpazarı Evleri bölgesinin o tarihi sokaklarında gezercesine kendinizi Safranbolu’nun eski ve hüzünlü sokaklarına bırakabilirsiniz. Safranbolu Çarşısı, içerisinde el emeği yöresel hediyelik eşyaları, lokantaları, eski kahvehaneleri ve deriden ayakkabı üreten tek yemenicisi ile sizi bekliyor.

Ulu Çarşı – Bursa

Türkiye’nin tarihi çarşılarıBir Bursalı olarak memleketime uğramasam ayıp ederdim. İşte karşınızda Osmanlı’nın önemli başkentlerinden biri Bursa ve Ulu Çarşı. Bursa denildiğinde akla ipek böceği ve havlu gelir. Binbir çeşit havluların, çeyizlik eşyaların, hac malzemelerinin ve saatçilerin buluşma noktası olan Ulu Çarşı, diğer tarihi çarşılar gibi mimarisi ile de göz dolduruyor.

Jolly ile hafta sonu turlarına katıl ve Türkiye’yi keşfet!

blank

Terapi yöntemi gezmek, okumak, araştırmak ve öğrenmek olan, insana ve doğaya aşık, daha gezeceği uzuuun yolu olan bir kadın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir