Termalin Başkenti Afyon

Afyonkarahisar, coğrafi literatürde Ege sınırların da yer alsa da, bir yüzü İç Anadolu’ ya dönük olan şirin; soğuğunu termal kaplıcalarıyla kapatan bir şehir..

Afyon, tarihten günümüze değişik uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Bu uygarlıklar Afyon’a farklı desen ve mozaikler inşa etmiştir diyebiliriz. Öyle ki sırasıyla: Hitit, Frigya, Lidya, Persler Afyon topraklarında uzun yıllar hakimiyet kurdular. Büyük İskender ve Roma boyunduruğundan sonra Afyonkarahisar toprakları, Karahisar adını veren Karaşar Türkleri tarafından Selçuklu hakimiyetine geçirildi. Tarihi bilgileri bu denli yoğun olan topraklar, günümüzde Eskişehir, Konya, Kütahya illeriyle omuz omuza Anadolu’ da bulunmaktadır.

Afyon ilimize Eskişehir üzerinden seyahat etmek isteyen seyyahlarımız Arog filminin çekildiği tarihi anıtları görebilir diyor şehrimizi tanıtmaya başlıyoruz.

Nam-ı değer Afyon Kalesi, ünlü rock şarkıcısı Kıraç’ın dizelerinden yıllarca ‘Karahisar kalesi’ nidalarıyla aktarıldı. Belki de birçok kişi popüler kültürün aktarımıyla bu güzellikten haberdar oldu. Sizleri, kalenin tarihine hapsetmeden güzelliğini fotoğraf karesinde aktarıyorum.

Afyon Kalesi, şehre hakim bir nokta da ve nereye giderseniz gidin karşınıza çıkıyor. Yerden bilmem kaç metre yükseklikte dalgalanan Türk bayrağı ise gurur kaynağımız. Kaleye çıktığınızda yerel halkın söylediğine göre 5 ile 7 yıl arası Afyon’ da kalıcı oluyormuşsunuz. Çıkarken iki kere düşünün derim..

Afyon kalesini aktardığımız fotoğraf karesi Anıtpark diye tabir edilen bir noktadan çekildi. Başta aktardığım gibi bir yüzü İç Anadolu’ ya dönük olan Afyon’ da, yeşilliği yakalamak zor ancak bu park kale ile şehrin buluştuğu en güzel ve en yeşil nokta.

Anıtpark içerisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün bir anıtı bulunuyor. Şehirde miting ve siyasi organizasyonlar bu alanda yapılmaktaymış diyor ve yolun hemen karşısında ki Zafer Müzesi‘ne atlıyoruz.

Zafer Müzesi, klasik Osmanlı tarzını yansıyan işlemelerle şehrin göbeğinde ışıl ışıl parlıyor benim gibi tarih severlerle.. Başkomutanlık Meydan Muhaberesi’ nin planlandığı, taarruz emrinin verildiği yerdir Zafer Müzesi.. Mustafa Kemal, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak kurtuluş savaşı döneminde bu binada kalmış ve önemli kararlara imza atmışlardır. Bir nevi bu bina, Kurtuluş Savaşı’ nın karargahı niteliğindedir.

Binamız 1985 yılında gerekli işlemlerden geçirilerek müze haline getirilmiştir.

Anıtpark’ dan ayrıldıktan sonra şirin ilimizde yaya olarak gezmeye devam ediyoruz. Afyon’da hayat iki üç cadde arasına sıkışmış gibi duruyor. Afyon’un termal gücü Gazlıgöl’e gitmeden önce şehir içerisindeki tarihî mekanları sizinle paylaşmak istiyorum.

Afyonda iki büyük cami bulunuyor: Birincisi 1277 yılında yapılmış olan Ulu Camii‘dir. Hıdırlık tepesine yakın olan cami Selçuklu taş işçiliğinin en güzel örneklerindendir. İkinci camimiz ise 1472 yılında yapılan İmaret Camisi’dir.

Fatih Sultan Mehmet’in veziri Gedik Ahmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Tek minaresi ve tek şerefesi vardır.

İmaret Cami’nin biraz ilerisinde Arkeoloji Müzesi karşımıza çıkıyor. Attığımız her adım tarihten bir nükte konduruyor bizlere.

Afyon’u tepeden tırnağa süzen Hıdırlık Tepesi bulunduğumuz caddenin sonunda. Yaz aylarında mesire olarak gün boyu Afyonluların uğrak yeri olan tepe, oldukça güzel görünüyor.

Şehir merkezinde belirli aralıklarla birçok minare bulunuyor Afyon’da… Bazen öyle caddeler çıkıyor ki karşınıza kendinizi eski bir Osmanlı kasabasında hissediyorsunuz. Bu bir anlamda ilimizin, tarihi kokusunu yitirmediğini gösteriyor. Bu hissiyatı yaşayacağınıza eminim.

Tabi sarıları görmezden gelmeniz gerekiyor :) Afyon’ da son tarihi ziyaretimiz Anıtkaya Şehitliğine oluyor. Esasında tarihi mahiyetten çok manevi özelliği ağır basıyor şehitliğimizin.

1922 Muharebesinde 13. ve 20. Alay Şehitleri anısına yapılmıştır. Şehitlikte her yıl 28 Ağustos’ ta anma törenleri düzenlenir. 12 subay ve 6 erin yattığı şehitlik 1924 yılında yaptırılmış 1972 yılında yenilenmiştir.

Biraz hüzün kaplıyor yüreğimizi… Şehitlikte değişik hissiyatlar yaşıyor ve minnetle, derince yutkunuyoruz..

Afyonkarahisar’ dan Gazlıgöl’e doğru yol almadan önce Anıtpark civarında midenize hitap eden alışverişler yapabilirsiniz, Afyon’un kaymağı ve lokumu meşhur olmakla birlikte Cumhuriyet sucukları şiddetle tavsiye edilir.

Gazlıgöl yolu üzerinde Ahmet Necdet Sezer Kampüsü çıkıyor karşımıza. Kampüs oldukça güzele benziyor ve bir çay molası veriyoruz.

Ve huzurlarınızda termalin can damarı Gazlıgöl. Reklamını henüz yeni yeni yapabilen Gazlıgöl doğal kaynakları, konaklama imkânları ve şifa deposuyla misafirlerini bekliyor.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Gazlıgöl, sadece bir alan üzerine inşa edilmemiştir. Yani belde merkezinin dışarısıda değişik mekanlara ev sahipliği yapıyor. Attığınız her adımda her keseye uygun devremülk ilanları gözünüze takılıyor.

Gazlıgöl’ de geçireceğiniz bir gün, uzun yorgunlukların en pratik çözümü… Eğer kronikleşmiş rahatsızlıklarınız varsa bunların tedavi yöntemleri de uygulanıyor. Üstelik son teknoloji ürünleri ve sistemlerle cazip fiyatlara.

Afyon’da tarihi bir yolculuk yapıp bu yolculuğu Gazlıgöl’de taçlandırıyoruz. Bizi manevi açıdan doygunluğa ulaştıran bu yolculuğu sizlere de tavsiye ediyorum.

Bir başka yolculukta görüşmek ümidiyle…

Jolly Tur ile Afyon Termal Turlar için tıklayınız.

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Ucundan tutmak istedim edebiyati.. Bir parçasi olmak kağidin, kalemin.. Eskisehirliyim, Bursa da ikamet ederim.. Lisede girdi zehir ruhuma, o gün bugün gördüklerimi kalemle resmederim..

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir