Toprağın Şenliği: Bozcaada Bağbozumu Festivali

Şarabın başkenti Bozcaada, Bağbozumu Festivali ile konuklarını ağırlamaya hazırlanıyor. Rum evleri, renkli duvar resimleri, buz gibi soğuk suyu, özel şarapları ve ada atmosferi ile Bozcaada muhteşem bir konaklama yeri. Siz de Ege’nin şarap başkentini görmek, festivalde güzel birkaç gün geçirmek ve tam anlamıyla huzura ulaşmak istiyorsanız buraya yolunuzu düşürmelisiniz.

Üzüm Bağlarından Dionysos’a Selam

Bağbozumu Festivali’nde leziz şaraplarıyla bilinen üzüm bağlarını ziyaret edebilirsiniz. Bağlara ulaşmak içinse dilerseniz işçilerle beraber pek sık yaşamayacağınız bir traktör seyahati gerçekleştirebilirsiniz. Geleneksel ulaşım yöntemleriyle tören alanına ulaşmadan önce beraber hasat yaparak, üzüm toplayarak bölgenin kültürünü bizzat yaşayabilirsiniz.

Küfe ile getirilen üzümlerle fotoğraf albümünüze yeni anılar ekleyebilirsiniz. Akşamları ise Bozcaada Bağbozumu Festivali’nin ücretsiz etkinliklerine ve konserlerine katılabilirsiniz. Meyhaneler, şarap evleri ve yerel mağazalarla dolu olan ada merkezi de eğlenceli saatler vadediyor. İster tadım yapın ister müziğe kendinizi bırakın, festivalin tadını dilediğinizce çıkarın!

Altın Rengi Kumlar ve Buz Gibi Sular Sizi Bekliyor

Adanın en bilinen plajı olan Ayazma altın rengi kumları, soğuk suyu ve turkuaz rengi deniziyle göz alıyor. Akşama kadar deniz, kum ve güneşin tadını çıkarabilir, teknelerle yapılan koy gezilerine katılabilirsiniz. Özellikle Akvaryum, Beylik, Ayana gibi doğa harikası koylar göz kamaştırıyor.

Ayazma’ya göre daha sakin olan Akvaryum koyunda farklı balık ve deniz canlıları görebilirsiniz. Su altı meraklılarındansanız bu koyu unutamayacaksınız! Beylik Koyu’nda yer alan batık gemi ise heyecan dolu bir atmosfer katıyor tatile. Adanın en bilinen özelliklerinden olan sığ denizi, tekne ile açıldığınız alanlarda derin kayalıklar bulunduruyor. Dalış sevdalıları, kalamar ve balık avcıları işte bu kayalıkları mesken ediniyor. Her koyu tek tek gezmeli, Bozcaada’nın derinliklerini muhakkak görmelisiniz!

Rüzgar Gülleri ile Romantik Gün Batımı 

Adada günü bitirmenin en iyi yolu Polente‘de rüzgar güllerinin seyriyle mümkün! Enfes bir gün batımı manzarası vadeden Polente’de gün kızıla boyanırken denizden geçen gemiler, açılan şaraplar eşlik ediyor size. Gitar çalanlar, leziz atıştırmalıklarla gün batımına tat katanlar var etrafta. Şarkılara katılabilir, rüzgar güllerinin bulunduğu çamlık alandan gelen orman kokusunu içinize çekebilirsiniz.

Siz siz olun, Bozcaada’nın sakızlı kurabiyesini tatmadan dönmeyin, çiçeklerle bezeli sokaklarda bol bol fotoğraf çekin. Domates reçeli için şimdiden bavulunuzda yer ayırın, Ada kalamarının da tadına bakmadan sakın yola çıkmayın! Elbette adanın kekik ve üzüm kokan havasını da bir sonraki ziyaretinize kadar zihninize iyice kazıyın.

Adanın kendine has Karalahna, Vasilaki ve Çavuş gibi şaraplarını tadabileceğiniz, Ege atmosferini iliklerinize kadar hissedebileceğiniz Bozcaada Bağbozumu şenlikleri hatıralarınıza gülümseme ekleyecek. Zira şimdiden söyleyelim, Bozcaada’yı çok özleyeceksiniz…

Festivale Jolly Tur ile giderseniz eğlenceyi bir kat daha artışmış olursunuz, bizden söylemesi. Jolly Tur ile Bozcaada Bağbozumu Festivali için tıklayınız!

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Paylaşım
Önceki yazıyı okuyun:
Tatilopedi: Tatil Terimleri Sözlüğü 2

Diyelim ki gemi turuna çıkmaya karar verdiniz ya da her şey dahil bir otelde tatil yapmak istiyorsunuz. İncelemek için detaylara bakarken...

Kapat