Trekking ve fotosafari için güzel bir rota: Uçmakdere

Size hem manzarası şahane, hem doğası enfes, hem de yamaç paraşütü, trekking ve foto safari için ideal bir yer olan Uçmakdere seyahatimden bahsetmek istiyorum.

Uçmakdere

Tekirdağ’ın  Şarköy ilçesine bağlı, Ganos Dağı eteklerinde kurulmuş eski bir Rum köyü Uçmakdere. Yamaç paraşütü ile de adını sıkça duyduğumuz Uçmakdere, aynı zamanda çok güzel bir trekking rotası da. Tekirdağ’a 35 km, İstanbul’a ise 170 km. uzaklıkta olan Uçmakdere’ye Tekirdağ’dan  Kumbağ ve Barboros üzerinden belli bir mesafe boyunca  dik yamaçlardan S’ler çizerek gidiliyor. Başlangıçta ürküyorsunuz ancak sonra mavi deniz ve yeşil doğa manzarası içinde kıvrıla kıvrıla gitmenin keyfi ile yolun durumu geri planda kalıveriyor :)

Uçmakdere Köyünün Rumca  adı “Avdimio” anlamı ise “hoş yer.” Gerçekten de köy bugün bile gerek doğası gerekse insanları ile oldukça hoş. 1924 yılındaki mübadele ile köyde yaşayan Rumlar Yunanistan’a,  Selanik’teki Türkler de köylerini bırakıp Uçmakdere’ye göç etmişler. Nüfus ortalama 250-300 civarında. Köy geçmişten günümüze dek üzümleri ile nam salmış.  Hatta Rumların yaşadığı dönemlerde çavuş üzümünün Amerika’ya buradan gönderildiğine dair resmi kayıtların olduğu da söyleniyor.

UçmakdereTrakya’nın en yüksek noktalarından olan Ganos Dağları’nın tepesine doğru zorlu bir yürüyüş sonrasında dik yamaçlardan aşağıya zaman zaman da iplerle birbirimize destek olarak inmiştik. Trekking, boynumda fotoğraf makinası ile yorucu olsa da dağda karşılaştığımız çoban ve sürüsü, yeşil doğa, Marmara Adası manzarası ve yamaç paraşütü ile atlayanların görsel şovu ile unutamayacağım güzel bir gün olarak kaldı hafızamda.

Uçmakdere köy meydanına vardığımızda bildik köy kahvehaneleri karşıladı bizi. Eczane, bakkal vb. bir kaç küçük esnaf da var köyde. Köylüler çok samimi ve yardımseverler. Köyü dolaşmaya başladığınız andan itibaren farklı olduğunu hemen hissettiriyor. Boyalı yağ tenekelerine renk renk dikilmiş çiçeklerin dizildiği kapı ve pencere önlerini, evleri, sokakları o kadar güzelleştirmiş ki köyden çıkasımız gelmedi diyebilirim. Dokusu bozulmamış evler Rumlardan kalma, ahşap ve taş çok uyumlu, tek katlı veya iki katlılar .

Bir kaç tanesi yıkılmış bakımsızlıktan ama bunlar bile o kadar güzeller ki fotoğraf çekmeye doyamadım. Köyü dere yatağı ikiye bölmüş, yazın kuruyan dereden kışın tahta köprü ile geçiliyor. Ihlamur ağaçlarının kokusu baş döndürüyor. Köyün çıkışında yol kenarındaki asırlık kocaman çınar ağacı ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Yürüyüş sonrasında kahvehaneye dönerek ıhlamur ve taze çay içip sohbet ettik köyün amcaları ile, onlar alışıklar köylerinin ziyaretçilere…

Meydanın bir köşesinde tezgahlar kurulmuş; ev eriştesi , köy tarhanası, köy ekmeği, ıhlamur, adaçayı, sarı kantoron, üzüm pekmezi vb. organik köy ürünleri satılıyor. Uçmakdere balı ise son dönemde daha çok rağbet görmeye başlamış bile.

Köyün içinde konaklama imkanı bulunmamakla beraber kıyısında çadır kampı alanı ve küçük bir de pansiyon var. Ayrıca Uçmakdere ‘ye 20 km mesafedeki Mürefte ve Hoşköy ‘de motel ve pansiyonlar bulunmakta. Köy ve civarına motocros tutkunları , fotoğrafçılar, yamaç paraşütü yapmak isteyenler gelmekte. Ağustos / Ekim arasında Şarköy’den Uçmakdere’ye kadarki kıyı bölgesinde bağ bozumu yapılmakta, sonbaharda günübirlik ya da bir gece konaklama ile tüm sahili güzel bir rota ile gezebilirsiniz. Yine sonbaharda yapılan kışa hazırlık çalışmaları ( salça-tarhana-erişte yapımı, sebze -tütün kurutma işlemleri vb. ) fotoğrafçıları köye çekiyor.

Uçmakdere – Şarköy sahil şeridi boyunca ahşap balıkçı barınakları ile balık tutma iskeleleri görülmeye değer, hatta merakınız ve sabrınız varsa oltanızla balık da tutabilirsiniz.

Jolly ile kültür turlarına katılmak için tıklayın.

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

1990 lı yılların başları idi; Atlas Dergisi'nin sarı sayfalarında keşfettiğim Adrasan'a sırt çantam ve fotoğraf makinamla ilk defa programsız bir keşif gezisi yapmıştım... O gün bugündür farklı coğrafyalar, ritüeller, kültürler benim rotalarıma yön verdi... Kilometrelerce uzak diyarlarda çekilmiş ve aklımı çelen bir fotoğrafın içine girmek beni inanılmaz heyecanlandırıyor. Yazı, deneyim, fotoğraf ve videolarımı www.benimlegez.com isimli bloğumda paylaşarak gitmek isteyenlere hadi siz de gidin, cesur olun / ya da gidemeyenlere ise benimle gitmiş gibi hissedebilmelerini amaçlıyorum. Gezmek, görmek, deneyimlemek ve fotoğrafla belgelemek beni yaşama bağlayan bir yaşam ünitesi gibi.... Gezen insan, öğrenen insandır... Gezen insan, dünyayı ve insanları seven insandır... Ozan da böyle demiyor mu " Dünyayı güzellik kurtaracak, sevmekle başlayacak herşey"...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir