Sığacık Gezisi ve Sığacık Otelleri Rehberi: İzmir’in Balıkçı Güzeli

İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı bir mahalle Sığacık. Türkiye’nin ilk Sakin Şehir unvanına sahip üyesi olan Sığacık için yola çıktığımda az çok karşılaşacağım güzelliğin de farkındaydım. Bu yüzden tatil için nereye gitsek diye düşünenlere, Kurban Bayramı tatili için hala planı olmayanlara benden bir öneri gelcekse o da Sığacık’a gidin olacaktır. Eğer tatil sizin için sadece deniz kum güneşten ibaret değilse, keşfetmeyi seviyorsanız, sessiz sakin ortamlar size daha yakın geliyorsa o zaman hiç düşünmeyin. Sizin rotanız Sığacık olmalı…

Sığacık

Sığacıkİzmir’in antik çağlarından günümüze gelen Sığacık, İyonya’nın 12 şehrinden biri olan Teos’un kuzey limanını oluşturan ve eşsiz coğrafyasıyla hayranlık uyandıran bir yer. Bir liman yerleşim yeri olan ve balıkçı kasabası sempatikliğini sonuna kadar yaşayan Sığacık, Cittaslow yani Sakin Şehir unvanını taşıyan değerlerimizden biri olduğu için de ayrıcalıklı bir konumda.

Sığacık’ta Gezilecek Yerler

Gelelim merakla beklenen kısma. Ata Demirer’in Olanlar Oldu filminin çekildiği yer olan; fotoğraflarda gördüğümüz, salkımların sarmaladığı beyaz badanalı evleri, taş sokakları, mavili pembeli panjurları, sokak lambaları, kapı önü muhabbetleri, limanı selamlayan dükkanları ile her şey, gerçekte çok daha güzel burada.

Sokaklar

SığacıkBence burada gezilecek en güzel yer sokaklar. Her sokakta ayrı muhteşemlikte kareler yakalayacağınız Sığacık’ın evlerine bakarken ‘keşke burada yaşasaydım’ diyeceksiniz. Bembeyaz ve renkli panjurlu evleri, arnavut kaldırımlı sokakları ile her köşesinde mimari bir estetik yatan Sığacık’ta kartpostallardan fırlamış gibi duran sokaklara aşık olacaksınız. Bu konuda çok ciddiyim!

Sığacık Kalesi

SığacıkKanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferi sırasına denk gelen tarihte, kıyıları savunma amaçlı yapılan Sığacık Kalesi, bir deniz üssü olarak inşa edilmiş. Antik Teos Kenti’nin taşları kullanılarak yapılan kalede Teos şehrine ait kitabelere de rastlanıyor. Kale etrafında da gezilecek birçok yer var. Burada pazar günleri kurulan pazara mutlaka gidin derim. İzmir’in lezzetlerini bulabileceğiniz pazarda ayrıca yöresel el zanaatleri yapan kadınların tezgahına da uğrayın.

Kaleiçi Pazarı

SığacıkBir yukarıda bahsettiğim kale çevresine kurulan pazara gitmişken gözden kaçırmamanız gereken lezzetleri burada da belirtmek istedim. Aslında burası alelade bir pazar değil. Sakin Şehir unvanına sahip Sığacık’ın üretici pazarı burası. Pazardaki her şey tamamen bölgeye ait şeyler. Burada bir ilerideki köye ait ürün yer almıyor, tamamen Sığacık’a özgü şeyler satılıyor ve yapılıyor. Pazar günleri kurulan pazara erken saatlerde gitmenizde fayda var çünkü burası öğleden sonra epey kalabalık olabiliyor. Lokal lezzetleri tadabileceğiniz pazarda kadınların evlerinde yaptığı baklavaların, pişilerin, kabak çiçeği dolmalarının, enginarların tadı damağınızda kalacak.

Sığacık Limanı

SığacıkBurası bir liman bölgesi. Antik çağlardan bu yana liman özelliğini koruyarak gelmiş. Marinası ve balıkçı tekneleri insana huzur bulduran Sığacık Limanı‘ndan gün batımını izlemeden asla ayrılmayın. Eğer denizi ve deniz yolculuğunu seviyorsanız hazır limana kadar gelmişken buradan kalkan günlük tekne turları ile Seferihisar’ı ve bölgenin koylarını da gezebilirsiniz. Taş Ada, Papaz Boğazı, Azmak, Aktaşlı ve Çamağız tekne turları ile görebileceğiniz güzelliklerden.

Teos Antik Kenti

Sığacıkİzmir’in güzelliklerinden ve daha da ötesinde büyük değerlerinden biri antik kentleri. Birçok antik kente ve tarihi esere ev sahipliği yapan İzmir Sığacık’ta da 1 kilometre ötede bir antik kent bulunuyor. Perslere ve İyonlulara ev sahipliği yapan Teos Antik Kenti‘ne Sığacık gezinizde mutlaka uğrayın.  Tiyatro, odeon, agora gibi kalıntıların görülebildiği antik kentin en önemli kalıntısı ise buralı olan Şarap Tanrısı Dionysos’un adını taşıdığı tapınak.

Seferihisar Doğa Okulu

SığacıkSığacık’a yarım saat uzaklıkta bulunan Seferihisar Doğa Okulu, Orhanlı Köyü‘ndeki zeytinlikte yer alıyor. Orhanlı İlkokulu’nun restorasyonu ile bugünkü hizmetine alt yapı sağlayan Doğa Okulu tıpkı Doğanbey Köyü‘ndeki Nesin Matematik Köyü ve Tiyatro Medresesi gibi gönüllülük esasına dayalı bir şekilde hayata geçirilmiş. En büyük destekçileri arasında başta Tarkan olmak üzere birçok ünlü ismin de yer aldığı Seferihisar Doğa Oklu’nda usta çırak modelinde eğitim esas alınmış. Tarım, mimari, sanat, hukuk, felsefe, ekoloji gibi farklı disiplinlerde bilgi alışverişinin gönüllü olarak yapıldığı Seferihisar Doğa Okulu’nda ister kuş okuluna gidebilirsiniz isterseniz zeytinyağı okulunda kendi ürünlerinizi yapabilirsiniz.

Sığacık’ta Denize Girilecek Yerler

Kültür turunuzu tamamladıysanız, bölgenin tarihini ve bugününü keşfettiyseniz, pazarda karnınızı doyurup bir iki hediye de aldıysanız o halde denize girme vakti geldi demektir. Seferihisar’ın en çok mavi bayraklı halk plajına sahip yeri Sığacık olduğu için burada bol bol denize girecek yer bulmanız mümkün.

Akkum Plajı

SığacıkSoğuk deniz sevenler buranın denizine bayılacaklardır. Eğer sıcak insanı iseniz biraz üşüyebilirsiniz. Merkeze yakın bir konumda yer alan Akkum Plajı, tertemiz kumsalı ve berrak denizi ile deniz tatili için ideal. Sarı kuma sahip Akkum Plajı’nda ister ücretsiz olarak denize girin ister tesis hizmetlerinden faydalanarak tatil yapın. Muhteşem bir gün batımı yaşayan Akkum Plajı’ndan güneşi batırmadan da dönmeyin.

Akarca Plajı

Akkum Plajı’na göre daha sakin olan Akarca Plajı, mavi bayrağa sahip bir halk plajı. Çakıllı bir denizi olan Akarca Plajı da muhteşem denizi ile Sığacık’ın eşsiz duraklarından biri oluyor.

Ekmeksiz Plajı

Serin bir suya sahip olan Ekmeksiz Plajı’nda tatlı ve soğuk su kaynakları bulunuyor. Teos Antik Kenti’nin kalıntılarını da görebileceğiniz Ekmeksiz Plajı çevresinde bütçenize göre pansiyon bulabilir,butik Sığacık otelleri‘nde kalabilirsiniz.

Akvaryum Plajı

Mavi bayrak konusunda doğanın ayrıcalıklı davrandığı Sığacık’ta tertemiz ve berrak denizi ile Akvaryum Plajı da iyi bir alternatif. Akvaryumun plajı taşlık, denizi ise derin.

Sığacık Otelleri

İster merkezde ister denize yakın Sığacık otellerinde kalın. Çok büyük bir yer olmadığı için vakit kaybınız da çok olmayacaktır. Gardenya Butik Otel ve Teos Village, Sığacık otelleri arasında öne çıkan konaklama alternatiflerini oluşturuyor.

Jolly İle Kuzey Ege Turu Yapmak İçin Tıkla

Otelle İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir