Gezginlere Öneriler: Tatilde Okumanız İçin 10 Kitap Önerisi

Tam da tatil zamanınız geldi ve biz de hemen tatil kitabı önerileri yapmak için klavye başına geçtik. Çantanızı hazırlamaya başladınız. Bir eksik var, ama o eksik ne bilemiyorsunuz. Ben size söyleyeyim: Eksiğiniz tabii ki plajda okumak için bir kitap. Plajda okumanız için birbirinden güzel 10 kitabı bir araya getirdim. İçinden sana en uygununu seç ve plaj çantana at!

1) OZ /Adam Fawer

Tatil kitabı

Önce Olasılıksız, ardından Empati kitabıyla adından sıkça söz ettiren Adam Fawer, OZ kitabıyla tüm dünyada ilk olarak Türkiye’de Türkçe yayınlandı. Kitapları 18 dile çevrilen yazar bir daha kitap yazmayı düşünmediğini söylüyordu. Fakat Türk okuyucularından gelen ısrar maillerine dayanamadı ve böyle bir roman ortaya çıkardı.

Romandan kısaca size bahsedeyim: Kitabı açar açmaz karşınıza bir teşekkür yazısı çıkıyor. “Türkiye halkı olmasaydı bu kitabı yazamazdım.” Ne olursa olsun insan epey duygulanıyor bu sözü okuyunca. Bildiğimiz Oz Büyücüsü hikayesini Fawer kendi gözünden anlatmış, fakat sonu epey ilginç bir ”kişiye” başlamış. Çok fazla bilgi verip de hevesinizi kaçırmak istemiyorum. Plajda okumak için eğlenceli bir kitap diyebilirim sadece.

2) Küçük Kara Balık / Samed Behrengi

Tatil kitabı

Küçük Kara Balık, İranlı yazar Samed Behrengi tarafından kaleme alınmış her yaştan insanın okuyabileceği tarzda güzel bir masal kitabıdır. Bu incecik masal kitabı çocuk kitabı gibi görünse de içinde kocaman dünyalar ve mesajlar barındırır. Türkiye’de de bir dönem yasaklı olan bu masum masal kitabı İran’da hala yasaklı kitaplar arasındadır. Neden mi? Çünkü Küçük Kara Balık’ın nezdinde yazar dünyadaki eşitlik, demokrasi, dogmaları sorgulayıp kişilere direnme gücü aşılamaya çalışır. Tatilde güzel bir masal okumak isterseniz bu kitap kaçmaz.

3) Senden Sonra Ben / Jojo Moyes

Tatil kitabı

Jojo Moyes’un Senden Önce Ben romanını okuduysanız bu kitabı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Senden Önce Ben kitabının sonu ile okuyucularını üzen Moyes, Senden Sonra Ben kitabında bir nevi ilk kitabın kötü bitişini telafi etmeye çalışıyor. Will‘den sonra Louisa‘nın yaşadıklarını bu kitapta konu alıyor. Louisa, Will’i kaybettikten sonra onun istediği hayatı yaşamaya çalışır, fakat bunu beceremez. Yine eski hayatına doğru bir düşüşe geçer. Yine imdadına sadece ve sadece yeni bir aşk yetişebilir.

İlk kitabı okuduysanız bu kitabı da tatilde okumanızı önerebilirim.

4) Sputnik Sevgilim / Sputnik Sevgilim

Tatil kitabı

Nobel ödüllü Japon yazar Haruki Murakami, 2016 yılına yepyeni kitabı Sputnik Sevgilim ile imzasını attı. Murakami bu kitapta, Japonya’dan Yunan Adalarına dek süregelen iki kadın ve bir erkeğin yalnızlık hikayesini bambaşka bir aşk hikayesine çeviriyor. Kitaptan şu alıntıyı okuduğunuzda zaten büyülenip ve kitabı tatil çantanız için satın alacaksınız:

“Ben âşık oldum. Şüphe yok. Buz soğuktur, gül kırmızı. Ve bu aşk beni sürükleyip bir yerlere götürmeye çalışıyor; öyle güçlü bir akıntı ki ondan kendimi korumam neredeyse olanaksız. Ama artık dönüş yok. Kendimi bu akıntıya bırakmak dışında bir şey yapamam. Yanıp kül olsam da, yok olup gitsem de.”

5) Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı / Nikola Tesla

Tatil kitabı

Tatilde uzun uzadıya şeyler okumam, kısa kısa şeyler okumayı seviyorum diyorsanız Nikola Tesla’nın aforizmalarının derlendiği ‘Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı’ kitabını önerebilirim. Kitaptan birkaç örnek de vereyim size:

  • Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi bütün dünyayı aydınlatmaya yeterdi.
  • Bütün canlılar evrenin çarkında iç içe geçmiş dişlilerdir.

6) Havva’nın Üç Kızı / Elif Şafak 

Tatil kitabı

Siz de Elif Şafak‘ın tüm kitaplarını okuduysanız ya da hiç okumadıysanız son kitabı Havva’nın Üç Kızı‘ndan başlayabilirsiniz. Şafak bu kitabında birbirinden çok farklı üç genç kızı konu alır. Şirin, Mona ve Peri… Peri’nin 80’li yıllardan günümüze dek gelen hayat hikayesini ülke sorunları, insanların hüzünleri ve arada kalmışlıklarıyla beraber ele alır. Üç genç kadının hikayeleriyle plajda vakit geçirmek isterseniz bu kitabı tercih edebilirsiniz.

7) Lontano / Jean-Christophe Grange

Tatil kitabı

Polisiye ve gerilim severlerin sevdiği yazarlardan Jean-Christophe Grange yepyeni romanıyla 2016’ya yine damgasını vurdu. Sıkı bir Grange hayranıysanız plajda denizin ve güneşin keyfini çıkarırken bir yandan da bu kitabın tadını çıkarabilirsiniz. Merak etmeyin kitapla ilgili çok fazla ipucu vermeyeceğim, kısacık bahsedeceğim: Kitapta acımasız bir katili baba-oğulun durdurma çabalarını göreceksiniz. Kalın bir kitap olmasına rağmen heyecanı sayesinde bu kitabı çabucak bitireceksiniz. Romanda bir yanda Fransa’nın en ünlü polisi bir yanda Afrika ve Afrika yerlilerinin akıl almaz ritüelleri. Polisiye seviyorsanız bu kitapla tatilinizi daha da zevkli hale getirebilirsiniz.

8) Kırmızı Saçlı Kadın / Orhan Pamuk

Tatil kitabı

Orhan Pamuk‘un son kitabını okumadıysanız, bu kitabı da tatil kitabı seçenekleriniz arasına alabilirsiniz. Kırmızı Saçlı Kadın‘da efsanelerdeki aşklar ile günümüzdeki aşkları harmanlayan Orhan Pamuk, baba-oğul ilişkisiyle beraber 31 yıl önceki İstanbul’a götürüyor sizi. Bambaşka bir aşk hikayesi okumak istiyorsanız tam da bu kitabı almalısınız.

9) Kavgam / Karl Ove Knausgaard

Tatil kitabı

Norveçli yazar Karl Ove Knausgaard‘ın 6 ciltlik romanının ilk cildiyle tatilinizde buluşabilirsiniz. Adeta olay yaratan bu 4000 sayfalık romanda yazar kendi hayatını hiçbir noktasına atlamadan anlatmıştır. Karlı çocukluğundan itibaren babasıyla yaşadığı çatışmaları, evliliğinin nerelerde kırıldığını sansürsüzce, açıkça anlatmıştır. Bu romanı sonunda babasının ailesi tarafından mahkemeye verilmiş, eşi ise boşanma davası açmıştır.

Bu roman oldukça ilginç bir hikaye içeriyor. Tatilinizde bu kitabı okuyarak ilginç zamanlar geçirebilirsiniz.

10) Bayan Peregrine’nin Tuhaf Çocukları / Ransom Riggs

Tatil kitabı

Keşfetme duygunuzu hiç kaybetmemeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir