Şirince’de Sonbahar Terapisi

Yaz mevsiminin tadı daha damağımızda kalmışken, sonbahar kendini yavaş yavaş hissettirmeye başladı. Kışın kasvetli ve karanlık günleri bizi bekleye dursun, bir sonbahar terapisi yapmanın gerekli olduğunu düşünüp Ekim ayını fırsat bilip ufak bir  Şirince gezisi yapmaya karar verdim. Ve Jollytur ile birlikte Ege’yi keşfetmeye çıktık. Doğaya ve doğal yaşamı seviyorsanız ve köy hayatını tecrübe etmek isterseniz Ege’nin en güzel köylerinden biri olan Şirince köyü sizi fazlasıyla tatmin edebilecek güzelliklere sahip diyebilirim. Tarihi dokusu, doğaya kucak açması ve mistik havasıyla insanı adeta bir masalın içindeymiş gibi hissettirmesi, Ege’de sonbaharı yaşayabileceğiniz en güzel adreslerden  biri.

Şirince’ye ulaşım için yakın ve uzak çevre bağlantılarında İzmir ilinin tüm kara, hava, deniz ve demir yolu ağı kullanılıyor. Adnan Menderes Hava alanına 70 Km mesafede. Köyün içinde yer aldığı Selçuk’a sadece 80 km uzaklıkta. Şirince, Ege’nin en güzel köylerinden. Her bir özelliğiyle Ege’nin bir parçası. Bir yanında Osmanlılardan kalma bir çeşme, diğer yanında Rumlar’dan kalma kilise. Aynı zamanda Cumhuriyet dönemine ait yapılarda bu dokuya uyum sağlamış. Şirince’ye ilk gelişimdi, bugüne kadar ulaşması zor bir köy diye düşünüyordum, fakat benim için hiç de öyle olmadı. Son derece kolay ve herkesin ulaşabileceği bir konuma sahip. Şirince’yi görünce aklıma düşen ilk sorulardan biri, acaba burada hangi ressam yaşayabilirdi oldu. Ve biraz düşündükten sonra Claude Monet olabilirdi dedim. Çünkü Monet’in en büyük korkularından biri kapalı mekânları tasvir etmek zorunda olmasıydı. En çok doğayı, doğallığı, çiçekleri, ağaçları ve bahçeleri tuvallerine yansıtmayı severdi. Ve burada yaşasaydı Jeanne-Marguerite Lecadre in the Garden 1887 yaptığı bu bahçe manzaralı resimlerine birçok şeyi resmedebilirdi.

şirince

Şirince’nin ”Dağ’daki Efes” olarak anılmasına sebep; Menderes nehrinin alüvyonlarıyla kapladığı alanda yaşamın zorlaşmasıyla kentten kaçan Efesliler tarafından bir yerleşim birimi haline getirilmiş olmasıymış öğrendiğime göre. Özgün adı olan Kırkınca‘nın efsanevi bir çağda yine Menderes nehrinin sivrisineklerinden kaçıp dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği rivayet ediliyormuş. Cevat Şakir Kabaağaç ya da bilinen adıyla Halikarnas Balıkçısı “Ege insanından” söz eder ya, Şirince’yi  görünce neredeyse ayrı bir ırk gibi Ege insanının varlığına inanabilirsiniz. Ne eski, ne modern. Her çağı iç içe yaşayan ve her anı, her özelliğiyle Ege olan bir yer Şirince.

19. yüzyılda çoğunluğu Rum halkının oluşturduğu köyde 2.000 hane olduğu ve o döneminin önemli ticaret merkezlerinden olduğu söyleniyor. Bağları, zeytin ağaçları, tadı benzersiz incir ve şeftalisi günümüzde de köyün en kıymetlileri. Günümüzde 180 adedi geçmeyen Şirince evleri kültürel miraslarımızdan ve “Anıtlar Kurulu”nca koruma altında aynı zamanda.

Şirince evlerinin bir özelliği, hiç bir evin birbirinin manzarasını engellememesi. Şirince’ye ilk ayak bastığımda kendimi dağda bir cennette hissettim. Sessizlik, düzen, huzur, sükunet adeta kardeş olmuşlar burada. Çantamı bırakıp akşam üstü güneşini yakalamışken, fotoğraf çekmek için köyün tepelerine doğru yol aldım. Etrafta yerli turistten çok yabancı İngiliz, Kanada, Kuzey Kore’den gelen turistlere rastladım. Selçuk dünya tarihi açısından çok önemli bir kültürel merkez olan Antik Efes kenti ile iç içe olması nedeniyle dünyanın en önemli turistik merkezlerinden biridisi. 1924’e kadar Rumlar hüküm sürmüş bu köyde. Eski  Rum evleri hala kendini hissettiriyor. Köyün içinde her Ege köyünde olduğu gibi karanfiller, sardunyalar kıpkırmızı renkleriyle yolumu kesiyorlar. Yeşillikleri de yine tam Ege yeşili. Beyaz duvarların önüne aşı boyalı pencerelerin pervazlarına kurulmuşlar.

Köyün tepelerine çıktıkça, doğu yamacında kubbeli, Kilise hem Şirince’nin dışında hem de buraya asıl rengini veren yapılardan birisi olarak gözüme çarpıyor. Bizans döneminden kalma bu kilise bir hayli yıpranmış durumda. Şirince, yüzyıllar boyu gezginci Egeli ozanlara alışık olduğundan belki, turizme çabuk ısınmış. Aynı zamanda günümüzde Şirince’nin alternatif tatil ve gezi seven turistlerin vazgeçilmez bir uğrak noktası olmasında, tarihçesi ve büyüleyici doğasının yanı sıra, ev yapımı şarapçılığı önemli bir rol oynamaktadır. Üzüm, şeftali, ayva, kavun, dağ çileği, nar, yaban mersini ve böğürtlen gibi meyve ve bitkilerden şarap üretiliyor.

 

Vadileri, çağlayanları, üzüm bağları ve kuş sesleriyle örülü bu köy; günümüzde şehrin ve büyük tatil beldelerinin gürültücü, hareketli yaşantısından kaçmak isteyen ve huzuru, sükuneti arayan; doğayı solumaya özlem duyan insanlara masal tadında bir tatil fırsatı sunuyor. Arnavut kaldırımları, kuş ve çiçek motifli küçük taş evleri, her daim güler yüzlü köy halkıyla; onların ellerinden çıkan meyve şarapları, meyve sabunları, zeytinyağı ve tadı damağınızda kalacak doğal yemekleriyle size unutamayacağınız anlar yaşatabilir. Yolunuz Ege’ye düştüğünde, Selçuk’tan geçerken şöyle bir durun. Güneşin doğduğu yöne doğru uzanan yol, aslında çok değil on kilometre kadar sonra, sizi Şirince’ye götürecektir. “Henüz” bozulmamış, yaşam biçimi, evleri, yemekleri ve sıcak gülüşüyle Ege’nin kendisi olan Şirince’ye.

Yapmadan Dönmeyin

  • Köyün daracık sokaklarında gezmeye çıkın
  • Bol bol fotoğraf çekin
  • Sabah kahvaltısında Pişi yiyin
  • Sabah erken kalkıp yürüyüş yapın
  • Efes’de bulunan Meryem Ana evini ziyaret edin
  • Kumda kahve için
  • Hera Şarap’a uğrayıp şarap tadımı yapın
  • Dimitros Restaurant’ta akşam yemeği yiyin

 

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bilgi Üniversitesi İşletme mezunuyum. Kafeinli Gezgin’i 2012 yılında açmaya karar vermenim sebebi, gezmeyi, kültüre sanata ilgi duyan, yeni yerler, yeni bilgiler edinmek isteyen meraklılar için seyahatlerinde yol gösterici bilgiler vermeyi kendine amaç edindim. Çok sevdiğim ünlü gezgin Nancy Novogrod’ın bir sözünü hatırlatmak isterim. ' Daha çok insan seyahat edebilse dünya çok daha iyi bir yer olurdu’ der.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir