Şükran Günü…

Şükran Günü Nedir?

Thanksgiving Day olarak bilinen Türkçe’de Şükran Günü olarak adlandırılan Amerikalıların Tanrı’ya şükranlarını ve teşekkürlerini sundukları, verdikleri için şükrettikleri bayram havasındaki en özel günleridir.

Şükran Günü Amerika’da Kasım ayının dördüncü perşembesi Kanada’da ise Ekim ayının ikinci pazartesi kutlanmaktadır.

Tüm gün bu özel akşam için özenle hazırlıklar yapılır ve bu özel günde tüm aile bireyleri akşam yemeğinde bir araya gelir. Bugünün simgesi  hindi mutlaka yemeğin en özel yemeğidir. Bunun yanında patates, mısır ve bal kabağı da bu akşamın en özel yemekleridir. Bu şükran yemeği mutluluk, birlik-beraberlik ve sevgi havasında geçer. Yemek sonunda Tanrı’ya verdikleri için dua edilir. Sonrasında herkes tek tek güzel anılarından bahsedip bu pozitif atmosfere katkıda bulunmaya çalışır.

Şükran GünüŞükran Günü

Şükran Günü’nün özel olduğu daha çocukluktan itibaren insanlara aşılanır. Bunun için de çocuklara bu özel günün sorumluluğunu bir parçada üstlenmeleri için küçük küçük görevler verilir. Örneğin dekorasyonda ya da masanın hazırlanması evin çocuğuna bırakılır.

Bu özel günle ilgili ilginç bir anekdot ise o akşam yemek masası için en sade ve desensiz bir masa örtüsü seçilip yemek sonrasında herkesin Tanrı’ya şükran duydukları bir olayı anlatıp tarihini o masa örtüsüne not düşmeleridir. Diğer yıl Şükran yemeğinde bir araya geldiklerinde bu tarihi hatırlamaları ve o günü yad etmeleri çok hoş bir gelenek değil mi ?

Şükran Gününün Kökenini Bilmek İster misiniz?

Tarihte Şükran Günü’nü kutlayanların ilk “Pilgrimler” olduğunu görüyoruz. Pilgrimler Amerika’daki New England denilen bölgeye ilk yerleşenlerdendiler. Pilgrimler 1609’da İngiltere’de gördükleri dini zulümden kaçıp Hollanda’ya yerleşirler. Fakat bir süre sonra Pilgrimli çocuklar Flemenkçe konuşmaya ve Hollanda kültürünü tamamen benimsemeleri dolayısıyla kendi kültürlerinin tehlikeye düştüğünü düşünerek Hollanda’dan 1620 yılında 102 kişilik bir grup ile  “May flower” adında bir gemi Yeni Dünya yanii Amerika’ya doğru yola çıkarlar.

Uzun ve zorlu bir gemi yolculuğunun ardından Pilgrimler Amerika’da “Plymouth Rock” adlı bölgeye yerleştiler. Fakat bu bölgede geçirdikleri ilk kışları soğuk ve açlıkla geçti maalesef ki 46 Pilgrimli bu çetin şartlarda hayatını kaybetti. Bölgede bulunan Kızılderililerin yardımı ile toparlanıp kışı atlatabildiler. Bu sırada Kızılderililerden ekip biçmeyi ve hindi avlamayı öğrendiler. Kış sonunda sonbaharda ektikleri ekinlerden çok büyük başarı sağladılar ve kış için artık hazırlıklı hale geldikler. Evlerini inşa ettiler ve Kızılderililer ile barış içinde yaşamaya başladılar.

Hasat Yemeği

Pilgrimliler Kızılderililere olan vefa borçlarını ödemek için hazırladıkları zengin sofralarına davet ettiler. Yaklaşım 90 Kızılderili lezzetli hindilerin servis edildiği bu büyük sofrada ağırlandılar. Daha sonra bu seremoni bir gelenek halini aldı ve ”Hasat Yemeği” olarak her yıl tekrarlanmaya başladı. Zamanla bu gelenek sadece Kızılderililerin ve Pilgrimlilerin geleneği olmaktan çıkıp tüm Amerika’ya yayıldı.

Hasat sonrasında gerçekleştirilen Hasat Yemeği  ”Şükran Günü” adında ilk olarak Abraham Lincoln tarafından 1863 yılında ilan edilerek her yıl Kasım ayının dördüncü pazartesi kutlanmaya devam etmiştir.

Şükran Gününde Yaşananlar

Şükran Günün’nde Amerika’daki tüm iş yerleri kapanır ve herkes ailesini, eşini, dostunu ziyarete gider. Bu nedenle bizde bayramlarda olduğu gibi büyük bir trafik yoğunluğu yaşanır. Uçak biletleri aylar öncesinden tükenir.

Şükran Günü’nde yaşanan bir diğer önemli olay ise ”Black Friday” olarak adlandırılan Kara Cuma‘dır. Şükran Gecesini cumaya bağlayan gece neredeyse Amerika’daki tüm mağazalar yılın en büyük indirimini yaparlar. Bu günün bu şekilde adlandırılması ise ilk kez 1975’te New York Times‘ın bu gecede yaşanan yoğun trafiği ve izdihamı ifade etmek için bu bu günü ”Black Friday” olarak adlandırmasıyla başlamıştır.

Black FridayBlack Friday

Bu indirimler ise Şükran Günü ve sonraki gün tatil olması sebebiyle insanların bir şeyler yapma güdüsünü alışverişe yöneltme maksadıyla yapılmaya başlanmıştır. Günümüzdeki gibi bu durum bir gelenek ve olay halini almıştır. Bu alışveriş çılgınlığı çok büyük düzeyde kazanç getirmektedir .

Şükran Günü Yürüyüşüne Katılmak İster misiniz?

Bu geçit töreni Amerika’da 1924 yılından beri düzenlenmektedir. Renkli ve eğlenceli olan bu yürüyüşe katılmanızı, tatilinizi Şükran Gününe getirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Son dönemde pek çok insan bu geçide katılmak için Amerika’ya gidiyor ve bazı caddeler bu yürüyüş dolayısıyla kapatılıyor.

Şükran Günü GeçidiŞükran Günü Geçidi

Yürüyüş boyunca devasa boyutlardaki çizgi film karakteri balonları ortama acayip bir hava katıyor. Bu balonların her biri ile fotoğraf çektirmek isteyeceksiniz. Bu ünlü karakterler arasında Spider Man, Shrek de bulunmaktadır. Ayrıca bu gösteri Amerikan televizyonunda da yayınlanmaktadır.

Beyaz Saray’da Şükran Günü ve Hindi

1947 yılından itibaren Beyaz Saray’da iki tane hindi seçmek ve bu hindileri halkın seçmesi, son dönemde de sosyal medyada bu seçimin oylama ile yapılması dikkat çekici hale gelmiştir. Bu gelenek Başkan Harry Truman‘a Ulusal Hindi Federasyonu tarafından 2 kesilmiş hindi yanında bulunan canlı hindi hediye edilmesi ve bu  canlı hindiyi bağışlaması ile başlamıştır.

2003 yılında “Stars ve Stripes”, 2004 yılında “Biscuit ve Gravy”, 2005’te “Marshmallow ve Yam” , 2006 yılında “Flyer ve Fryer” ve 2007 yılında da “May ve Flower”, 2011 yılında ise ‘Peace’ ve ‘Liberty’ ABD Başkanından randevu almayı başaran hindiler oldular. Son Şükran Günü hindisi sosyal medyada seçildikten sonra Başkan Obama tarafından canı bağışlandıktan sonra bir çiftliğe yaşamay gönderilmiştir.

Şükran Günü Yemeği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir