Tango Eşliğinde Arjantin’i Keşfet

Tango, bugün birçok stil ile sahnelenedursun, birinci sınıf bir tango izlemek istiyorsanız, Arjantin stili olanı izlemenizi şiddetle öneririm. Çünkü bu dansın doğduğu topraklara bir saygı duruşudur.

İlk ortaya çıktığı zamanlarda toplumun en alt sınıfı olan işçi sınıfının dansı iken, aradan geçen 150 yılın ardından sosyetenin ve elit kesimlerin gözde dansına dönüşen bu zarif dans, büyük bir evrim geçirerek asilleşmiş diyebiliriz.

Tangonun Orta Çıkışı ve Günümüzdeki Durumu

Ana kökeni Arjantin olan bir dans türüdür.  Arjantinli işçi sınıfı, 1800’lü yıllarda çok büyük umutlarla Güney Amerika’ya göç eder. Ancak yaşanan ekonomik ve sosyal sıkıntılar, işçilerde çok büyük hayal kırıklığı yaratır ve umutları suya düşürünce, içlerindeki bu hüsranı ve isyanı, sahip oldukları kültürle harmanlayan Arjantinliler, işte bu dansı ortaya çıkarır. Sonrasında ise bu dans, Avrupa’ya Arjantinli tangocularla taşınır. Arjantin stili Paris’te yayılır ve orada da çok sevilir. Ve dans çılgınlığı Londra, Berlin gibi başkentlere de sıçrar. Arjantinli tango dansçılarının profesyonel dansı ile zirveye oturur. Böylece zamanın işçi sınıfının dansı olan tango, bugün devasal dans salonlarında, büyük davet ve organizasyonlarda elit bir eğlence halini alır.

Arjantin’de Tango izlenebilecek Mekânlar

Arjantin ve tango kelimeleri aynı cümlede geçiyorsa, şuraya bir Buenos Aires ismini koymakta fayda var. Çünkü tango demek, Arjantin’in dans ve aşk şehri olan Buenos Aires demektir. Buenos Aires’te ise tango denildiğinde akla ilk gelen mekân Confiteria Ideal’dir. Bu mekânda 1912 yılından bu yana bu dans yapılıyor desem nasıl bir görüntü gelir aklınıza? Tarihi bir yapının ortasında kendini bu eşsiz dansın büyüsüne kaptırarak dans eden insanlar. İşte zarafet! Hazır gelmişken ben de bir iki figür öğreneyim diyorsan mekânda dans eğitimleri de verildiğinin hemen altını çizmeliyim.

Yüz Yılı Aşkın Süredir Devam Eden Dans Tutkusu

Cafe Tortini de tangoyla anılan mekanların başında. Mekan 1858 yılından bu yana en ünlü dansçıları, sanatçıları, ressamları ağırlıyor. Arjantin’in kültürel geçmişini ve dansının her detayını yansıtan mekâna uğramadan dönmemelisin.

Buenos Aires’teki en farklı tango mekanı ise Maldita Molonga… San Telmo Mahallesi sınırlarında bulunan salonda her gece müthiş dans gösterileri sahneleniyor.

Klasik bir koreografiyi tutkulu dansçıların şovuyla izlemek istersen Buenos Aires’in diğer önemli mekânı Rojo Tango’nun kapısını çalmalısın. Hem yemeğini yiyip hem de ruhunu bu dansın esintileri ile doyurmak için ideal mekan… Şöyle biraz daha sanat kokan ve tangonun hakkını fazlasıyla verebilen yer istiyorum diyorsan; işte o zaman kesinlikle Florida Caddesi’nde yer alan Centro Cultural Borges tam sana göre. Tangonun en iyilerinin kendilerine has koreografileri ile sahne aldıkları bu mekanı kaçırmamalısın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir