St Thomas Virgin Adaları

Belki de Allah cenneti yaratırken  bir iki damla düşürmüştür dünyaya. Eğer öyleyse damlalardan bir kaçını gördüm ben. Virgin Adaları St Thomas…. Ancak cennetten düşmüş bir damla bu kadar bakir ve doyumsuz bir güzelliğe sahip olabilirdi çünkü.

Virgin Adaları St ThomasSt Thomas Nerede?

Florida kıyılarından doğuya doğru yola çık. Bermuda şeytan üçgenine hiç bulaşmadan kıyı kıyı Küba’nın kenarcığından dosdoğru devam et.  Hemen güneyde Dominik Cumhuriyetini göreceksin orda da bi soluklan. Dümdüz doğuya doğru gidince… Hah! Tam orda işte! 3 Tane yemyeşil dünya cenneti ada göreceksin. Daha doğrusu irili ufaklı bir çok minnak ada ile çevrilmiş 3 irice adacık. Bunlar Virgin adaları. Aman karışıklık olmasın Bunlar US Virgin Adaları ama. Bir de bunların hemen doğusunda bir başka Virgin adaları var ki onlar ise British Virgin Adaları. Yani onlar İngiltere’nin bunlar ABD’nin. Biz bugün US Virgin Adaları Üçlüsünden biri olan St. Thomas’ tayız. Hatta Liman Şehri Charlotte Amelie kıyısına yanaştık bile.

Virgin Adaları St Thomas 

Ah bu cennet toprakların dili olsa da söylese diyor insan. Bunca siyah insan nerelerden nasıl geldi buraya. Buralarda zamanında yaşayan yerli ailelerden neden hiç biri bile yok bugün. Kristof Kolomb geldiğinde genç bir bakire kadar güzel olduğundan olsa gerek Virgin adalaları denmiş bu topraklara. Sonra yüzyıllar boyu köle ticaretinde en önemli duraklardan biri olmuş. Gün gelip köle ticareti yasaklanınca karsız bulmuş Danimarka’lılar burayı. Ve 25 Milyon Dolara ABD satın almış bu cennet parçasını.(Ne işi varmış Danimarkalı’nın orada deme. İşte bunlar hep korsancılık işleri)  Şimdilerde gümrüksüz ticaret avantajından ve kristal mavisi suları bembeyaz tertemiz kumsallarından dolayı Amerika’nın en gözde tatil cenneti.

 St Thomas’ta Ne Yapılır?

Burada kafalar biraz karışık sanırım. Tüm araçların direksiyonu sağda ama trafik soldan. Bu adaya cruise ile geliyorsanız ve niyetiniz çarşıda biraz dolaşıp sonra ‘National Geographic’in’ dünyanın en güzel 10 plajından biri seçtiği Magens Bay‘ı görmek ise hiç geminin sattığı o pahalı extra turlardan almanıza gerek yok. Limandan henüz çıkmadan sizi etrafı açık birbirinden hoş safari tipi turist otobüsleri karşılayacaktır. Magens Bay Plajına gidiş yalnızca 10 Dolar. Ancak plaja girmek için kişi başı 5 Dolar extra ödemeniz gerekecek unutmayın.

Adada iki faklı liman var. Eğer ‘şanslı’ gününüzdeyseniz bizim gibi 6 Dev Cruise aynı gün adaya yanaşmış ve minnacık 50 Bin nüfuslu bu adada metre kareye düşen turist sayısı neredeyse yerlilerin yarısı kadar olmuşsa işiniz biraz zor. Yine de ününü hak eden bu enfes plajda sakin bir köşe bulabilir, umursamazca oynaşan deniz kuşlarıyla, birbirinden renkli balıklarla ve kumsalda özgürce dolaşan iguanalarla arkadaşlık edebilirsiniz.

Dönüşte yine bu şahane safari taksilere Downtown’da ineceğinizi söylerseniz sizi 8 Dolar’a oraya kadar bırakacaklardır. Ara sokaklarda onlarca mücevher saat, hediyelik her nevi çeşit şey mevcut. Hatıralıklar arasında Amsterdam Coffe shop’larda bulabileceğiniz cinsten bir takım şeyler de var. Aman dikkat ;)

Eski korsan adası olması sebebiyle midir, yoksa bu civarın yerel içkisi olmasından mıdır bilinmez her yerde ‘rum’ bulunuyor. Hatta bu minnacık adada nasıl bulup yarattıklarına şaştığım geminin 35 değişik extra turu arsından biri de ‘Rum Tasting’. Yani Rum tadım turu. Tercih sizin tabi.

Akşam olmuş güneş çoktan batmışken gemimiz limandan biraz hüzünle ve zorla ayrılıyor sanki. Bu yemyeşil tepelere tıpkı Karadeniz gibi seğrek sepildek yerleşmiş evlerin, korsanlık ve köleliğin hüküm sürdüğü günlerden beri kullanılan şimdilerde hediyelikçi olmuş o geniş kapılı depoların, o koca iri gözleri, kapkara elleriyle size sürekli birşeyler satmaya çalışan ada yerlilerinin hani gelip geçici bir turist olmasanız size anlatacağı başka öyküler var sanki. Sıcacık ve mis gibi havasını içimize çekip adanın ışıkları denizin karanlığına karışana kadar izliyoruz St Thomas’ı.

Virgin Adaları St Thomas

İşte Virgin Adaları St Thomas için hazırladığım kısa videom burada. Magens Bay Plajının güzelliğine dalıp boynumda Iphone kulaklığıyla denize daldığım ve videonun tümünü anonssuz çekmek zorunda kaldığım doğrudur:)) (Ertesi gün fön ile güzelce kurutunca ilk günkü gibi çalışıyor. Sıkıntı yok. Yüzerken müzik dinleyebilirmişiz yani. Telefonu sokmayın ama :))

 

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok.(Bir Wikipedia değiliz yani). www.kutubaligi.com. Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da görsün. O görmüş öteki de yazsın, beriki tatsın, onunkisi söylesin. Maksat 'bak balık bile kavağa çıkmış, biz ne duruyoruz' hissi yaratmak, dış mihrakları yakından aratmak. Gaz vermek, haz almak.Slogan neydi? Gezmeyelim de taşa mı dönelim;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir