Hangimiz Yapmıyoruz Ki?: ‘Tatildeyken Ben’ Dedirten 12 Türk Tipi Davranış

Bayram tatiline nihayet çok az bir zaman kaldı. Aylar öncesinden planladığımız tatilimize çıkmak için geri sayımı başlattık. Yaza denk gelen bu bayram tatilinde, tatile çıkmadan önce ütünün fişini çekip çekmediğinizi sonra da aşağıda yer alan hareketleri yapıp yapmadığınızı kontrol edin deriz. Şayet bu hareketlerin tamamını yapıyorsanız, tebrikler; siz iflah olmaz bir Türk tipi tatil insanısınız.

1) Koşarak Yatağa Atlamak

Filmlerde görüp hep özendiğimiz o yatağa atlama hareketi var ya hani. Heh işte o hareket tam bir klasiktir. Eğer tatilde otele gidilmişse, adeta Survivor’da yatakta uyuma ödülü kazanılmışçasına 180 derecelik bir açıyla yatağa atlamadan bu bayram tatilini geçiremeyiz arkadaşlar.

2) Açık Büfeyi Bitirmek

Acilen buraya Cem Yılmaz’ın açık büfe esprisini ekleme butonu gelebilir mi lütfen! Hani yayla çorbasını içerken, revaniyi kesiyoruz ya. Kısırın üzerine profiterol, patlıcanın üzerine ekler koyduğumuz o açık büfe sevdamızı bu tatilde de gerçekleştireceğiz gibi duruyor. Madem Cem Yılmaz’la başladık onun formülü ile devam edelim; Amerikan salatası ile altlık yapıp, patatesle istinat duvarı örüyoruz ve tabak genişliğini artırıyoruz. Unutmadan; dolmalar alta, kısır en üste.

3) Güneş Kremi Sürdürmek

Eğer beyaz tenliyseniz yaz geldiğinde 50 faktörden aşağısı sizi kurtarmaz. Güneşe çıkmak istersiniz ama işin ucunda kızarıp haşlanmak var. Çıkmasanız tatil dönüşü ‘biraz güneşe çıksaydın da tatile gittiğin belli olsaydı!, e çıksanız da ‘ıstakoza dönmüşsün’ sözlerine maruz kalma ihtimaliniz oldukça yüksek. O zaman çare güneş kremi… Ama mutlaka yandakine sürdürmek şartıyla.

4) Güneşlenirken Uyuyakaldığını Beyan Etmek

Hepimiz yaz tatilinin ilk güneşinde, şezlonga uzanır ve orada uyuya kalırız. Tabii bir yukarıda bahsettiğimiz 50 faktörlük kremimizi sürmediysek de işte böyle parça parça yanarız. Peki bunu ‘nasıl yandım bakar mısın?’ diyerek gurur tablosu misali göstermemize kaç puan?

5) Boy Vermek

Boy vermek, Türk insanının mevsimsel ölçü birimidir. Denize birlikte girilen kişiye ‘dur bak şimdi boy veriyorum’ denilir ve burunlar tıkanarak harekete geçilir.

6) Havuza Paralimpik Koşucusu Gibi Atlamak

Merdivenlerden efendi efendi inmek yok. İlla 3 kilometre öteden koşup laps diye o havuza bombalama suretiyle atlanacak ve şezlongda yatanlar dahi ıslanacak. Ki, tatilin hakkını verelim.

7) Denize/Havuza Yeni Gireni Islatarak Suya Alıştırmak

İki saattir güneşin altında yatmış, vücut sıcaklığı olmuş 45 derece. Bir dur, izin ver kendine gelsin. Yok… Bir de yetmezmiş gibi üstüne ‘öyle yavaş yavaş girme birden dal’ diye akıl vermemiz…

8) Ya Da Hiç Zahmete Girmeyip İskeleden İtmek

Bazen de hiç kendimizi yormayız ve iskeleden denize girmek için düşünen arkadaşı arkadan ittiriveririz. Böyle daha temiz. Ne yoracağız kendimizi?

9) Suya Yeni Girecek Olana Girince Alışıyorsun Demek

Peki ya alışmazsa! Bunu garanti edebiliyor muyuz?

10) Kendini Kuma Gömdürmek

Yaz tatilinde genci yaşlısı, çoluğu çocuğu en büyük hobilerimiz arasında kendimizi kuma gömdürmek geliyor. Bu hareketi ayrıca yaz tatilinin ata sporu olan deve güreşi takip ediyor.

11) Ayak Selfiesi Çekmek

Önce Facebook’la başladık, sonra Instagram postu olarak devam ettik. Şimdi üzerine bir de story ekledik. Üzgünüz ama bu moda hiç geçmeyecek galiba.

12) Isınan Suyu Kafadan Aşağı Dökmek

Pet şişede aldığımız su ısındı mı? Hooop dökelim kafamızdan aşağı. Yazıktır, ziyan olmasın.

Bonus

13) Karpuzu Güneşin Altında Suda Bekletmektatil

Tatil boyunca bize eşlik eden karpuzların da güneşlenmeye hakları yok mu? Şaka bir yana, Türk tipi davranışlardan biri olan karpuzu soğusun diye güneşin altında ve suda bekletmek aslında doğru bir hareket. Zira güneşin altında bekletilen karpuzun kabuğundaki su buharlaşır ve buharlaşırken var olan ısısını da kaybederek soğumaya başlar. Eee, biz bir şey biliyoruz da yapıyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir