Transilvanya Turu’nda Görülmesi Gereken 3 Şato

Orta Çağ havasını koruyan, ziyaretçilerini adeta masallar diyarına taşıyan Transilvanya şatoları hem ilham oldukları hikayelerle hem de göz alıcı mimarileri ile destansı hikayelere ev sahipliği yapıyor. Romanya’nın gözde keşif rotası Transilvanya, Dracula’nın izinde keşif severleri heyecan verici bir yolculuğa çıkartıyor.

Transilvanya Şatoları

Romanya gezilecek yerler arasında en ilgi çekici rotaların başında şatolar geliyor. Evet. Yanlış duymadınız… Şatolar Romanya’nın bir cazibe merkezi halini almasını sağlarken turizmi de canlandırıyor. Eğer Romanya gezisi ya da Transilvanya turu yapacaksanız bu şatoları mutlaka görmelisiniz.

Görkemli Bir Başyapıt: Peleş Sarayı

Yeşillikler ve büyüleyici doğa manzaraları arasından giriş yapılan Peleş Sarayı Transilvanya şatoları arasından en ihtişamlı olanlarından biri. Saray ismini hemen önünde yer alan Peleş çayından alıyor. Devasa yapıtta yer alan 160 oda, 30 banyo ve koridorlar, farklı bölümlerde yer alan gizli geçitlerle birbirine bağlanıyor. Dikkat çekici ahşap oyma tavanları ve merdivenleri, neo-klasik çizgilerdeki antika mobilyaları ziyaretçilerini Orta Çağ’ın büyülü dünyasına çekiyor.

Transilvanya şatoları

Sarayı gezerken sık sık karşınıza çıkan zırhlar bir diğer önemli detay. Bu parçalar çeşitli ülkelerin savaş alanlarından ve ordularından alınmış 4000 parçalık devasa bir kalkan ve zırh koleksiyonu. İçeride gözden kaçırılması imkansız bir diğer detay da kristal aynalar. Özellikle balo salonunun her duvarında yer alan ayna süslemeleri sarayın devasa odalarına derinlik katarak daha büyüleyici bir atmosfer oluşturmak için yerleştirilmiş.

İhtişamlı mobilyaları, saray duvarları ve koridorları göz alıcı eserlerle donatılmış. Avrupa’nın en farklı seçkilerinden birini oluşturan 2000’den fazla tablo ve heykel koleksiyonu da yine saray içerisinde, döneme ve mimariye uygun olarak düzenlenmiş durumda. Görkemin ve zerafetin buluştuğu bu özel kalede Orta Çağ yaşamına tanıklık ederken farklı kültürlerin geçmiş izlerini bir arada görebileceksiniz.

Transilvanya şatoları

Büyülü Bir Yapı: Pelişör Şatosu

Kral Carol’un emri ile inşa edilen Pelişör Şatosu tahtın bir sonraki sahibi kral Ferdinand ve eşi Marie için yapılmış. 1900’lü yılların Art Nouveau stiline göre düzenlenen şato kendine has mimarisiyle büyüleyici detaylar barındırıyor. Şatonun iç dekorasyonu kraliyet ailesinin zengin ve görkemli yaşamını gözler önüne serecek şekilde. Ahşap ve altın varaklarla süslenen şatonun en özel odası, kraliçenin kendi tasarımı olmasıyla da tarihi bir değere sahip olan “Altın Oda”. Özel davetlerde kullanılan müzik salonunu ya da metrelerce uzunluktaki özel masası ile dikkatleri çeken yemek odasını gezerken kraliyet ailesinin günlük hayatının ihtişamına tanıklık edeceksiniz.

Transilvanya şatoları

Vampirlerin İzinde: Drakula Şatosu

Drakula’nın içinden nehir geçen bir vadinin en üst tepesinde, dağların arasında yaşadığı o mistik evi, romanında ve konu olduğu bir çok filmde karşımıza çıkar. İşte bu eve ilham kaynağı olan Bran Kalesi ziyaretçileri tarafından “Drakula Şatosu” olarak da biliniyor. İçeri girdiğinizde sizi karşılayan daracık geçitleri ve her adımınızda ses çıkaran ahşap merdivenleriyle kendinizi bir anda bir film setindeymiş gibi hissediyorsunuz. 14. ve 19. yüzyıl arasında ev halkına ait olan mobilyalar, silahlar ve zırhlar şatonun gizli yeraltı geçitleriyle bağlı 60 odasına yerleştirilmiş durumda. Kazıklı Voyvada’nın da sık sık ziyaret ettiği söylenen bu şatoyu gezerken kendinizi gizemli bir öykünün kahramanı olarak bulabilirsiniz.

Transilvanya şatoları

Transilvanya Nerede?

Transilvanya ya da Erdel; Romanya’nın batı ve orta bölgelerine o tarihlerde verilen isimdi. Romanya’nın orta ve batısını oluşturan Transilvanya bölgesi bugün görkemli şatoları ve ilgi çekici tarihi ile turist akınına uğruyor. Bu büyülü atmosferin yolculuğuna Transilvanya Turu ile çıkmaya ne dersiniz?

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir