Stockholm’de Gezilecek Yerler: Stockholm Turu Yapacaklara Öneriler

Stockholm’de gezilecek yerler listesi yakınlarda bu turu yapacaklar için huzurlarınızda. İskandinavya’nın ekonomi, kültür, siyaset, medya ve eğitim merkezi olarak kabul edilen Stockholm, Baltık Denizi kıyısında yer alıyor. Malaren Gölü’nü denize bağlayan kanal ve 14 adaya sahip olan şehir doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor. İsveç’in başkenti ve en büyük şehri olan Stockholm’un düşman donanmalara karşı kuvvet olması için kurulduğu düşünülüyor.

Stockholm'de

Tarihi Yapılar, Rengarenk Evler ve Deniz

Mimari ve kültürel altyapısı ile Avrupa’nın önemli kentlerinden biri olan Stockholm’de gezilecek yerler oldukça fazla. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Drottningholm Sarayı, şehrin en çok ziyaret edilen yerleri arasında bulunuyor. Kraliyet ailesinin asıl ikamet ettiği yer alan Stockholm Sarayı, şehir merkezinde yer alan Gamla Stan adası üzerinde yer alıyor. İçerisinde farklı bölümlerden oluşan müzelerin bulunduğu sarayda, yüzlerce yıllık paralar, kral ve kraliçe taçları, kılıçlar ve zırhlar görülebiliyor.

Stockholm'de

Sarayın üzerinde bulunduğu Gamla Stan, şehrin en eski yerleşim bölgesi. Dar sokakları ve üzerinde bulunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Başta Alfred Nobel olmak üzere, bilim dünyasına katkıda bulunmuş ve Nobel Ödülü almış kişilerin şahsi eşyalarının görülebileceği Nobel Müzesi de burada yer alıyor. Adanın en merkezi noktasında yer alan ve 14. yüzyıldan beri ayakta olan Tyska Kyrkan, yani Alman Kilisesi de en çok ziyaretçi çeken yerlerden biri.

Stockholm'de

Stockholm’de en dikkat çeken şeylerden biri elbette ki rengarenk boyanmış evler. Yeşil ve mavinin en güzel buluşmasına ev sahipliği yapan şehir, gece ışıklandırması ile ilgi çekiyor. Renkli evleri ve tarihi havasıyla gece ve gündüz görsel bir şölen sunmayı başarıyor.

Stockholm'de

Yaz ve Kış Bambaşka Bir Havaya Bürünen Şehir

Stockholm’u gezmek için en uygun zamanlar ortalama sıcaklığın 20-25 derece olduğu yaz ayları. Bu mevsimde gündüzler 18 saat sürüyor. Havanın uzun süre aydınlık olması özellikle fotoğraf tutkunlarını kendine çekiyor. Soğuk havayı seviyor olsanız bile kış aylarında Stockholm’de bulunmak biraz cesaret istiyor. Genel olarak -2 ila -5 arasında değişen sıcaklık, bazı günlerde -30’lara varabiliyor. Gündüzün 6 saat sürdüğü kış aylarında beyazlara bürünen şehir masalsı bir hava yakalıyor.

Stockholm'de

Şehir Ortaçağ’ın havasını hala yansıtıyor olsa da genç nüfusun ve ziyaretçilerin beklentilerini karşılıyor. Södermalm ve Stureplan arasında birçok bar bulunuyor. Eğer çocuğunuzla birlikte yolculuk yapıyorsanız veya çocuk tarafınızı ortaya çıkarmak istiyorsanız oldukça büyük bir lunapark olan Gröna Lund’a uğrayabilirsiniz.

Stockholm’de Ulaşım ve Konaklama 

Şehir içi ulaşımın oldukça kolay olduğu Stockholm’de metro hattı oldukça geniş bir ağa sahip. 05:00 ve 01:00 arasında işleyen metro ziyaretçilere büyük kolaylık sağlıyor. Uzak bölgelere ise lokal trenlerle varılabiliyor. Ayrıca metro istasyonlarının bir sanat eseri gibi düzenlenmesi de ilgi çekiyor.

Stockholm'de

Şehirde her bütçeye uygun oteller rahatlıkla bulunabiliyor. Elbette en dikkat çeken yer olan Gamla Stan, ziyaretçilerin ilk tercihi oluyor ve bu nedenle fiyat olarak biraz daha yüksek bir seviyede bulunuyor. Kungsholmen ve Östermalm bölgelerinde ise daha uygun fiyatlı Stockholm otelleri bulunabiliyor. Ulaşımın çeşitliliği ve kolaylığı ise otel seçimi konusunda büyük bir özgürlük sunuyor.

Jolly ile Avrupa turuna çıkmak için tıkla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir