Seyahat Ederken Bunlara Dikkat Edin

Seyahat özgürlüktür diyerek yıllardır yollara düştük. Peki ama yollara düşerken gerekli seyahat hazırlıklarınızı yaptınız mı? Seyahat süreniz boyunca olası olumsuz durumlara karşı seyahat tedbirlerinizi alıyor musunuz acaba! Konuyu enine boyuna farklı açıdan ele alacak olursam şayet oldukça önemli bazı ipuçlarını buradan yazmak istiyorum. Unutmayın ki her nerede olursanız olun,hangi aktiviteyi yaparsanız yapın;yaşadığınız sürece her zaman açık olarak belirteyim ki her zaman tehlikeye maruz olabileceğinizi,tehlike ile karşı karşıya kalabileceğinizi asla aklınızdan çıkarmayın!

Seyahat Rotası Seçimi

Sadece Gitmek İstediğiniz Yöne Siz Karar Verin Başkası Değil !
Sadece Gitmek İstediğiniz Yöne Siz Karar Verin Başkası Değil !

Yapmayı planladığınız gerek yurt içi;gerekse de yurt dışı seyahatlerinizde yola çıkmadan önce seyahat edeceğiniz ülke-şehir hakkında çok iyi bir şekilde tüm detayları ile araştırma yapmanızda fayda vardır.Seyahat için öyle hemen çabucak karar vermeyin,seyahat rotanızda yaşanması muhtemel olası tüm olumsuz detayları gözden geçirerek kapsamlı bir şekilde doğru tatil veya gezi-seyahat planları yapıp seyahatinizi nereye gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız doğru kararı siz verin.

Sağlam ve Doğru Seyahat Malzemeleri Seçin

Sırt Çantanızda Tam Donanımlı ve Eksiksiz Seyahat Malzemeleri Bulundurun !
Sırt Çantanızda Tam Donanımlı ve Eksiksiz Seyahat Malzemeleri Bulundurun !

Seyahatlerinizde yapmak istediğiniz seyahat türüne göre malzemelerinizi tamamı ile eksiksiz olarak bulundurmaya özen gösterin. Mümkün oldukça sırt çantanıza gereksiz malzeme yerleştirmekten kaçının. Unutmayınız ki fazlada ve gereksiz olarak yanınıza aldığınız ağırlıklar seyahatiniz boyunca size sorun yaratmaya devam edecektir. Sık kullandığınız kamp araç ve gereçlerini ulaşılabilirliği bakımından sırt çanta yerleştirme planına göre en ön sırada bulundurmaya dikkat edin!

Ulaşım Araçları Tercihi

Tatil veya seyahatin kişiden kişiye değiştiğini düşünecek olursak elbette ki göz ardı etmemiz gereken bir diğer konuda nasıl bir ulaşım aracı seçimi yapmamız olacaktır. Takdir edersiniz ki bu konu tamami ile kişinin yapmak istediği seyahatin şekline bağlı olduğunu sizlere söyleyebilirim. Kimi seyahat insanı deniz yolculuğunu,kimi ise kara yolculuğunu;hatta özellikle demiryolu yolculuğu olan trenlerle seyahat, her ne kadar pahalı olmuş olsa da uçak ile seyahat etmeniz de mümkündür. Bu tamamen yukarıda da yazdığım yazıda olduğu gibi kişinin zevkine kalmış bir durumdur. Yalnız sizlere tavsiyem zamandan tasarruf sağlama ve kıtalar arası seyahat edecekseniz her ne kadar bilet fiyatları pahalı olmuş olsa da bu konuda havayolları yolcu taşımacılığında uçak ile seyahat tercihiniz olsun ! Ekonomik seyahat düşünüyorsanız şayet ilgili yolcu taşıma şirketlerinin sizlere sunmuş olduğu indirim kampanyalarını takip ederek gitmek istediğiniz yöne önceden bilet rezervasyonu yaptırarak satın almanızda fayda vardır arkadaşlar.

Otomobil Kullanırken Emniyet Kemerinizi Bağlayın; Motorsiklet ve Bisikletlerde Kask Takmayı Unutmayın !
Otomobil Kullanırken Emniyet Kemerinizi Bağlayın; Motorsiklet ve Bisikletlerde Kafanıza Kask Takmayı Unutmayın !

Konaklama Tercihleri

Yapmayı düşündüğünüz seyahat tercihlerinizde kesinlikle insanı en çok düşündüren konuların başında konaklama olayı gelmektedir. Kişisel olarak seyahat ediyorsanız bu konuda güvenli kamp alanları oluşturarak ekonomik yönden tasarruf sağlamak isterseniz kamp çadırınız bu konuda sizin için idealdir. Ayrıca yurt içi veya yurt dışı seyahatlerinde olsun gezgin-seyyahlar aleminde couchsurfing diye tabir ettiğimiz ücretsiz konaklama şekli olan gönüllülük esasına dayanan sistemden de faydalanabilir,dilerseniz tanımadığınız birçok kişi ile aynı odayı düşük bir ücret karşılığı para ödeyerek hostellerden; isterseniz aile yanında oda kiralayarak da konaklayabilirsiniz! Hayır seyahatlerimde ben daha rahat sorunsuz konaklama tercih etmek isterim derseniz bu konuda kişisel olarak belirlemiş olduğunuz isteklerinize cevap verecek otelleri;tur şirketi ile seyahat etmeyi kafanıza koymuşsanız seyahat paketi dâhilinde turizm şirketinin belirlediği seyahat rotanızda olan konaklama tesislerini tercih etmenizde her zaman fayda vardır. Unutmayın ki her ne kadar kamp çadırında konaklayacak olsanız da otel gibi rahatlığı bulamayacağınızı şimdiden bilmelisiniz!

Seyahatlerimde Ekonomik Olsun Diye Sürekli Kamp Çadırımda Konaklıyorum; Sizin Tercihiniz Hangisi Peki Arkadaşlar!
Seyahatlerimde Ekonomik Olsun Diye Sürekli Kamp Çadırımda Konaklıyorum; Sizin Tercihiniz Hangisi Peki Arkadaşlar!

Önce Can Güvenliği – Gasp ve Soyulma Olaylarına Dikkat Edin

Seyahat bütçenizin sizin için ne kadar önemli olduğunu mutlaka biliyorsunuzdur.Çok fazla para ile rahat seyahat edebilirsiniz. Fakat unutmayın ki seyahat ederken tehlikenin her zaman yanı başınızda olduğunu unutmamalısınız! Atalar boşuna dememiş: ” Önce can;sonra canan” diye!! Seyahat rotanız neresi olursa olsun paranızı kesinlikle çalınma ve gasp edilme olayına karşı her vakit sağlama almanızda fayda vardır. Seyahat konusunda profesyonel değilseniz şayet;mümkün oldukça yanınızda size uyum sağlayacak seyahat arkadaşı ile yolculuk yapın! Tanımadığınız insanların ikram edecekleri yiyecek ve içeceklerden kesinlikle uzak durun! Tatil veya geziniz boyunca her nerede olursanız olun sizin için çok kıymetli olan pasaportunuzu ve cüzdanınızı kesinlikle hırsızlara,dolandırıcı ve yankesicilere sakın kaptırmayın.Bu durumda aksi halde ilk üzülen siz olacaksınız…

Mümkün oldukça seyahat ederken kalabalık insan topluluklarından uzak durmalı,çok ıssız tenha yerlerde bulunmamalı,güvenli bölgelerde seyahat ederek olur olmaz yerlerde paranızı kimselere göstermemeli,üzerinizde fazla para taşımayıp kullanmış olduğunuz bankamatik kartı hesabınıza yatırmalı,eğer sizin için mümkünse beraberinizde kimselerin göremeyeceği bir şekilde ufak para cüzdanınızda boynunuza asmalı; hatta iç çamaşırınızın bir yerine fermuarlı zula diye tâbir ettiğimiz extra gizli bir cep içerisinde düşüp kaybolmayıp,çalınmayacak bir şekilde saklamanızda fayda var!!! Gasp,hırsızlık ve diğer soyulma olayları yaşamanız durumunda bulunduğunuz yerlerdeki kolluk kuvvetlerine müracat edebilir,pasaportunuzun kaybolma veya çalınması gibi istenmeyen durumda konsolosluk ve büyükelçiliklerden konu hakkında yardım talep edebilirsiniz! Yurt dışına çıkmadan önce seyahat rotanızda bulunan ülkenizi temsilen T.C. büyükelçilikleri ve konsoloslukların açık adres ve telefon numaralarını da kaydetmeyi sakın unutmayın!!!

Kalabalık Ortamlara Dikkat Edin Cüzdanınızı Hırsızlara Kaptırmayın !
Kalabalık Ortamlara Dikkat Edin Cüzdanınızı Hırsızlara Kaptırmayın !

Aşılarınızı Yaptırmayı Asla Unutmayın

Seyahat etmek insanoğlu için her zaman bir tutku ise mutlaka bunun bir bedeli olmalıdır diye düşünüyorum. Yukarıda sıraladığım bilgilerin yanında en çok dikkat etmeniz gereken konuların başında da sağlık gelmektedir. Sağlıksız bir bedende zaten hiç olduğumuzu aklımızdan çıkarmayalım. Seyahat edeceğiniz ülkelerde herhangi bir olası bulaşıcı hastalıklara yakalanmamak,hastalık riski taşımak istemiyorsanız;sağlığınız konusunda yurt dışına çıkmadan evvela detaylı şekilde tam teşekküllü bir hastanede check-up taramasından geçmeli,yurt dışına çıkış kapıları olan gümrük kapılarında bulunan sağlık istasyonları,poliklinik ve kliniklerinde gerekli koruyucu aşılarınızı,sağlık muayenelerinizi yaptırarak sağlığınızdan ödün vermemelisiniz!

Yurt Dışına Çıkışlarınızda Lazım Olan Tüm Gerekli Aşılarınızı Yaptırmayı Sakın İhmal Etmeyin !
Yurt Dışına Çıkışlarınızda Lazım Olan Tüm Gerekli Aşılarınızı Yaptırmayı Sakın İhmal Etmeyin !

Gitmiş olduğunuz ülkede sağlık açısından bulaşıcı-taşıyıcı hastalık riski bulunduran çevre;ortamlardan mümkünse uzak kalmalı,hastalık riski taşıyan insanlarla bir araya gelmemeye özen göstermeli;sık sık hastanelere giderek gerekli tahlil ve sağlık kontrollerinizi yaptırarak hekimlerin sizlere sunmuş oldukları önerilerini dikkate almalısınız! Yurt dışı seyahatlerinizde diğer her türlü hastalık ve sağlık problemlerinizin olabileceğini de düşünerek sağlık ve tedavi hizmetlerinden yararlanmak için size tavsiyem kesinlikle seyahate çıkmadan önce sağlık sigortası yaptırmalı ve sağlık sigorta poliçenizi yanınızda bulundurmanızdır.

Kişisel Harcamalar

Seyahatte iken elbette boş boş gezmeyecek alışverişte yapacaksınız ama burada önemli olan bir diğer konuların başında ise mutlaka parasal harcamalarınız gelecektir. Seyahat ederken harcamalar konusunda daha ekonomik davranıp kalacağınız süreyi esnek hale getirmek isterseniz benim sizlere tavsiyem her zaman seyahat bütçenizi idareli bir şekilde doğru yerde;doğru zamanda harcamanız olmalıdır. Ekonomik olarak yeme içme gibi günlük ihtiyaçlarınızı lüx restaurantlar yerine halk pazarlarından ve ucuz esnaf lokantalarından,diğer sosyal harcamalarınızı da sizin belirlemiş olduğunuz ucuz olan işyerlerinden yapın. Özellikle eğlence mekânlarından ve gece cluplerinden uzak durmalı,pahalı hediyeler ve gereksiz harcamalardan mümkün oldukça kaçınarak seyahat bütçenizde ciddi derece tasarruf sağlamalısınız! Unutayınız ki ne kadar fazla para harcarsanız seyahat süreniz o kadar kısa olur.

Özellikle Kredi Kartı Harcamalarında Çok Dikkatli Olun Paranızı İdareli Kullanın !
Özellikle Kredi Kartı Harcamalarında Çok Dikkatli Olun Paranızı İdareli Kullanın !

Sizler için seyahatte bilmeniz gereken belli başlı konuları bilgilerim dahilinde yazıp resimleri paylaştım arkadaşlar.Bir başka yollara ve seyahatlere dair faydalı bilgiler yazı makalemde yeniden buluşmak dileği ile seyahat tadında kalın.. Ayakkabılarınız eskimesin,sağlıkla;sağlıcakla arkadaşlar!

blank

Merhaba.. Ben Soner Gürkan YÜCEL. Tabir-i caizse gezginlerin gezgin abisiyim. Seyahate çok ufak yaşlarda başladım.. Macera,adrenalin tutkunu;seyahatte iflâh olmaz bir yapıya sahibim. Seyahatlerim benim için; bir tutku geri dönülmez, tarifi anlatılmaz bir yaşam biçimi haline dönüştü. Seyahatlerimi özellikle yürüyerek yapıyorum.1987 yılından bu yana profesyonel olarak uzak yollardayım. Daha çok uzun yollar gideceğimi umuyorum!

2 Yorum

  1. Soner hocam merhabalar.Yıllardır seyahat etme konusunda çekincelerim vardı. Seyahat önerileri konulu yazı makalenizi okuduktan sonra sayenizde çok güzel bilgilerinize ulaştım.Artık korkularımı yendim ve ilk defa okuduktan sonra ilk seyahatimi sayenizde yapmış oldum.Çok teşekkür ediyorum,Çalışmalarınızda seyahatlerinizde başarılar diliyorum.Allah klavyenize,yazı yazan parmaklarınıza zeval vermesin.Yeni yazılarınızı sabırsızlıkla beklemekteyim..saygılar hocam..

  2. Seyahat bilgileri adına oldukça açıklayıcı konu anlatımlı bir yazı olmuş tebrik ederim sizi. Her ne kadar sizin kadar seyahatte profesyonel olamasam da kendi çapımda ufak seyahatler yaparak deneyimler kazanmaya çalışıyorum Soner Bey.Seyahate dair yazılarınızı ve mümkünse seyahat anılarınızdan da yazabilirseniz okumak isterim..Selamlar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir