Sığacık Gezisi ve Sığacık Otelleri Rehberi: İzmir’in Balıkçı Güzeli

İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı bir mahalle Sığacık. Türkiye’nin ilk Sakin Şehir unvanına sahip üyesi olan Sığacık için yola çıktığımda az çok karşılaşacağım güzelliğin de farkındaydım. Bu yüzden tatil için nereye gitsek diye düşünenlere, Kurban Bayramı tatili için hala planı olmayanlara benden bir öneri gelcekse o da Sığacık’a gidin olacaktır. Eğer tatil sizin için sadece deniz kum güneşten ibaret değilse, keşfetmeyi seviyorsanız, sessiz sakin ortamlar size daha yakın geliyorsa o zaman hiç düşünmeyin. Sizin rotanız Sığacık olmalı…

Sığacık

Sığacıkİzmir’in antik çağlarından günümüze gelen Sığacık, İyonya’nın 12 şehrinden biri olan Teos’un kuzey limanını oluşturan ve eşsiz coğrafyasıyla hayranlık uyandıran bir yer. Bir liman yerleşim yeri olan ve balıkçı kasabası sempatikliğini sonuna kadar yaşayan Sığacık, Cittaslow yani Sakin Şehir unvanını taşıyan değerlerimizden biri olduğu için de ayrıcalıklı bir konumda.

Sığacık’ta Gezilecek Yerler

Gelelim merakla beklenen kısma. Ata Demirer’in Olanlar Oldu filminin çekildiği yer olan; fotoğraflarda gördüğümüz, salkımların sarmaladığı beyaz badanalı evleri, taş sokakları, mavili pembeli panjurları, sokak lambaları, kapı önü muhabbetleri, limanı selamlayan dükkanları ile her şey, gerçekte çok daha güzel burada.

Sokaklar

SığacıkBence burada gezilecek en güzel yer sokaklar. Her sokakta ayrı muhteşemlikte kareler yakalayacağınız Sığacık’ın evlerine bakarken ‘keşke burada yaşasaydım’ diyeceksiniz. Bembeyaz ve renkli panjurlu evleri, arnavut kaldırımlı sokakları ile her köşesinde mimari bir estetik yatan Sığacık’ta kartpostallardan fırlamış gibi duran sokaklara aşık olacaksınız. Bu konuda çok ciddiyim!

Sığacık Kalesi

SığacıkKanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferi sırasına denk gelen tarihte, kıyıları savunma amaçlı yapılan Sığacık Kalesi, bir deniz üssü olarak inşa edilmiş. Antik Teos Kenti’nin taşları kullanılarak yapılan kalede Teos şehrine ait kitabelere de rastlanıyor. Kale etrafında da gezilecek birçok yer var. Burada pazar günleri kurulan pazara mutlaka gidin derim. İzmir’in lezzetlerini bulabileceğiniz pazarda ayrıca yöresel el zanaatleri yapan kadınların tezgahına da uğrayın.

Kaleiçi Pazarı

SığacıkBir yukarıda bahsettiğim kale çevresine kurulan pazara gitmişken gözden kaçırmamanız gereken lezzetleri burada da belirtmek istedim. Aslında burası alelade bir pazar değil. Sakin Şehir unvanına sahip Sığacık’ın üretici pazarı burası. Pazardaki her şey tamamen bölgeye ait şeyler. Burada bir ilerideki köye ait ürün yer almıyor, tamamen Sığacık’a özgü şeyler satılıyor ve yapılıyor. Pazar günleri kurulan pazara erken saatlerde gitmenizde fayda var çünkü burası öğleden sonra epey kalabalık olabiliyor. Lokal lezzetleri tadabileceğiniz pazarda kadınların evlerinde yaptığı baklavaların, pişilerin, kabak çiçeği dolmalarının, enginarların tadı damağınızda kalacak.

Sığacık Limanı

SığacıkBurası bir liman bölgesi. Antik çağlardan bu yana liman özelliğini koruyarak gelmiş. Marinası ve balıkçı tekneleri insana huzur bulduran Sığacık Limanı‘ndan gün batımını izlemeden asla ayrılmayın. Eğer denizi ve deniz yolculuğunu seviyorsanız hazır limana kadar gelmişken buradan kalkan günlük tekne turları ile Seferihisar’ı ve bölgenin koylarını da gezebilirsiniz. Taş Ada, Papaz Boğazı, Azmak, Aktaşlı ve Çamağız tekne turları ile görebileceğiniz güzelliklerden.

Teos Antik Kenti

Sığacıkİzmir’in güzelliklerinden ve daha da ötesinde büyük değerlerinden biri antik kentleri. Birçok antik kente ve tarihi esere ev sahipliği yapan İzmir Sığacık’ta da 1 kilometre ötede bir antik kent bulunuyor. Perslere ve İyonlulara ev sahipliği yapan Teos Antik Kenti‘ne Sığacık gezinizde mutlaka uğrayın.  Tiyatro, odeon, agora gibi kalıntıların görülebildiği antik kentin en önemli kalıntısı ise buralı olan Şarap Tanrısı Dionysos’un adını taşıdığı tapınak.

Seferihisar Doğa Okulu

SığacıkSığacık’a yarım saat uzaklıkta bulunan Seferihisar Doğa Okulu, Orhanlı Köyü‘ndeki zeytinlikte yer alıyor. Orhanlı İlkokulu’nun restorasyonu ile bugünkü hizmetine alt yapı sağlayan Doğa Okulu tıpkı Doğanbey Köyü‘ndeki Nesin Matematik Köyü ve Tiyatro Medresesi gibi gönüllülük esasına dayalı bir şekilde hayata geçirilmiş. En büyük destekçileri arasında başta Tarkan olmak üzere birçok ünlü ismin de yer aldığı Seferihisar Doğa Oklu’nda usta çırak modelinde eğitim esas alınmış. Tarım, mimari, sanat, hukuk, felsefe, ekoloji gibi farklı disiplinlerde bilgi alışverişinin gönüllü olarak yapıldığı Seferihisar Doğa Okulu’nda ister kuş okuluna gidebilirsiniz isterseniz zeytinyağı okulunda kendi ürünlerinizi yapabilirsiniz.

Sığacık’ta Denize Girilecek Yerler

Kültür turunuzu tamamladıysanız, bölgenin tarihini ve bugününü keşfettiyseniz, pazarda karnınızı doyurup bir iki hediye de aldıysanız o halde denize girme vakti geldi demektir. Seferihisar’ın en çok mavi bayraklı halk plajına sahip yeri Sığacık olduğu için burada bol bol denize girecek yer bulmanız mümkün.

Akkum Plajı

SığacıkSoğuk deniz sevenler buranın denizine bayılacaklardır. Eğer sıcak insanı iseniz biraz üşüyebilirsiniz. Merkeze yakın bir konumda yer alan Akkum Plajı, tertemiz kumsalı ve berrak denizi ile deniz tatili için ideal. Sarı kuma sahip Akkum Plajı’nda ister ücretsiz olarak denize girin ister tesis hizmetlerinden faydalanarak tatil yapın. Muhteşem bir gün batımı yaşayan Akkum Plajı’ndan güneşi batırmadan da dönmeyin.

Akarca Plajı

Akkum Plajı’na göre daha sakin olan Akarca Plajı, mavi bayrağa sahip bir halk plajı. Çakıllı bir denizi olan Akarca Plajı da muhteşem denizi ile Sığacık’ın eşsiz duraklarından biri oluyor.

Ekmeksiz Plajı

Serin bir suya sahip olan Ekmeksiz Plajı’nda tatlı ve soğuk su kaynakları bulunuyor. Teos Antik Kenti’nin kalıntılarını da görebileceğiniz Ekmeksiz Plajı çevresinde bütçenize göre pansiyon bulabilir,butik Sığacık otelleri‘nde kalabilirsiniz.

Akvaryum Plajı

Mavi bayrak konusunda doğanın ayrıcalıklı davrandığı Sığacık’ta tertemiz ve berrak denizi ile Akvaryum Plajı da iyi bir alternatif. Akvaryumun plajı taşlık, denizi ise derin.

Sığacık Otelleri

İster merkezde ister denize yakın Sığacık otellerinde kalın. Çok büyük bir yer olmadığı için vakit kaybınız da çok olmayacaktır. Gardenya Butik Otel ve Teos Village, Sığacık otelleri arasında öne çıkan konaklama alternatiflerini oluşturuyor.

Jolly İle Kuzey Ege Turu Yapmak İçin Tıkla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir