Türkiye’deki Yerel Festivaller

Ne, Nerede, Nasıl, Ne Zaman?

Türkiye’yi daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Binlerce yıllık tarihin getirdiği çok köklü bir mirasın üzerine kurulan ve doğanın tüm cömertliği ile baştan aşağıya bezediği doğal hazinelere sahip bir ülke Türkiye… Mimari hazinelerinin zenginliği, tarihi yerleri, denizleri, kıyıları, plajları, göz alıcı manzaraları, yeraltı şehirleri, tarihi kalıntıları ile ülkemiz, turkuazın ve yeşilin binlerce tonunu, yılın her döneminde görebileceğimiz bir yer. Tüm bu eşsiz özelliklerinin yanı sıra bin yıllardır doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine farklı kültürleri ve medeniyetleri de bünyesinde barındırıyor. Bugün ülkemizin neresine giderseniz gidin sizi birbirinden değişik, rengarenk bir mozaik karşılıyor. Müzikleri, yerel lezzetler, kıyafetler, danslar sizi tarihin derinliklerinde bir yolculuğa çıkarıyor sanki. Tüm bu renklerin en güzel yansımalarını da Türkiye’nin dört bir yanındaki yerel etkinlikler ve festivallerde görmemiz mümkün. Özellikle yaz aylarıyla birlikte sayıları daha da artan bu etkinlikler, hemen her yerde düzenleniyor ve o yöreyle ilgili keyifli bir tat bırakıyor insanda. Şimdi gelin Haziran ve Temmuz aylarında yapılacak etkinliklerden birkaçına göz atalım:

Bursa Orhangazi Balkan Halk Dansları Festivali

10-12 Haziran 2016

Balkanlardan gelen dans topluluklarının da katıldığı, uluslararası niteliğe sahip festival, bu yıl Ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle geleneksel Osmanlı motifleriyle de renklenecek.

 Bursa Orhangazi Balkan Halk Dansları Festivali

Bursa Türkmen ve Yörük Festivali

10-12 Haziran 2016

Büyükorhan’a bağlı Görecik Yaylasında düzenlenen etkinlikler kapsamında kurulan panayırda yöresel lezzetleri bulabilir, halk oyunları dans ve müziklerini keyifle dinleyebilirsiniz.

 Bursa Türkmen ve Yörük Festivali

Çamlıhemşin Ayder GalerDüzü Kültür, Sanat ve Doğa Festivali

11-12 Haziran 2016

Çamlıhemşin Belediyesi ve Çamlıhemşin Kaymakamlığı tarafından organize edilen festivalde yörenin tüm güzelliklerini görmeniz mümkün. Bölgenin eşsiz doğası da sizleri büyüleyecek.

Kayseri Mimar Sinan’ı ve Evliyaları Anma Günü

15 Haziran 2016  

Yaklaşık 650 yıldan bu yana düzenlenmekte olan bu anlamlı günde dünyanın gelmiş geçmiş en büyük mimarlarından biri olan Mimar Sinan hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kayseri Mimar Sinan'ı ve Evliyaları Anma Günü

Tokat Zile Kiraz Festivali

17 Haziran 2016

Tokat’ın tadına doyulmaz kirazıyla tatlanan festivalde, yöreye ait tüm kültürel zenginlikleri tadabileceğiniz bir gün geçirebilirsiniz.

 Tokat Zile Kiraz Festivali

Adıyaman Uluslararası Kahta Kommagene Festivali

20-22 Haziran 2016

Nemrut Dağı ve çevresindeki kültürü tanıtma amacıyla düzenlenen festivalde yöresel müzik, dans ve yiyecekler sizi bekliyor.

 Adıyaman Uluslararası Kahta Kommagene Festivali

Balıkesir Şamlı Panayırı

25-26 Haziran 2016

Yaklaşık 100 yıldır düzenlenen “Geleneksel Şamlı Panayırı” yöresel halk oyunları, konserler, sokak lezzetleri, iftar sofaları ile zenginleşiyor.

 Balıkesir Şamlı Panayırı

Kahramanmaraş Göksun Kafkas Kültür Festivali

Temmuz ayı boyunca

Kafkas yöresinden esintilerle zenginleşen festivalde özellikle Çerkes kültürüne ait birçok zenginliği görebilir ve tadabilirsiniz.

 Kahramanmaraş Göksun Kafkas Kültür Festivali

Konya 57. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri

05-10 Temmuz 2016

Akşehir, 05-10 Temmuz tarihleri arasında dünyanın pek çok ülkesinden bilim, sanat ve edebiyat insanlarına kucak açarak, farklı kültürel zenginlikleri mizahla buluşturuyor; gerek ülkemizde, gerekse yurt dışında geniş yankılar uyandırıyor.

 Konya 57. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri

Çankırı Hacı Murad-ı Veli’yi Anma, Kültür Ve Spor Etkinlikleri

05-10 Temmuz 2016

Anadolu’nun dört büyük evliyasından Horasan Ereni Hacı Murad-ı Veli’yi tanıtma ve anma sempozyumu ile başlayan etkinlikler, farklı kültürel ve sosyal programlarla devam ediyor.

Çankırı Hacı Murad-I Veli'yi Anma, Kültür Ve Spor Etkinlikleri

Bursa 15. Mudurnu İpekyolu Kültür Sanat Turizm Festivali

15-17 Temmuz 2016

Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan UNESCO Adayı Mudurnu’da gerçekleştirilen festivalde birçok farklı kültürel ve turistik etkinlik düzenleniyor.

 Bursa 15. Mudurnu İpekyolu Kültür Sanat Turizm Festivali

Sinop Erfelek Tatlıca Şelaleleri Doğa, Doğa Sporları ve Sanat Festivali

22-24 Temmuz

Erfelek Belediye Başkanlığı tarafından organize edilen festival boyunca hem yerli hem de yabancı turistlere bölgeyi tanıtma ve zenginliklerini sunma amaçlanmıştır.

 Sinop Erfelek Tatlıca Şelaleleri Doğa, Doğa Sporları ve Sanat Festivali

Aydın Didim Altınkum Yazarlar Festivali

28 Temmuz – 15 Ağustos 2016

Yurt içinden ve dışından çok sayıda yazarın katıldığı etkinlik boyunca hem edebiyata ve sanata hem de Didim’in eşsiz doğasına doyacaksınız.

blank

Terapi yöntemi gezmek, okumak, araştırmak ve öğrenmek olan, insana ve doğaya aşık, daha gezeceği uzuuun yolu olan bir kadın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir