Tibet Çınar, İnci ve Soner Sarıhan’dan MİNİK GEZGİN – YOLDA BÜYÜMEK

Esen Kitap’ın “Yoldan Çıkartan Kitaplar” isimli seyahat kitapları serisi bizleri sınırlarımızdan çıkmaya ve hayata farklı gözlerle bakmaya davet ediyor. Sabah sekiz akşam beş rutininden çıkmak, yollara düşmek, bir meyveyi dalından koparıp yemek, hiç tanımadığınız insanlara hayattaki en yakınınızmışçasına güvenmek, daha önce hiç görmediğiniz kişilere evinizin kapılarını açmak güzeldir. Yüklerinizden arınır, bambaşka bir insana dönüşürsünüz. Yola çıktığınızda artık önemli olan yoldur, yolun kendisidir; önünüze çıkan her şeyi hoşgörüyle, büyük bir mutlulukla kabul eder, iyi kötü her şeyi hayat denen büyük tecrübenin bir parçası olarak görürsünüz. Yoldan çıkmak, “asla”ları, “hayatta yapamam” ları kelime dağarcığınızdan çıkarmaktır. Yol bitmez, ancak gün geçtikçe seyahat eden kişi özüne daha çok yaklaşır, kendisi olur. Kendiniz olmaya, yoldan çıkmaya hazır mısınız?

TİBET ÇINAR, İNCİ VE SONER SARIHAN’DAN MİNİK GEZGİN  

                                  ” YOLDA BÜYÜMEK ”

Mimik Gezgin / Yolda Olmak

Minik Gezgin / Yolda Olmak

İnci ve Soner Sarıhan, bisikletin, doğanın büyüsüne kapılmış, çocuğunu farklı şekilde yetiştirmeye çalışan, doğada  kaliteli zaman geçirmenin önemine inanan, bisikletin bir ulaşım aracı olduğunun altını çizmek için yazan, çizen, üreten, elinden geldiği kadar çöp üretmeyen, kendi elektriğini güneşten elde etmenin projelerini çizen, masallara inanan, sıra dışı bir aile.

2005 yılında ev, iş ve alışveriş arasında geçen, ağırlığı altında ezildikleri sahte yaşamı terk edip bisikletleriyle yola düşen Sarıhan ailesi, bugüne kadar 24 ülkenin topraklarında bisiklet sürüp, on binlerce kilometre yol kat etti.

Minik Gezgin, Yolda Büyümek, Sarıhan ailesinin henüz 2 yaşında bile olmayan oğulları Tibet Çınar ile çıktıkları, harika bir serüven olan bisikletli seyahati konu alıyor.  Sarıhan ailesi 2011 yılında gerçekleştirdikleri bu turda Almanya, Fransa, İsviçre, Avusturya, Slovakya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti topraklarında bisiklet sürüyor. Yolculukları 54 gün sürüyor ve 3486 km yol kat ediyorlar.

Anne sütünden yeni kesilmiş, henüz emzik ve bez kullanan 22 aylık oğullarının ağzından anlattıkları bu maceralı yolculuğun satır aralarında fısıldanan ebeveynli sırları, anne babalar için bir kaldıraç noktası ve “Bizim bebeğimiz uyumuyor, yemiyor, yerinde durmuyor” diye yakınanlara cevap olacak.

“Bisiklet başka dünyalara seyahat etmek için bir pasaport bizim için. Dünyayı, insanları, yeryüzünü, bitkileri, hayvanları tanımak ve hissetmek, içine tıkıldığımız ev, iş, okul gibi kutuların, akıllı telefonlar, bilgisayarlar gibi dışına çıkamadığımız çerçevelerin etkisinden kurtulmak için en güzel, en keyifli, en masum, egosu ve egzozu olmayan bir mucize.” diyor Sarıhan ailesi.

Siz de onların bu macerasına kulak vermeye hazır mısınız?

25. ülke neresi olacak?

1 Yorum

  1. Harikasınız….Dünyanın hala yaşanası çok güzel bir yer olduğunu, zorlukların aslında bizleri güçlendirdiğini, imkansız diye bir şey olmadığını bizlere gösterdiniz. Aile birliğinden aldığınız güçle şevk verdiniz, ilham kaynağı oldunuz.Yolunuz açık olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir