Tatil Sonrası Sendromunu Atlatmanız için 10 Öneri

Tatil sonrası sendromu herkesin kabusudur. Yılın 350 günü sadece o 1 haftalık kısacık, ama şahane tatile çıkabilmek için çalışırız. O tatil zamanı gelir ve göz açıp kapayıncaya kadar geçer gider. Hiç tatilden işe dönmek istemeyiz. Fakat el mahkum tekrar tatil yapmak için çalışmak lazım.

Yalnız size tatil dönüşü sendromunu biraz olsun hafifletecek tüyolar verebilirim:

1) Tatilden bir gün erken dönün.

Evet biliyoruz tatiliniz çabucak geçti ve bitti. Bu tatilden hiçbir şey anlamadınız, ama normal hayatınıza dönmek zorundasınız. Size önerim tatilden pazar günü yerine cumartesi günü dönmeniz ve evde kendinizi işe başlayacağınıza hazırlamanız. Bu sayede hem yol yorgunluğunuzu atıp hem de normal hayatınıza adapte olabilirsiniz.

blank

2) Bavulu bir kenara bırakın.

Tatilden dönüşün en kötü kısmı bavuldaki giysileri, ıvır zıvırı çıkarıp yıkayıp yerleştirme işidir. Tam da tatil sonrası sendromunu yaşadığınız sıralarda bence bavulu bir kenara bırakın. O bavul ve giysiler bir iki gün daha orada bekleyebilir. Siz kendinizi böyle sıkıcı işlerle yormayın.

blank

3) Arkadaşlarınızla vakit geçirin.

Tatilden döner dönmez ev işleriyle kendinizi eve kapatmak yerine arkadaşlarınızla vakit geçirin. Bu şekilde kendi kendinizle, düşüncelerinizle baş başa kalıp tatil sonrası sendromuyla harap olmazsınız.

blank

4) Havuza yüzmeye gidebilirsiniz.

Tatiliniz bitmiş olabilir, ama evinize döndükten sonra size tatili anımsatacak şeyler yapıp tatil sonrası sendromundan sıyrılabilirsiniz. Hafta sonraları havuza gidip yüzüp güneşlenebilirsiniz. Emin olun bu size çok iyi gelecek.

blank

5) İş sonrası eve kapanmayın.

İşten eve döndüğünüzde televizyon karşısında boş boş oturmak yerine belki bir kahve içmeye ya da yürüyüşe çıkabilirsiniz. Tatil günlerinin hareketli ve eğlenceli günlerini tatil sonrası devam ettirmek tatil sonrası sendromunu hafifletecektir.

blank

6) İşe pazartesi günü başlamak yerine çarşamba günü başlamayı deneyin.

Hem tatil sonrası sendromunu hem pazartesi sendromunu aynı anda yaşamamak için işe çarşamba günü başlamayı deneyebilirsiniz.

blank

7) İşe en şık kıyafetlerinizle gidin.

Tatil dönüşü ilk iş gününüze en şık halinizle gitmenizi öneririm. Bu sayede kendinizi iyi hissetmenizi üstüne bir de pek çok iltifat almanızı sağlayacaktır. O küçük iltifatlar tatil sonrası sendromuna o kadar iyi gelecek ki…

blank

8) İşinizi ve ofisinizi sevmeye çalışın.

İşinizi ve çalıştığınız ortamı sevmiyorsanız tatil dönüşü sendromu size cehennem azabı gibi gelecektir. İşinizi ve çalışma ortamını sevmeye çalışın. İşini sevenler bu konuda bir tık önde, çünkü onlar işe başlama sendromundan ziyade tatile doyamama sendromu yaşayacaklardır.

snorkeling in office

9) Maddi konuları düşünmemeye çalışın. 

Tatile çıktığınız ay tatil masrafları bütçenizi çökertmiş olabilir. Siz yine de ay sonunu nasıl getireceğim diye çok düşünmemeye çalışın. Allah yardım eder diyerek, önünüze bakmaya devam edin.

blank

10) Son bir tatil planı daha yapmaya başlayın.

Yaz bitmeden imkanlarınızı zorlayıp kısa da olsa son bir yaz tatili daha yapabilirsiniz. Yeni bir tatil hayali tatil sonrası sendromu yaşamanızı hafifletecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir