Siem Reap ve Angkor Wat Gezi Notları

Merhabalar,

Siem Reap gezilecek yerler‘i anlatmadan önce, gittiğimde yaşadığım duyguyu paylaşmak istiyorum. 90’lı yıllarda Harrison Ford’un başrolünü oynadığı “İndiana Jones” filmini bir çoğunuz bilir. O yıllar çocukluk yıllarım olduğundan, o filmlerdeki yerlerin birer film hilesi olduğunu düşünürdüm. Fakat yaptığım araştırmalarda aslında bu yerlerin gerçek olduğunu öğrendim. Tabi ki gidip gözlerimle görmeliydim. Gittim gördüm. Gerçekmiş… Şimdi size de anlatacağım. Başlayalım mı ?

Lets Gooo…

Siem Reap Yolculuğu Başlar...

Kamboçya’ya Filipinler’den geçtim. Bu yüzden Türkiye’den ulaşım ile ilgili bilgi veremeyeceğim. Fakat bildiğim Türkiye’den direkt uçuş yok. Aktarmalı olarak uçabilirsiniz.

Siem Reap gezilecek yerler için, ben size Siem Reap havalimanından sonrasını anlatayım. Kamboçya, Türk vatandaşlarından vize istemiyor denilse de, aslında vize uyguluyor. Uçuşunuzu yaptıktan sonra, Kamboçya Havalimanı’nda vize ücretini ödediğinizde, turist vizenizi veriyorlar. Nasıl mı? Şöyle: Siz pasaportunuza vize almak için Türkiye’de vize işlemi yapmanıza ya da evrak hazırlamanıza gerek yok. Pasaportunuzda minimum 6 ay süre varsa, uçak biletinizi alıp, direkt uçuyorsunuz, ama ben işimi sağlama alacağım diyorsanız, Türkiye’den de bu vizeyi sadece parasını ödeyerek alabilirsiniz.

Siem Reap Havalimanı’na iner inmez, o doğal ve fantastik havayı hissediyorsunuz. Havalimanında şehirle ilgili heykel ve maketleri görebilirsiniz. Burada tapınaklarla ilgili ufak bir bilgi sahibi oluyorsunuz. Biraz zaman ayırmanızı öneririm. Kapıdan çıktığımda en çok şaşırdığım şey, bir mobil telefon şirketinin 4,5G hat satıyor olmasıydı. Bir haftalık telefon görüşmesi ve sınırsız İnternet için ödediğim para 3 dolardı. Bizim 2016 yılının ortasında geçtiğimiz 4.5G olayına adamlar 2015’de geçmiş. Almanızı tavsiye ederim. Çektiğiniz resimleri anında paylaşabilirsiniz.

Kalacağınız otele gitmek için havalimanı kapısında bulunan taksileri kullanabilirsiniz. Mutlaka pazarlık yapın. Zaten çok ucuz olan ulaşımı, neredeyse bedavaya getirebilirsiniz. Kamboçya halkı turistlere çok yakın ve sıcak davranıyor. Hiç yabancılık çekmeyeceksiniz.

Ben otel rezervasyonlarını her zaman önceden yaparım. Önceden yaptığım için uçak biletleri gibi, otel ücretlerini de çok uyguna alırım.

Ben “Royal Crown Hotel” de kaldım. Otel temiz, kahvaltısı çok iyi ve personel ilgiliydi. Ben memnun kaldım. Fiyatı zaten konuşmaya gerek yok. Bedavadan az pahalı.

Odamıza yerleştik. Her zaman yaptığım şey küçük bir şehir fizibilitesi yapmak. Kendimi dışarı attım ve meşhur Pub Street’e gittim. Sokağın çevresinde bol miktarda Tuk Tuk göreceksiniz.

Nedir Tuk Tuk?

Asya’ya has, Motosikletin arkasına oturacağınız, hatta yatacağınız bir bölmesi olan taşıma aracıdır. Ben hemen başladım sırayla Tuk Tuk sahipleriyle pazarlığa. 3 gün konaklayacağım, sabah otelden alacak, Temple bölgesi gezdirilecek, rehberlik yapılacak, akşam otele gelinecek. 3 gün boyunca ne zaman ararsak bizi gelip alıp, istediğimiz yere götürüp getirecek, şahsımıza özel bir taşıma aracı aradım. Tabi sonunda buldum. Biraz pazarlıkta yaptım. Sünnettir  Bu söylediğim taşıma kaça mı? Türk parasıyla 70-80 TL civarı. Ciddiyim, Şaşırma!…

Gelelim asıl mevzuya… Siem Reap aslında bildiğiniz bir kasaba hatta köy. Ama içinde barındırdığı tarih ve kültür, burayı gezginlerin vazgeçilmez noktası yapıyor. Tabi ki gezilecek yer Angkor Wat.

Angkor Wat şehirden yaklaşık 5 Km dışarda. O kadar büyük bir alana yayılmış ki 3 günde bitiremedim, ama tabii ki her yerini gezdim. Fakat biraz daha zamanım olsa daha ince detaylarına kadar gezerdim. Kiraladığımız Tuk Tuk bizi 3 gün boyunca içeride dolaştırdı, ama tavsiyem biraz daha para harcayıp tapınağı size gezdirmesi için bir rehber tutmanız. Ben öyle yaptım ve rehber çocuk bana tarihi anlatırken, en gizli yerlere götürüp, hatta taşların üzerine bile çıkarttı. Zaten fazla bir para ödemiyorsunuz. Bu kısımda cimrilik yapmayın. Emin olun 3 günde vereceğiniz para 10 TL tutmaz

Siem Reap ve Angkor Wat hakkında gereksiz bilgi vermeyeceğim. Zaten Wikipedia dahil her yerden bilgi bulabilirsiniz. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. Ve gördüğünüzde sizde hak vereceksiniz MUHTEŞEM. Tapınak için giriş bileti almalısınız. 1 günlük ve 3 günlük olmak üzere iki farklı bilet var. Günlük bilet 20 $ , üç günlük bilet 40 $ dı. Eğer Siem Reap’a 3 günden az gidiyorsanız hiç gitmeyin daha iyi. Minimum 3 gün ayırmalısınız ve yeterli olacaktır. Zaten Angkor Wat dan başka da bir şey yok desem yeridir. Bence başka da bir şey olmasın. Sanırım burayı çok sevdiğimi sizde hissetmişsinizdir.

3 günlük biletimizi aldık. Rehberimizi de tuttuk. Tuk Tuk bizi yürümekten kurtardı. O zaman buranın keyfini çıkartmaya geldi sıra. Tapınak 1000 metrekare alan içerisinde 100’e yakın tapınak, çok sayıda antik kalıntı ve mezarı içinde barındırmakta.

Siem Reap gezilecek yerler  için yukarıda bulunan haritadan tapınakların isimlerine ve gezilecek yerlere ulaşabilirsiniz. Zaten Tuk Tuk şoförünüz size ücretsiz bir tane verecektir. Tuk Tuk şoförünüz den sizi bir kez güneş doğuşunda, bir kezde güneş batışında Angkor Wat’a götürmesini isteyin. Göreceğiniz manzara paha biçilemez. Yemek  içinde size bu bölge de bir lokanta tavsiye edecektir.  Hiç düşünmeden kabul edin. Sizi gölete karşı olan restaurantlar dan birine götürecektir. Kamboçya mutfağının tadına burada da bakın. Sizi getirdiği için şoförünüz de yemek yiyecektir.

3 günde her yeri doya doya gezebilirsiniz. Ama biraz daha fazla zaman harcamanızı önereceğim yerler;

Gündüz tapınaklar bölgesini gezip, geri kalan akşam zamanında ise, çokta büyük olmasa da, Pub street de bulunan barlarda güzel zaman geçirebilirsiniz. Çok fazla sayıda öğrenci turist olduğundan, pub street geceleri çok hareketli olmakta.

Siem Reap’te Yemek

Ben gittiğim ülkelerin lezzetlerini çok aykırı olmadığı sürece denemeye çalışırım. Ama bu coğrafyada yenen şeyleri denemek cesaret ister. Açıkça ben kendimde, ne kadar deli olsam da, o cesareti bulamadım. Tabi ki Kamboçya mutfağı sadece bu değil. Özellikle deniz ürünlerini tercih edebilirsiniz. Pub street çevresinde uygun fiyata karnınızı doyurabilirsiniz. Yediğiniz ve içtiklerinize verdiğiniz komik paraları görüp sakın durmamazlık yapmayın.

Siem Reap da alışverişte yapabilirsiniz. Hediyelik eşya, çok ilginç heykeller ve değerli taşlar ( Sahte olmayanını bulursanız) alabileceğiniz Old pazara gidebilirsiniz. Burada gerçek kelebekler ve akreplerden  oluşan çerçeveler, Kamboçya viskisi, zümrüt-yakut takımlar, yöresel kıyafetler ve daha birçok farklı ev eşyaları bulabilirsiniz. Alışveriş için size önerim, aldığınız şeylerin sağlamlığını ve gerçekliğini kontrol edin. Ve tabi ki çok sıkı pazarlık yapın. Hatta siz bir fiyat verin. O fiyatı kabul etmiyorsa, vazgeçmiş gibi gitmeye kalktığınızda, gitmemeniz için sizi durduklarını ve ürünü sizin istediğiniz fiyata verdiklerini göreceksiniz. Tecrübelerle sabit…

Siem Reap gezilecek yerler bölümüm de siz önemli bir dip not daha vereyim. Colombia, North Face ve Salamon gibi markaların fabrikaları bu coğrafyada. Siem Reap da çok miktarda bu markaların fabrika satış mağazalarını göreceksiniz. Türkiye ile kıyaslandığında, bir ürünü neredeyse %60-70 daha uyguna alabilirsiniz. Sırf bu yüzden bile yanınızda boş bir valiz götürebilirsiniz.

Anılar paylaşıldıkça güzeldir.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Spor akademisi mezunu,.. Yaşamak için, gezen ve eğlenen kişi... Süslü olmayan bir dille, yaşadığı her anı, tüm püf noktalar ile buradan aktaracak... Artık Jolly Tur Blog yazarı... :) Facbook ve İnstagram'da Gezgin Deli adıyla beni takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir