”Tibet’te Yedi Yıl” Filmiyle Tibet’i Geziyorum

1997 yılında çekilen ve gerçek bir hikayeye dayanan “Tibet’te Yedi Yıl” filminin rehberliğinde Tibet’te bir gezintiye çıkmaya ne dersiniz?

Avusturyalı dağcı Heinrich Harrer‘in biyografisinden yola çıkarak ünlü Fransız yönetmen Jean-Jacques Annaud‘nun çektiği, “Tibet’te Yedi Yıl”, 1939 yılında Himalayalar’da bulunan Nanga Parbat zirvesine tırmanmaya çalışırken İngilizlere esir düşen ve kaçarak Tibet’e ulaşan Harrer ve arkadaşının hikayesini anlatıyor.

Film boyunca 14 yaşındaki yeni Dalai Lama ile dostluk kuran Harrer’ın egolarından birer birer sıyrılarak kendi içine yaptığı yolculuk o kadar güzel anlatılıyor ki filmi izledikten sonra Tibet’e gidip kaybettiğiniz kendinizi bulasınız geliyor.

Kısaca Tibet Tarihi

Ortalama 4900 m. yüksekliği ile dünyanın en yüksek bölgesi ve adeta çatısı sayılan Tibet’in başkenti; deniz seviyesinden 3650 m. yükseklikte bulunan Lhasa şehri… Bütün dağcıların tırmanmak isteyeceği Everest Dağı ise 8.748 m. ile Tibet-Nepal sınırında  bulunuyor ve bölgenin de en yüksek noktasını oluşturuyor.

1950’ye kadar Dalai Lama tarafından yönetilen Tibet, ne yazık ki bu tarihten beri Çin Halk Cumhuriyeti’nin işgali altında ve 1965’den beri de özerk bir bölge olarak kabul ediliyor. Bu nedenle Çin’e gittiğinizde öyle hop diye Tibet Özerk Bölgesi‘ne girilemiyor. Tekrar özel bir izin almak gerekiyor. Tibet’te her ne kadar kültürel soykırım yaptığı iddiaları hükumet tarafından yalanlasa da Brad Pitt‘in sadece Tibet ile ilgili bir filmde oynaması nedeniyle hala Çin’e girmesinin yasak olması, bölgede baskıcı bir rejimin sürdüğünü doğruluyor.

Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Ortalama sıcaklığın 21 derece olduğu nisan, mayıs ve haziran ayları seyahate en uygun aylar sayılıyor. Brat Pitt’in canlandırdığı dağcı Heinrich Herrer‘in Hindistan üzerinden ulaştığı, ancak sizin İstanbul üzerinden Pekin veya Nepal aktarmalı olarak gidebileceğiniz başkent Lhasa, görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

1904 yılına kadar Tibet halkı dışında kimsenin giremediği ve yılda 300 gün güneş alan şehirde MS 641 yılında inşaatına başlanan politik merkez  Potala Sarayı, Nirvana’ya giden yolun geçtiğine inanılan ve Tibet’in dini merkezi sayılan Jokhang Tapınağı, tapınağın etrafında bulunan ve alışveriş yapabileceğiniz Barkhor sokağı görmeniz gereken yerler arasında sayılabilir.

Bunun dışında Dalai Lama‘nın yazlık sarayının da içinde bulunduğu Norblingka Parkı ve Tibet Müzesi mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Ayrıca Lhasa-Katmandu arasında bulunan ve bir tanrıçadan dönüştüğüne inanılan  Yamdrok Gölünü mutlaka görmelisiniz.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Hem öğrenci hem gezgin... En büyük tutkusu gezdiği yerlerden küçük hatıralar alıp onlar için küçük hikayeler yazmaktır. Hedefi 30 yaşına kadar 100 şehir görebilmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir