Tatilopedi: Tatil Terimleri Sözlüğü 1

Rutin hayatını kısa süreliğine de olsa bölerek tatile çıkmaya karar verdin ve kusursuz bir tatil için ulaşımdan konaklamaya, yemeklerden aktivitelere her şey sana uygun olsun istiyorsun. Senin için mükemmel olan tatil seçeneklerini bulmaya çalışırken bir yandan da kendine “Tam pansiyonu biliyorum da bunun bir de plus‘ı mı varmış?” ya da ‘her şey dahil’ var bir de ‘ultra her şey dahil’ de mi varmış?” gibi sorular sorabilirsin. Tüm bu sorularla zaman kaybetmemek için Tatilopedi’ye göz atabilir; böylece tatil terimlerinin hepsini kolayca ve kısa sürede öğrenebilirsin.

İlk Olarak Klasikleşmiş Tatil Terimleri

Sadece oda (room only); özellikle pansiyon, apart gibi ekonomik tesislerde en sık rastlanan konaklama türlerinin başında geliyor. İsminden de anlaşılabileceği gibi yalnızca kalacak yer hizmeti sunulan sadece odada isteğe bağlı yani a la carte menü şeklinde kahvaltı ve diğer öğünler de servis edilebiliyor.

Oda kahvaltı; butik otellerin ve şehir otellerinin neredeyse vazgeçilmezi haline gelen ve bu nedenle sıkça karşılaşılan bir konaklama türü. Odaya ek olarak açık büfe veya serpme gibi farklı türlerde kahvaltı hizmeti de fiyata dahil şekilde sunuluyor.

blank

Yarım pansiyon; genellikle konaklamaya kahvaltı ve akşam yemeği ya da kahvaltı ve öğle yemeği gibi en az 2 öğünün eklendiği konaklama biçimi.

Tam pansiyon ise kahvaltı ve öğle yemeğine ek olarak akşam yemeğini de içeriyor. Tam pansiyon plus‘ta da yemeğin yanında genellikle alkolsüz veya yerli alkollü içecekler ücretsiz olarak sunuluyor.

Her şey dahilde yabancı alkollü içecekler, motorlu su sporları vb detaylar haricinde konaklama tesisinde sunulan tüm imkanlardan ücretsiz yararlanılabiliyorken ultra her şey dahilde ise diğer kısıtlamalar da kaldırılıyor.

blank

Oda çeşitleri dendiğinde standart, suit ve king suit en çok karşılaşılanlar. Standart odalar çoğunlukla tek veya 2 kişilik standart büyüklükte yataklar içerirken suit ve king suit odalar birden fazla yatak odasına ve ekstra büyüklükteki queen tipi yataklara sahip olabiliyor.

Az Rastlanan Tatil Terimleri

Swim-up oda; direkt denize veya havuza açılan oda tipini ifade ediyor. Ultra lüks otellerde bu tip odaları bulabilirsiniz.

blank

Göl evi (lake house); genellikle villa tipi yapılardan oluşan, ülkemizde pek çok otelde yaygın olarak bulunabilen özel bir konaklama türü.

Turn down service; tam anlamıyla karşılamasa da Türkçe “geceye hazırlık servisi” olarak adlandırılabilecek nadir rastlanan bir otel hizmeti. Odanın özel olarak süslenmesi; odaya çikolata, meyve tabağı eklenmesi veya çocuklar için geceye özel hikaye kitaplarının konulması gibi hizmetler otelcilik literatüründe turn down service olarak geçiyor.

Tatil terimlerinin tümünü öğrendiğine göre artık kendine uygun olan seçenekleri eksiksiz şekilde bulabilir; böylece unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsin.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir