Tatil Stilleri… Hangi Ülkede Nasıl Giyinmeli?

Stil sahibi şehirler…

Ben her şehrin kendi dinine, tarihine ve kültürüne sahip olduğu kadar, kendi kıyafet stiline de sahip olduğuna inananlardanım. Mesela, Hindistan’ın geleneksel kıyafetinin rengi sarı bence. Hintliler kıyafetleri daha çok dikdörtgen şeklinde kullanırlar. Sarı, bir tür kumaş ve genellikle kısa kollu, sırt dekolteli ve omuz üzerinden bağlanıp, aşağıya doğru sarkıtırlar. Bu tarz kadınlar tarafından giyilen geleneksel kıyafetler arasında daha çok. Bu tarz Sri Lanka, Nepal, Pakistan gibi ülkelerde yaygın olarak kullanılıyor.

Neoklasik sokakların modern binalarla kucaklaştığı İtalya’nın sanat, tasarım ve moda açısından ön plana çıkması şans mı? Birçok seyahat sever modanın kalbine alışveriş için buraya gelse de İtalya keşfedilmeye değer muhteşem gizli hazinelere sahip bir şehir. Her şehre hayat veren biri olduğu gibi, İtalya’da  da Milano‘ya hayat veren 1000 yılın dâhisi Leonardo da Vinci’nin buraya hiç mi katkısı yok? İtalyanlar şöyle derler; Roma’da anıtları Venedik’te romantizmi hatta tipik İtalyan geleneklerini paylaşmak için değil, sanatı stille birleştirip hızlı yaşamı tatmak için burayı soluyun.

Yazın giyinmek benim için ayrı  bir heyecan ve keyiftir. Nereye gidilecekse, ona göre giyinmenin yanındayım açıkçası. Siz de bunun için tatil stillerine dikkat etmelisiniz. Şehir dışında egzotik bir yere gidilecekse, bavulumuzu o şekilde hazırlamanın bize hem rahatlık hem de kolaylık sağlayacağını düşünürüm. Bir hafta kalma planımız varsa, sadece ihtiyacımız olanları bunun yanında, kıyafetlerimizi kombin yaparak hazırlarsak tatilimizde bize hem zaman kazandırır hem de giymeyeceklerimiz de yanımızda yük olmaktan çıkar. Bende farklı ülkeler için stil önerileri hazırladım. Bu şekilde tatilimize çıkmadan çok pratik bir şekilde hazırlanabilirsiniz.

                                                   

Barselona, İspanya 

BARCELONA

Akdeniz’in en işlek limanlarından biri olan Barcelona, Katalonya bölgesinin başkenti olmanın ötesinde özelliklere sahip. Kültür, sanat alanlarında yalnızca Madrid ile değil Avrupa’nın en büyük şehirleriyle de yarışıyor. Miro, Picasso, Dali, Gaudi, Barselona‘nın sembolleri… Barcelona, Akdeniz iklimine sahip olduğundan, yazları 30-35 derece civarlarında, kışları ise 15 derece. Eğer Barcelona’ya yazın gitmeyi tercih ediyorsanız, tarih zengini bu şehirde, plajlarına gitmeyi ihmal etmeyin. Gündüz plajda mayo & bikininizle  geçirdiğiniz zamanı, akşam şık bir elbise ya da şort-bluz kombiniyle tamamlayıp güzel bir akşam yemeğine çıkabilirsiniz.

 

Tayland

THAILAND

Dört mevsim hava sıcaklığı hemen hemen aynı olup, tatil için gidilebilecek kaç yer var dünyada? On iki ay boyunca sımsıcak olan ve neredeyse hiç kış görmeyen şehir olan Tayland, dünyanın en ilgi çeken ülkelerinden birisi. Huzuru bulacağınız Tayland’da, giyebileceğiniz en rahat kıyafetlerinizi getirin. Uzun elbiseler, keten gömlekler, bol pantolonlar ve tabii ki şemsiye.

 

Floransa, İtalya

FLORENCE, ITALY

Rönesans‘ın doğduğu yer, Duomo‘nun ana vatanı, Toskona‘nın başkenti… Sanatın ve kültürün kalbinin attığı şehir. Tarih ve sanat kokan bu şehirde, özel parçalar seçilmeli. Mutlaka bir şapka ayrıca, beyaz pantolon sizi her zaman  zarif ve ve şık gösterir.

                                                  

Santorini, Yunanistan

Santorini, Greece

Sönmüş bir volkanın yamacında ki saklı cennet. Santorini Ege’nin en sıra dışı adası ve cazibesi çok fazla. Zamansız bir tarza sahip olması, buraya huzur vermiş. Buraya gelirken, yanınızda mutlaka düz sandaletleriniz, romantik elbiseleriniz ve tunikleriniz olsun.

 

St. Tropez, Fransa  

ST. TROPEZ, FRANCE

Güneşin yıkadığı balıkçı köyünün şirin limanı, kırmızı kiremitli evleri ve efsane kumluk plajları keşfetmeye değer. Ressamlar ve bohemler neslinin ve sonraki tatilcilerin kalbini çalan güzellikler kısa bir yürüyüşle önünüze serilecektir. Burası her ne kadar Cote d’Azur bölgesinin en lüks yeri olsa da, tatil stillerinde hem spor hem de şık olabileceğiz kıyafetler tercih edebilirsiniz. Hem rahatınızı düşünün, hem de şıklığınızı.

                                        

Ibiza, İspanya

IBIZA, SPAİN

İspanya’nın en popüler adası olan İbiza, tam bir özgürlükler adası. İbiza, her ne kadar partileri ile meşhur olsa da, gün batımının en güzel izlendiği yerlerden biri. Turkuaz renkli denizi ile binlerde turisti ağırlıyor. Dans ve partilerin çokça yaşandığı İbiza’da, tatil stillerinde gündüz günlük elbiseler, akşamları ise ipeksi kaftanlar tercih edebilirsiniz.

Bilgi Üniversitesi İşletme mezunuyum. Kafeinli Gezgin’i 2012 yılında açmaya karar vermenim sebebi, gezmeyi, kültüre sanata ilgi duyan, yeni yerler, yeni bilgiler edinmek isteyen meraklılar için seyahatlerinde yol gösterici bilgiler vermeyi kendine amaç edindim. Çok sevdiğim ünlü gezgin Nancy Novogrod’ın bir sözünü hatırlatmak isterim. ' Daha çok insan seyahat edebilse dünya çok daha iyi bir yer olurdu’ der.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir