Tatilopedi: Tatil Terimleri Sözlüğü 2

Diyelim ki gemi turuna çıkmaya karar verdiniz ya da her şey dahil bir otelde tatil yapmak istiyorsunuz. İncelemek için detaylara bakarken karşınıza bir sürü terim çıkıverdi. Neredeyse teknik bir kılavuz okuyor duygusuna kapıldıysanız, Tatilopedi’ye bir göz atarak aydınlığa çıkabilirsiniz!

Oda Seçimine İlişkin Az Bilinen Terimler

Connection oda bağlantılı oda anlamına gelir. Söz gelimi iki grupsunuz; aile ya da 2 çift gibi. 2 oda tutacaksınız, ama birbirinizi rahatlıkla ziyaret etmek istiyorsunuz. İşte o zaman bu seçenek size göre. Bu seçenekte 2 oda söz konusudur, odalar bitişiktir ve giriş kapıları dışında iki odayı bağlayan bir kapı daha bulunur.

Run of the house teriminin kısaltması olan ROH, teknik olarak işletme tarafından belirlenen yükseltme mümkün usul demek. Bu şu anlama gelir: Diyelim, indirimli bir oda aldınız. Oda numaranız ve yeri ise belirlenmemiş. Oda dağılımı idare tarafından yapılır, ancak odanız aldığınız sınıftan daha düşük bir sınıfta olmaz. Şansınız varsa daha üst sınıf bir oda da verilebilir.

ROS kabin ise gemi ya da müessese takdirine bağlı usul anlamına geliyor. Oda garantidir, nasıl bir odada kalınacağı uygunluk durumuna bağlıdır. Gemideki herhangi bir oda verilebilir. Şansına güvenenler için en uygun maliyetli seçim olabilir, ama en kötü yere de düşebilirsiniz. Boş bir oda olsun da gerisi önemli değil diyorsanız, tercih edebilirsiniz.

blank

Hep Kullanılan Ama Adı Bilinmeyen Terimler

Apart hotel ise genellikle apartman ya da villalardan oluşan bir site formundadır. Odalarda bir mutfak olabilir, böylece kalan konuklar kendileri yemek hazırlayabilirler. Aileler tarafından tercih edilen, eve benzer yapıda bir modeldir.

No show terimi rezervasyon kullanmama demektir. Rezervasyondan vazgeçtiğinizde hizmetten yararlanmasanız da, hizmet ücreti tahsil edilebilir. Bunun sebebi hazırlık yapılması, yerinizin başkasına satılmaması gibi durumlardır. Kimi zaman ise %50 gibi indirimli bir ücret tahsil edilir.

Confirm(ed) onaylanmış anlamına gelir. Konfirme etmek şeklinde de kullanılabilir. Yaptığınız talebe cevap geldiğinde ve rezervasyonunuz onaylandığında bu terimle karşılaşırsınız.

blank

Datasheet, veri föyü demek. İşte bu gerçekten teknik bir belge. Sözleşme gibidir, fiyat hariç aldığınız her şey listelenir. Saklamanızda fayda var zira herhangi bir eksiklik, yanlışlık olursa bu belgeyi gösterip itiraz edebilirsiniz.

Upgrade ise tatil terimleri bağlamında alınan hizmetin daha üst nitelikteki bir hizmetle değiştirilmesidir. Yükseltme işlemi fiyat farkıyla ya da ücretsiz olabilir.

Farklı Hizmetleri Tanımlayan Tatil Terimleri

Full animasyon, animasyon aktivitelerine katılmak için ayrı ücret ödenmeyeceği anlamına gelir.

Import içecekler ise ithal içecekler demektir. Kaldığınız yerdeki seçenekler arasında bulunuyorsa yabancı menşeli alkollü içeceklere ücret ödemezsiniz.

blank

VIP ikram, ücretsiz ikramların üst kalitede olduğunu belirtir. Buna 5 çayı, brunch dahil olabilir veya kişiye özel servis elemanı gibi özel hizmetler içerebilir.

Snack bar ise sandviç, meze ve atıştırmalık hafif yiyecekler servisi yapılan bar demektir. Öğün aralarında ayak üstü bir şey atıştırmak isteyenlerin içecek de bulabileceği bir hizmettir.

House keeping, oda bakım servisi demektir. Konaklama yapılan odanın bakımı, temizlenmesi, düzenlenmesi gibi servisleri kapsar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir