Seyahat Astroloğu Emine Gücek ile Keyifli Bir Sohbet

Emine Hanım, Jolly Tur ofisimize hoş geldiniz :) Ekip olarak sizi ofisimizde misafir etmek çok güzel oldu.

Ben: Önce Emine Gücek’i tanıyalım mı? 

Emine Gücek: Aslen Mersinliyim, ancak Adana’da yaşıyorum, öğretmenlik yapıyorum. Astroloji ve seyahat esasında çok sevdiğim iki alan. Çok güzel biçimde Jolly Tur ile bu iki alanı sentezleme şansına sahip oldum. Çünkü gezmeyi çok seviyorum ve astrolojiyle de çok ciddi anlamda ilgileniyorum. Astroloji alanında AstroTürkiye’de ileri seviyede eğitim aldım. Astroloji ile seyahati birleştirmek bu anlamda güzel bir iş oldu ve bunu ilk kez Jolly Tur yaptı.

Ben: Astroloji ile tanışmanız ne zaman oldu?

Emine Gücek: Astroloji uzun zamandır ilgimi çeken bir konuydu, sadece astroloji değil ezoterizm, mistik öğretiler, mitoloji, bilinenin ardındaki bilinmeyen, gerçekleri açığa çıkarma, kökene inme gibi konularla da oldukça ilgiliydim. Astrolojinin tüm bu konuları aynı potada eritebildiğini gördüm. Bu sebeple 1999 yılından itibaren astrolojiyle profesyonel anlamda ilgilenmeye başladım. Bu konuyla ilgili farklı pek çok kaynakları okudum ve inceledim. Son olarak da İzmir platformunda AstroTürkiye’nin kurucularından Devrim Yılmazer’den eğitim aldım. Sonuçta bu alanda diplomamın da olması çok iyi oldu benim için. Onlardan bu alandaki pek çok farklı yöntemi öğrendim. O günden bu yana da seminer ve eğitimlere katılmaya devam ediyorum.

Ben: Aynı zamanda Edebiyat öğretmenliği yapmaktasınız, bunun astrolojiye katkısı ne oranda oluyor?

Emine Gücek: Edebiyat ve Astroloji de birbiriyle bağlantılı konular. Astroloji ve edebiyatı sentezlediğim bir yazım da bulunuyor. Önemli yazarların eserlerindeki mistik karakterlerle,  reenkarnasyon ve karmayla bağlantılı olarak anlattığım bir yazım da oldu. Yine Erzurumlu İbrahim Hakkı Efendi’nin Marifetnâmesini okuma şansına eriştim. Tüm bunlarla beraber edebiyat ve astrolojiyi de birleştirmek keyifli oldu. Tasavvuf düşüncesindeki devriye nazariyesi yaradılışın gayesi esasında astrolojinin karmik astroloji olan tabanıyla ciddi ilgili.

Ben: Seyahat tutkunuz nasıl başladı?

Emine Gücek: Zaten gezmeyi seven bir yapım var. Bir de astroloji ve seyahat denince akla ilk gelen burç yay burcudur. Gezginlerin astroloji haritasını da incelediğimde yay burcunun ağırlıkta olduğunu görüyorum. Çünkü yay gezmek, keşfedilmemiş olan ne varsa onu keşfetmek, deneyimlemekle bağlantılıdır. Yay hep uzağa gider, uzakları arar. Bu nedenle doğum haritamda yay vurgusunun olması hem astrolojiyi hem seyahati beraberinde getirdi. Doğum haritamın vaad ettiği bu bilgiyi astroloji bilgimle açığa çıkardım.

İlk önce iş seyahatleri ile başladım, sonrasında tüm bu gezi deneyimlerimi insanlarla paylaşmam gerektiğini düşündüm ve gezi sitemi açtım. Benimle beraber gezi siteme yazan başka arkadaşlarım da eklendi. Onlar da gezi deneyimlerini herkesle paylaşma ihtiyacı hissetti ve çok güzel bir çalışma ortaya çıktı.

Web sitemde dikkat ettiğim, yedik içtik kalktıktan ziyade sosyal bir farkındalık yaratmak, bölgeye özgü yöresel olan ne varsa bunları tanıtabilmek, tarihi ve turistik mekânları tanıtabilmek. Bu anlamda güzel işlere imza attığımızı düşünüyorum.

Ben: Gezilerinizi daha çok yurtiçinde mi yapıyorsunuz?

Emine Gücek: Evet, yurtiçi seyahatlere çıkıyorum, ancak web sitemizde yurtdışı seyahat deneyimlerini de paylaşan arkadaşlarımız da bulunuyor.

Ben: Ailecek mi gezmeyi tercih ediyorsunuz?

Emine Gücek: Ailecek gezmeyi tercih ediyorum. Özellikle yaz döneminde ve öğretmen olmam dolayısıyla yarıyıl tatilinde, yani kış dönemi de gezilerimiz oluyor.

Ben: Küçük bir kızınız olduğunu biliyorum, gezilerinizde onun da ilgisini çekecek yerleri gezmeye dikkat ediyor musunuz?

Emine Gücek: Muhakkak. Zaten gittiğimiz yerlerde çok keyif aldığım bir tarihi mekân onun da hoşlanabileceği tarzda oluyor. Çok yoğun şekilde gezmemizi o kadar kanıksamıştı kızım Ceren. 2 ay boyunca farklı yerlerde otel otel gezince . Bulunduğumuz ilde Çarşıda gezerken Ceren çok yorulmuş ki, çocuğun ev algısı otele dönüştüğünden, annecim lütfen otelimize geri dönelim, dedi. Normalde yoruldum evimize gidelim diyeceğine otelimize gidelim demesi beni çok güldürmüştü.

Ben: Çok şanslı bir çocuk, sizinle yurdun dört bir yanını gezip, tarihi ve kültürel mekânları tanıma şansını bu yaşta elde ediyor.

Emine Gücek: Kesinlikle… Gezmek, görmek bakış açısını inanılmaz geliştiriyor. Hep diyorum gezmek bir tür arınma biçimi. Bunu gerçekleştiriyorsunuz gezerken.

Ben: Yeni yerler yeni insanlar görmek muhakkak insana çok büyük değerler katıyor.

Emine Gücek: Kesinlikle. Yaşadığınızı fark ediyorsunuz böylelikle. Bulunduğunuz merkezden çıkıp farklı merkezleri görmek ve farklı merkezlerdeki insanların merkezine girebilmek muhteşem bir şey.

Emine Gücek ile Seyahat Üzerine Sohbet

Ben: Genelde gezginlerin astrolojik haritasında yay burcunun etkisinden bahsettiniz. Sizin de içinde bulunduğunuz Jolly Blogger Kulübümüzün üyelerinin doğum haritalarını yine bir toplantımızda çıkarıp yay burcunun etkilerini gezginlerimiz üzerinde gözlemleyebiliriz.

Emine Gücek: Jolly Blogger Kulübüyle gerçekleştirdiğimiz Vera Park’taki kahvaltı etkinliğinde konuştuğum 4-5 kişiden hepsinin de astrolojik haritasında yay vurgusu vardı. Bu durum karşısında hayretler içerisinde kaldım ve benim için bu kadar gezginle bir arada olmak inanılmaz bir deneyim oldu. Sizinle beraber astrolojik haritasında yay vurgusu bulunan 6 kişi oldu :)

Ben: Türkiye’yi ne kadar gezme şansınız oldu? Türkiye’de gezmek görmek istediğiniz bir yer var mı?

Emine Gücek: Türkiye’nin dört bir yanını epey gezdim, ama hala görmek istediğim yerler var. Görmek istediğim yerler arasında Kars, Ardahan’ı merak ediyorum. Sinop görmeyi çok istediğim şehirlerden biri. Bunlar dışında ülkemizde hemen her yeri gördüğümü söyleyebilirim.

Ben: Yurtdışında görmeyi hayal ettiğiniz yerler nereler?

Emine Gücek: Mısır’ı görmeyi çok istiyorum. Mısır astrolojik bağlantıları çok güçlü ve kadim bir kültüre sahip. Mısır’da ne olduğunu bilmediğim beni çeken bir şeyler var. En kısa sürede bu hayalimi gerçekleştirmeyi düşünüyorum.

Ben: Çocuklarıyla gezen ailelere bir öneriniz var mı?

Emine Gücek: Çoğu insanın bana sorduğu bir soru var. Çocukla gezmek zor olmuyor mu? Hayır olmuyor, çocuk zaten o tempoya alışıyor ve o da bir süre sonra gezmekten keyif almaya başlıyor. Farklı farklı insanlarla sohbet etmek, onların ilgisini çekmek, onlarla konuşmak bir kere çocukta fark yaratıyor. Çocuğun farkındalığını büyük oranda artırıyor. Evin içine hapsedilmiş çocuk modelinden ziyade dışarıyı tanıyan, dünyayı tanıyan, içinde yaşamış olduğu evreni tanıyan bir çocuğun olması çok daha mantıklı bir yaklaşım tarzı gibi geliyor. O nedenle çocuğun hem fiziksel hem de zihinsel gelişiminde gezmenin ciddi etkili olduğunu düşünmekteyim.

Ben: Eşinizle seyahat etme konusunda uyumlu musunuz?

Emine Gücek: Uyumluyuz tabii ki… O da seyahat etmekten, gezmekten keyif alıyor. Bu anlamda kendimi şanslı hissediyorum. O özellikle lezzet duraklarına ilgilidir.

Ben: Lezzet deyince, ülkemizde lezzetlerini unutamadığınız bir yöremiz var mı?

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bu anlamda çok zengin bir mutfağa sahip. Bir de yengeç burcu olduğumdan ev, aile gibi değerlere önem veren aynı zamanda damak zevki de yüksek biriyimdir.

Van mutfağının çok zengin ve lezzetli olduğunu deneyimledim. Baharat çok fazla kullanmadan otlarla ve etle harmanladıkları enteresan yemekleri var. Bunun dışında Hatay mutfağının balık ve mezelerini çok severim. Bununda yanında tuzda pişirdikleri tavuk da çok lezzetli olur. Antep mutfağının lezzetleri zaten tartışılmaz güzellikte. Antep yemekleri benim damak zevkime çok yatkın. Lahmacunları olsun, kebapları olsun. Bir de Gaziantep’te her şeyin kebabını yapıyorlar, bana o çok enteresan gelmişti. Erik kebabı, çağla kebabı gibi.

Ben: Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Emine Gücek: Jolly Tur ile çalışmak inanılmaz keyifli. Astrolojiyi seyahatle bağdaştırma imkanını sunduğunuz için çok teşekkür ediyorum.

Seyahat Astroloğumuz Emine Gücek ile Sohbet

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir