Sömestir Tatilinde Nereye Gidilir?: Sömestir Tatili İçin Keşif Dolu Rotalar

Sömestir tatilinde nereye gidilir sorusuna hala cevap bulamadıysanız sizin için kültür ve eğlence dolu önerilerimiz var. Çocuğunuzla birlikte bilgi dolu ve öğretici bir kültür turu yaparken aynı zamanda birlikte kayak yaparak eğlenceli saatler yaşayabilirsiniz. Doğa ile iç içe olacağınız, unutulmaz hatıralar biriktireceğiniz ve muhteşem manzaralara tanık olacağınız kültür turları ile sömestir tatilinde nereye gidilir sorunuza yanıt bulacaksınız.

Sömestir Tatilinde Nereye Gidilir?

Eğitim-öğretim döneminin yarı yıl tatilinde ailece nefes almaya ve birlikte vakit geçirmeye ihtiyaç duyuyorsunuz. Sömestire az bir zaman kalmışken hala sömestir tatilinde nereye gidilir sorusunu soruyor ve planınızı yapamıyorsanız Jolly ile yola çıkma vakti gelmiş demektir. İster Kapadokya balon turu ile gökyüzünde dolaşın, ister bembeyaz karların üstünde kuğu gibi süzülün. Dilediğiniz yerde dilediğiniz gibi eğlencenin ve keşfetmenin zevkini yaşayın.

Bolu Abant Kartepe Turu

Sömestir tatilinde nereye gidilirSömestir tatilinde nereye gidilir sorusuna ilk yanıtımız Türkiye’nin doğal güzelliklerini keşfedeceğiniz bir rota oluyor. Deneyimli rehberlerimizin eşliğinde çıkacağınız Bolu-Abant-Kartepe turunda hem göl manzaraları eşliğinde huzurlu bir tatil geçireceksiniz hem de ünlü kayak merkezlerimizden biri olan Kartalkaya‘da kayak yapacaksınız. Tur esnasında Kartalkaya kayak merkezi ve Kartalkaya kayak pistleri hakkında sizlere bilgiler sunulacaktır. Kartalkaya’nın ardından rotayı Gölcük’e çevireceğiz. Bir klasik olan sucuk ekmek keyfini Gölcük’te gerçekleştireceğiz. Burada göl etrafında bitmesini istemeyeceğiniz yürüyüş yapabilir, her daim bir anı olarak saklayacağınız fotoğraflar çekebilir, bölgede bulunan kafelerde dinlenebilirsiniz. Göl manzarası eşliğinde çayınızı, kahvenizi, salebinizi yudumlayabilir ve sevdiklerinize “Gölcük Hatırası” hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Gölcük kadar güzel olan bir başka doğal yer Sapanca Gölü ve Abant var sırada. Doğanın eşsiz yaratıcılığı ve ortaya çıkan muhteşem manzaraya şahit olacağınız Abant’ta doğa yürüyüşü yapabilir, unutulmaz fotoğraf karelerini yakalayıp çektiğinizde anılarınızın en güzellerinden biri olarak kalacağından emin olabilirsiniz.

Kış tatilinin olmazsa olmazı kayak merkezleri ile turumuza devam ediyoruz. Kartepe Kayak Merkezi’nde serbest zaman diliminde dileyen misafirlerimiz kayak yapabilir veya kızakla kayabilirler. Kartepe’nin ardından güzergahımızda yer alan Gölyazı’ya giderek muhteşem fotoğraflar da çekebileceğinizi unutmayın.

Kapadokya Turu

Sömestir tatilinde nereye gidilir

Sömestir tatili için ailece bir tatile çıkmaya karar verdiyseniz size önerimiz Kapadokya olacaktır. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Kapadokya bizce en güzel sömestir tatil hediye önerilerinden biri. Kültür turlarının vazgeçilmezi olan Kapadokya’da gezilecek yerler hem çocuğunuzu hem de sizi mutlu edecek. Doğa harikası Kapadokya’da görülecek yerlerin başında peri bacaları ve yer altı şehirleri geliyor. Bu muhteşem oluşumları gezerken zamanın nasıl geçtiğini unutacaksınız. Göreme, Ürgüp, Uçhisar gibi harikalar sizi büyüleyecek. Kapadokya’nın benzersiz atmosferi hem karadan hem de havadan keşfediliyor. Evet, balona binmek ve Kapadokya semalarında gün batımını izlemek hayatınızda bir kere yapmanızı tavsiye edeceğimiz deneyimlerden biri.

İzmir Alaçatı Turu

Sömestir tatilinde nereye gidilir

Antik Çağın 12 İon kentlerinden biri ve eski adıyla Erythrai olan Çeşme‘yi selamlıyoruz. Çeşme’de görülecek yerler listemiz oldukça kalabalık. 1508 yılında II. Beyazıt’ın yaptırmış olduğu muhteşem deniz manzaralı Çeşme Kalesi ile başlıyoruz gezimize. 1528 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan kervansaray ve Çeşme Meydanı da görülecekler listemizde yer alıyor. Çeşme’nin ardından sırada güzeller güzeli Alaçatı var sırada. Kendine özgü birbirinden etkileyici taş mimarisi evleri, asma bahçeleri, yel değirmenleri ve bol rüzgarı ile ünlü Alaçatı’da keyifli bir mola veriyoruz. Ardından rotayı Yorgo Seferis, Neyzen Tevfik, Necati Cumalı ve Tanju Okan’ın memleketi olan Urla‘ya çeviriyoruz. Burada dünyada tescilli üç tane Karantina Adasından bir tanesinin bulunuyor. Urla’nın ardından ülkemizin ilk yavaş şehri olma özelliğine sahip Seferihisar’a gidiyoruz. Daracık sokakları ve kendine özgün mimarisi ile bir başka keşfimiz daha oluyor. Sığacık elbette. 1522’de Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle yapılan kalesi, masmavi denizi, yerli üretici pazarını geziyoruz. Taş evlerin arasında dolaştıktan sonra istikamet Ege’nin incisi İzmir‘e.

İzmir gezilecek yerler açısından çok sayıda durağa sahip. İzmir gezimize iki cadde arasında ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla yaptırılan Tarihi Asansör ile başlıyoruz. Tarihi Asansöre çıkmak için kullanacağımız sokak İzmirli dünyaca ünlü şarkıcı Dario Moreno’nun evini de içinde barındıran, tipik İzmir evlerini göreceğimiz sokak olacak. Konak Saat Kulesi, tarihi çarşılarıyla ünlü Kemeraltı, tarihi hanları arasındaki en büyüğü ve en görkemlisi olan Kızlarağası Han, Kordon, Karşıyaka’da bulunan Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım Evi Müzesi olarak da bilinen Latife Hanım Konağı yer alıyor. Konak ziyaretimiz ile İzmir gezimizi tamamladıktan sonra rotamızı Foça’ya çeviriyoruz.

Bursa Uludağ Turu

Sömestir tatilinde nereye gidilirSömestir özel turları arasında yer alan Bursa Uludağ turu ile hem kayak tatili hem de kültürel keşifler yapmak mümkün oluyor. Uludağ eteklerine kurulmuş 5 kızık köyünden biri olan Cumalıkızık Köyü’ne gidiyoruz. Osmanlı geleneklerini ve ev yaşamını günümüzde de sürdüren bu köy çok sayıda dizi ve sinema filmine de ev sahipliği yapmıştır. Köyde Arnavut taş kaldırımlı sokaklarda dolaşıp birçok fotoğraf çekebilirsiniz. Köy kahvesinde keyifli bir mola verip kendiniz için tarhana, erişte, ceviz reçeli gibi köye özgü ürünlerden alabilirsiniz. Edirne alınana kadar Osmanlı devletine başkentlik yapmış ve ilk Osmanlı parasının bastırıldığı Bursa’yı keşfedeceğiniz Bursa Uludağ turunda Tophane Tepesi’ni, Türk Tarihinin en büyük kapalı cemaat camisi konumundaki Ulu Cami’yi, Kapalı Çarşı ve meşhur Koza Han’ı ziyaret edeceksiniz.

Turumuzun sıradaki rotası Uludağ olacak. Antik dönemdeki ismi Olympos olan 2543 m yükseklikteki Uludağ’da hiç vakit kaybetmeden kayak yapabilirsiniz. Elbette Uludağ’da kayak yapmanız şart değil. Burada kar topu oynayabilir, kardan adam yapabilir, telesiyej keyfi yapabilir, kar motorları ile adrenalin yaşayabilir ve kızakla kayabilirsiniz.

Sömestir kültür turları ile bu yarı yılda yeni keşiflerin peşine düşmeye var mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir