Seyyal Taner ile Yol ve Yolculuk Üzerine Sohbetimiz

Türk pop ve rock müziğinin sıra dışı, cesur ve asi ismi Seyyal Taner, son zamanlarda Kurtalan Ekspres ile olan konserleri ve farklı disiplinlerde müzik yapan isimlerle yaptığı yolculuk ile adından sıkça söz ettiriyor.

Her zaman farklı müziği ve sahne showlarıyla dikkatleri üzerine toplayan Seyyal Taner için seyahat etmek bir tutku. Seyahat ederken keşif halinde bir ruh olduğunu ifade eden Seyyal Taner, “Yeni kültürleri, insanları, mekanları keşfetmek beni besleyen bir tutkudur.” diyor.

Türk müziğinin deli dolu kızı Seyyal Taner ile yol yolculuk, seyahat üzerine söyleşimizin detayları aşağıda…

Konserlerinize yoğun olarak devam ettiğinizi biliyoruz. Şu anda neler yapıyorsunuz? Hangi projeler üzerinde çalışıyorsunuz?

Kurtalan Ekspres’le konserlerimiz bir yandan devam ederken, diğer taraftan sürpriz isimlerle canlı (hücum kayıtlar)  kayıtlar gerçekleştiriyoruz. Bu kayıtlarda benden önceki ve sonraki kuşaklar arasında bir sentez yapmaya çalışıyoruz.  Kayıtlarımızı Youtube kanalımız Seyyal Taner TV’den takip edebilirsiniz.

Türk Pop ve rock müziğinin unutulmaz seslerinden biri olarak, müzik, müziğiniz sizin için ne ifade ediyor?

Yaşamı ifade ediyor, coşkuyu ifade ediyor, enerjiyi ifade ediyor, sevgiyi ifade ediyor, paylaşmayı ifade ediyor, aşkı ifade ediyor, yani müzik beni ifade ediyor.

Seyyal_Taner

Dünyada ve Türkiye’de işiniz gereği pek çok şehir ve ülkede konserler verdiniz. Yol, yolculuk, seyahat etmek sizin için neleri ifade ediyor?

 Ben seyahat ederken keşif halinde olan bir ruhum. Yeni kültürleri, insanları, mekanları keşfetmek beni besleyen bir tutkudur.

Seyahat etmek sizin için nelerden kaçış ya da nelerle buluşmanın vesilesi.

endime mola veriyorum seyahat halindeyken. Ayrıca kendimi de keşfediyorum.

Seyahat rotalarınızı nasıl belirliyorsunuz? Kültür gezileri mi, deniz/kum/güneş gezilerini mi tercih ediyorsunuz?

Gideceğim ülkenin konumu ve durumu bunu belirliyor. Çok ayırmıyorum.  Gideceğim yerin coğrafyası çok belirleyici. Kuzey ülkelerine gittiğimde kültürel geziler oluyor, güney ülkelerine gittiğimde deniz, kum, güneş seyahatleri oluyor.

Yeni yerler, insanlar, kültürler keşfetmek sizin için ne anlam ifade ediyor?

Çok okuyan mı?, çok gezen mi? Bilmediğin kültürlerle, tanımadığın insanlarla karşılaştığında, insani yaklaşımlar, barışçıl yaklaşımlar, birbirini keşfetme duygusu, birbirini tolere etme duygusu seni en çok besleyen ne ise o oluyor.

Bir seyahate çıkarken çantanızda/bavulunuzda genelde neler oluyor? Bir yolculuğa çıkarken en çok ihtiyaç duyduğunuz eşyalar hangileri?

Standart olması gerekenler dışında, gittiğim ülke lisanının sözlüğü, ülkenin haritası, kültür etkinliklerinin bulunduğu kitapçık yanımda olur. Gerçi bugün artık her şeye dijital olarak ulaşmak mümkün olsa da ben kitapçıyım. Fiziksel olarak her şeyi elime alıp hissetmeliyim. Ona verilen emeğin bilginin donanımın somut ifadesidir, bir şeye sahip olmak, kitap gibi, CD gibi, albüm gibi, resim gibi….

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir